banner zse

Etm.cz - elektrotechnika on-line

Pondělí
13. 07. 2020
rss_logo facebook_logo youtube_logo
Domů Ve Finsku začalo kopání základů jaderné elektrárny Hanhikivi

Ve Finsku začalo kopání základů jaderné elektrárny Hanhikivi

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Středa, 03. únor 2016

pametni_kamen_Hanhikivi19. ledna 2016 se na staveništi jaderné elektrárny Hanhikivi konala slavnostní ceremonie zahájení prací při výkopu základů. V této lokalitě bude postaven jeden blok s reaktorem VVER-1200 financovaný sdružením budoucích odběratelů. Smlouva o výstavbě této elektrárny byla podepsána v roce 2013 se společností Rusatom Overseas, která se na projektu finančně podílí třetinou investičních nákladů.

Náměstek generálního ředitele Rosatomu, Kirill Komarov, během ceremonie sdělil, že jaderná elektrárna Hanhikivi bude mít dlouhodobý pozitivní vliv na hospodářství severní části Finska nejen v podobě stabilních dodávek elektřiny pro průmysl a domácnosti, ale i ve smyslu daní odvedených během výstavby a během provozu. Dodal, že navíc podle zkušeností Rosatomu připadá na jedno pracovní místo na jaderné elektrárna průměrně 7 až 8 pracovních míst v souvisejících oblastech. Poděkoval představitelům okolních obcí, místním obyvatelům, finským firmám i finské vládě za podporu realizace projektu Hanhikivi.

Ze strany Rosatomu již bylo do projektu vloženo přes 900 milionů eur. „Uvědomujeme si, jak je tento projekt významný pro Finsko – zhruba 20 % elektřiny spotřebované ve Finsku je dováženo ze zahraničí. Díky jaderné elektrárně Hanhikivi klesne tento podíl na 10 %,“ objasnil Komarov.

Ředitelka projektu JE Hanhikivi, Minna Forsström, uvedla, že tato ceremonie je významným krokem při realizaci tohoto projektu. „Velice mě těší, že projekt probíhá podle plánu,“ dodala.

V současnosti je do realizace projektu zapojeno přes sto finských dodavatelských firem. Celkový objem zakázek, který mohou získat finské firmy během výstavby JE Hanhikivi, přesahuje 2,7 miliard euro.

Ceremonie se dále zúčastnili například představitelé ruské společnosti Titan-2, která bude působit v roli generálního dodavatele stavby, zástupci společnosti Rusatom Energo International, která se zabývá působností Rosatomu v konkrétních zemích, a starosta obce Pyhäjoki, Matti Soronen. 

U příležitosti zahájení prací při výkopu základů byl na staveništi položen pamětní kámen s tabulkami ve finštině, ruštině a angličtině.

 

 

Přehled nových článků

tepla podlaha deti online seminar
mepax 300x300
brady 300x300

EKOLAMP

cez banner 300x300
banner_eltech

zbrojovka

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky