Etm.cz - elektrotechnika on-line

Úterý
20. 02. 2018
rss_logo facebook_logo youtube_logo
Domů Proměna staré textilky v Kanadě na výkladní skříň energetické účinnosti Nový projekt Schneider Electric a partnerského developera Groupe Montoni

Proměna staré textilky v Kanadě na výkladní skříň energetické účinnosti Nový projekt Schneider Electric a partnerského developera Groupe Montoni

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 

 

Nová úroveň bezdrátových technologií


Jedním z klíčových systémů bývalé kanadské textilky jsou bezdrátové technologie, které byly instalovány v celém třetím patře. V prostoru se nachází 30 zón. Každá je vybavena prostorovým regulátorem SE8000, který uživateli umožňuje ovládat nastavení HVAC (topení, větrání a klimatizace). „Zařízení disponuje senzorem přítomnosti, a díky tomu zajišťují optimální teplotu zóny v závislosti na tom, zda se v zóně někdo nachází. Jednotky SE8000 jsou přes ZigBee bezdrátově propojeny s víceúčelovými regulátory (Multi-purpose Manager), které ovládají jednotky s proměnným průtokem vzduchu v každé zóně,“ popisuje Radko Svrdlin, obchodní ředitel Schneider Electric pro divizi Building.


Všechny regulátory jsou propojeny do bezdrátové sítě, jejíž hladký chod zajišťují pouhé tři brány Schneider Electric MPM (řídicí jednotky). Ty jsou dále integrovány v softwaru Schneider Electric StruxureWare Building Expert, který zajišťuje webové rozhraní pro monitorování a řízení všech funkcí a zařízení na celém třetím patře s dosahem až 30 metrů. K MPM jednotkám jsou připojena také bezdrátová zařízení EnOcean, která, která se používají k automatické regulaci osvětlení na základě uživatelem definovaných programů v softwaru StruxureWare Building Expert. Celé toto řešení, nazvané SmartStruxure Lite, lze integrovat do dalších nadřazených BMS systémů, např. SmartStruxure, případně zakomponovat do EcoStruxure, komplexní systémové architektury Schneider Electric.

 

Budova umí těžit denní světlo a dále jej využívat

 

Mezi nejdůležitější novinky v budově bývalé textilky patří LED osvětlení, které spotřebuje 10x méně energie než zářivky. „Inovativní technologie umožňují také efektivní využití denního světla. Budova má velká okna, která propouští velké množství denního světla. Kanceláře toto přirozené světlo těží – senzory monitorují intenzitu slunečního svitu a podle toho regulují výkon LED osvětlení. Za slunečného počasí jsou tedy LED panely ztmaveny a při západu slunce se pomalu rozsvěcují pro zajištění konzistentní úrovně osvětlení,“ říká expert na problematiku energetického řízení budov Radko Svrdlin.

 

Řízená ventilace hlídá koncentraci CO2 v ovzduší

K moderním systémům patří rovněž kvalitou vzduchu řízená ventilace (na základě poptávky a koncentrace CO2). Normy ASHRAE vyžadují zajištění adekvátní ventilace v komerčních budovách, aby nedocházelo k výskytu nebezpečných koncentrací CO2 v ovzduší. Tento požadavek byl tradičně řešen konstantním průtokem vzduchu z venkovního prostředí, ale nepřetržitý provoz ventilátorů a klimatizace znamená plýtvání energií. Rekonstruované kanceláře v Montrealu používají efektivnější přístup: snímače CO2 monitorují koncentrace CO2 v kancelářích a aktivují příslušné ventilační systémy, pouze když je to třeba. Tato poptávkou řízená ventilace zajišťuje zdravé pracovní prostředí při nižší spotřebě energie.  

 

Pražské Florentinum a chytré technologie

 

V budově bývalé textilky v Montrealu funguje také integrované měření elektrické energie. Čtyři elektroměry Schneider Electric měří veškerou spotřebu elektřiny v kancelářích, včetně hlavního rozvodu, HVAC a osvětlení. Podobnými technologiemi je vybaven administrativní komplex Florentinum v Praze. „V budově nainstalovány desítky tisíc měřících bodů, které automaticky ovládají topení, klimatizaci i svícení. Do budovy jsme dodali vedle chytrých elektroměrů s komunikací m-bus také přípojnicové systémy Canalis, transformátory Trihal 2000kVA a především dobíjecí stanice pro elektromobily,“ uzavírá Marek Svatuška, obchodní ředitel divize Energy ve společnosti Schneider Electric.

 

Stručná fakta o projektu Schneider Electric a společnosti Groupe Montoni:

 

Cíl

 • Rekonstrukce s využitím nejmodernějších technologií pro řízení budov a řešení energetické účinnosti

 

Řešení

 • Bezdrátovou technologií vybavené regulátory řady SE8000
 • Řízení LED osvětlení
 • Kvalitou vzduchu řízená ventilace (na základě poptávky a koncentrace CO2)

 

Výsledky

Okamžitá návratnost investic díky:

 • Menšímu plýtvání energií
 • Vyššímu komfortu
 • Udržitelnému a ekologickému provozu budovy

Další informace se dozvíte z tohoto odkazu:

https://www.youtube.com/watch?v=mtTC9yKEDkI&feature=youtu.be

 

Praha, Montreal, 2. března 2015 

 

Články na podobné téma

Přehled nových článkůBuďte stále v obraze:

Právě v prodeji

etm11-12_14

  Naše další portály:

  prorevize_logo_100px
  prostrojeapohony_logo_100px  proprojektanty_logo_100px
  proautomatizaci_logo_100px

   Chci odebírat novinky

   Reklama

   ebec