banner zse

Etm.cz - elektrotechnika on-line

Neděle
9. 08. 2020
rss_logo facebook_logo youtube_logo
Domů Trh v oblasti průmyslové komunikace v roce 2016 podle HMS

Trh v oblasti průmyslové komunikace v roce 2016 podle HMS

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Středa, 02. březen 2016

7808_Network_market_shares_2016_according_to_HMS_Industrial0D0A_Networks-1Průmyslový Ethernet roste rychleji než dříve a nyní je jeho podíl na trhu 38 %. Celosvětově je na prvním místě v protokolech průmyslového Ethernetu EtherNet/IP, následovaný protokolem PROFINET. Ovšem dominující na trhu v oblasti průmyslové komunikace jsou stále klasické sběrnice s podílem 58 % a nejrozšířenější průmyslovou sběrnicí zůstává PROFIBUS. Do žebříčku se poprvé dostaly i bezdrátové komunikace, k jejich rozvoji přispívá zejména internet věcí.

Klasické průmyslové sběrnice versus průmyslový Ethernet a bezdrátová komunikace Prognózy HMS jsou založené na počtu nově instalovaných nódů v průmyslové automatizaci v roce 2015, získaných z několika průzkumů trhu a vlastních statistik prodeje firmy HMS.

Společnost HMS Industrial Networks zveřejnila svou roční statistiku trhu v oblasti průmyslových komunikačních sítí. HMS jako nezávislý dodavatel techniky a poskytovatel služeb pro průmyslovou komunikaci a internet věcí má značný přehled o trhu v této oblasti. Zde jsou uvedené některé trendy, které firma předpovídá v oblasti průmyslové komunikace v roce 2016. 

Oblast průmyslových sběrnic stále roste

Při globálním pohledu na počet nově instalovaných nódů v oblasti průmyslové automatizace je zřejmé, že převahu s 58 % podílem na trhu stále mají klasické průmyslové sběrnice. Oblast průmyslových sběrnic stále roste tempem přibližně 7 % ročně. Uživatelé oceňují jejich jednoduchost, tradici a spolehlivost. Dominantní sběrnicí je PROFIBUS (17% podíl na světovém trhu průmyslové komunikace včetně průmyslového Ethernetu), následovaná sběrnicemi Modbus (7 %) a CC-Link (6 %).


Průmyslový Ethernet roste rychleji než dříve


Podle HMS roste oblast průmyslového Ethernetu rychleji než v předchozích letech a získává stále větší podíl na trhu. S 20% růstem nyní činí podíl průmyslového Ethernetu na trhu 38 %. Pro srovnání, loni to bylo 34 %. Jedničkou je EtherNet/IP s 9 %, následovaný protokolem PROFINET (8 %). Za nimi jsou EtherCAT, Modbus-TCP a Ethernet POWERLINK.

„Vidíme, že se přechod k průmyslovému Ethernetu, pokud jde o počet nově instalovaných nódů, zrychluje,“ říká Anders Hansson, ředitel marketingu společnosti HMS. „Průmyslová automatizace je ovšem konzervativní trh a bude trvat ještě dlouho, než průmyslový Ethernet převáží nad klasickými provozními sběrnicemi.“


Přichází bezdrátová komunikace

Poprvé se do žebříčku dostaly i bezdrátové komunikace s 4% podílem na světovém trhu průmyslových sběrnic. Nejpopulárnější je WLAN, následovaná standardem Bluetooth. „Vidíme, že velkým tahounem bezdrátových komunikací je internet věcí,“ říká Anders Hansson. „Bezdrátové komunikace otevírají cestu k novým architekturám automatizačních systémů a stále častěji se používají pro komunikaci se stroji a jejich řízení, včetně řešení BYOD – Bring Your Own Device, využívajících tablety a chytré telefony.

Regionální rozdíly

V Evropě a na Blízkém východě převažuje PROFIBUS a nejsilněji roste PROFINET. Následují je EtherCAT, Modbus-TCP a POWERLINK. V USA dominují sítě CIP a DeviceNet je v podílu na trhu doháněna sítí EtherNet/IP. V Asii nepřevažuje výrazně žádný z komunikačních standardů: široce se používají PROFIBUS, PROFINET, Ethernet/IP, Modbus a CC-Link. Ve výrazném růstu pokračuje EtherCAT a objevují se první známky, že se na trhu začíná prosazovat také CC-Link IE Field.


Stále více zařízení je propojených

„Prezentované výsledky jsou naším konsolidovaným pohledem, který bere v úvahu přehled našich kolegů o situaci v průmyslu, naše vlastní prodejní statistiky a celkové povědomí o trhu,“ říká Anders Hansson. „Je pozoruhodné, že průmyslový Ethernet nyní roste rychleji a že bezdrátové komunikace získávají své pevné místo na trhu. Co je ovšem zcela jasné, to je skutečnost, že trh v oblasti komunikační techniky zůstává fragmentovaný a zákazníci žádají připojení jak pro průmyslové sběrnice, tak pro průmyslový Ethernet, tak i pro bezdrátové sítě. Celkově počet propojených průmyslových zařízení narůstá. Tento vývoj posilují koncepce jako průmyslový internet věcí a Industry 4.0. HMS se svým dlouhodobým mottem „propojujeme zařízení“ je na tento trend velmi dobře připravena.“ 

 

Přehled nových článků

tepla podlaha deti online seminar
mepax 300x300
brady 300x300

EKOLAMP

cez banner 300x300
banner_eltech

zbrojovka

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky