Etm.cz - elektrotechnika on-line

Neděle
18. 08. 2019
rss_logo facebook_logo youtube_logo
Domů Ve Finsku začalo kopání základů jaderné elektrárny Hanhikivi

Ve Finsku začalo kopání základů jaderné elektrárny Hanhikivi

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 

Náměstek generálního ředitele Rosatomu, Kirill Komarov, během ceremonie sdělil, že jaderná elektrárna Hanhikivi bude mít dlouhodobý pozitivní vliv na hospodářství severní části Finska nejen v podobě stabilních dodávek elektřiny pro průmysl a domácnosti, ale i ve smyslu daní odvedených během výstavby a během provozu. Dodal, že navíc podle zkušeností Rosatomu připadá na jedno pracovní místo na jaderné elektrárna průměrně 7 až 8 pracovních míst v souvisejících oblastech. Poděkoval představitelům okolních obcí, místním obyvatelům, finským firmám i finské vládě za podporu realizace projektu Hanhikivi.

Ze strany Rosatomu již bylo do projektu vloženo přes 900 milionů eur. „Uvědomujeme si, jak je tento projekt významný pro Finsko – zhruba 20 % elektřiny spotřebované ve Finsku je dováženo ze zahraničí. Díky jaderné elektrárně Hanhikivi klesne tento podíl na 10 %,“ objasnil Komarov.

Ředitelka projektu JE Hanhikivi, Minna Forsström, uvedla, že tato ceremonie je významným krokem při realizaci tohoto projektu. „Velice mě těší, že projekt probíhá podle plánu,“ dodala.

V současnosti je do realizace projektu zapojeno přes sto finských dodavatelských firem. Celkový objem zakázek, který mohou získat finské firmy během výstavby JE Hanhikivi, přesahuje 2,7 miliard euro.

Ceremonie se dále zúčastnili například představitelé ruské společnosti Titan-2, která bude působit v roli generálního dodavatele stavby, zástupci společnosti Rusatom Energo International, která se zabývá působností Rosatomu v konkrétních zemích, a starosta obce Pyhäjoki, Matti Soronen. 

U příležitosti zahájení prací při výkopu základů byl na staveništi položen pamětní kámen s tabulkami ve finštině, ruštině a angličtině.

 

 

Přehled nových článků

cez banner 300x300

ČD Telematika

banner_eltech

zbrojovka

balluff_logo_cmyk_posdetektor_centrala_banner_300x90

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky