Domů Kudy kam mám jet? Navigace GPS znají tisíce důležitých míst

Kudy kam mám jet? Navigace GPS znají tisíce důležitých míst

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Pátek, 17. říjen 2008

autonavigace_titlPředstavte si, že jste v neznámém městě a nutně potřebujete najít třeba autoservis. Ještě před pár lety byste se museli spolehnout na vstřícnost kolemjdoucích a složitě se vyptávat, kudy a kam máte jet. Máte-li však v autě GPS navigaci, je vaše situace mnohem jednodušší.

Jenomže k čemu je vám navigace, když neznáte přesnou adresu místa, do nějž máte namířeno? V takové situaci oceníte možnost vyhledávání tzv. bodů zájmu neboli POI (Point of Interest).

Body zájmu (POI) jsou databáze desítek až stovek tisíc různých míst a adres, tříděných do určitých kategorií. Může se jednat například o čerpací stanice, restaurace, autoservisy, kina, hotely, nemocnice, ambulance.

autonavigace1

Musíme do nemocnice, servisu, dochází benzín…

V kterékoliv autonavigaci můžete v těchto databázích vyhledávat a nechávat se na vyhledané adresy navigovat. Udělá se vašemu dítěti akutně zle a nacházíte se v oblasti, kde to neznáte? Nezmatkujte, nemusíte nervózně listovat v autoatlasu. Kliknete v bodech zájmu GPS do kolonky Nemocnice a navigace vás už přímo směruje k té nejbližší.

Jednoduchým příkladem může být i situace, kdy jedete neznámou trasou a v autě vám dochází benzín. Co teď? Jednoduše si v navigaci zvolte vyhledání POI v kategorii „čerpací stanice“ a navigace vám během několika vteřin vyhledá benzínové pumpy, které jsou umístěné v okolí vaší aktuální pozice, v okolí cíle vaší cesty nebo v okolí jakékoliv adresy, kterou si zadáte. Nejvhodnější si vyberete a jediným kliknutím se k ní necháte dovést.

Ale to není zdaleka vše – můžete být ještě náročnější a můžete si říct, že vás zajímají pouze čerpací stanice nějaké konkrétní značky. V takovém případě vám databáze vyhledá a nabídne pouze tyto specifikované značky (firmy). Namísto příkladu s čerpací stanicí si můžete pro lepší představu dosadit třeba hledání nejbližšího bankomatu, divadla, muzea, obchodu, odpočívadla, pošty, výstaviště, nádraží, policie a další desítky příkladů.

Okamžité spojení

Jednotlivé body zájmu mohou kromě pozice na mapě obsahovat často i telefonní číslo, takže například do vybraného hotelu můžete předem zatelefonovat a ověřit si, zda jsou tam volné pokoje,ještě předtím, než se k němu necháte dovézt.

Výrobci navigací se snaží, aby jejich přístroje obsahovaly v každé kategorii bodů zájmu (POI) alespoň základní údaje, ale nikdy nedokážou, vzhledem k rozsáhlosti mapových podkladů a rozmanitosti lidských zájmů, zařadit úplně všechny údaje, protože by se jednalo o milióny záznamů. Pro ilustraci: Je-li v České republice asi 2000 lékáren, pak průměrná navigace jich bude znát v lepším případě pouze asi 200–300.

autonavigace2

Aktualizace

Bez ohledu na výrobce si mohou body zájmu do navigací doplňovat i sami běžní uživatelé. Na internetu existují komunitní servery, na kterých jsou (většinou zdarma) ke stažení databáze POI, speciálně sestavené pro konkrétní stát.
Největším serverem tohoto typu v Česku je server www.poi.cz. Ten obsahuje více než sto tisíc bodů zájmu roztříděných v 300 kategoriích. Toto množství se stále zvyšuje, protože uživatelé neustále přidávají nové a nové záznamy a aktualizují záznamy dosavadní.

Propojení POI s internetem

Fenoménem současnosti se stává přímé propojování GPS navigací s internetem, právě z důvodu možnosti okamžitého vyhledávání v bodech zájmu. Průkopníkem tohoto řešení jsou navigace MIO MOOV, ve kterých je zabudovaná funkce „lokální vyhledávání“. Ta funguje tak, že se navigace v autě velmi jednoduše, pomocí technologie Bluetooth, propojí s mobilním telefonem a navigační program pak dokáže čerpat body zájmu z internetu. Konkrétně v ČR firma MIO uzavřela smlouvu se společností Mediatel, a navigace MIO tedy dokážou online vyhledávat a nabízet body zájmu z obrovské databáze Zlatých stránek. Řidič tedy již není odkázán pouze na všeobecné a mnohdy omezené databáze POI od výrobce.

Blízká budoucnost

Budoucnost navigací pravděpodobně spočívá právě v propojování s internetovými databázemi. Nebudou nám tak nabízeny pouze adresy zájmových bodů, ale budeme moci zjišťovat o těchto bodech i další informace. Například při vyhledávání parkoviště nebo hotelu se nám zobrazí i informace o tom, jestli na daném parkovišti jsou právě volná místa nebo v hotelu volné pokoje. Čerpací stanice si budeme vybírat například podle aktuální ceny benzínu či nafty a turistické letovisko podle aktuální předpovědi počasí pro danou lokalitu.

Dopravní předpisy v cizině

Díky přímému propojení s internetem budou moci GPS navigace získávat také informace o okamžité dopravní situaci na zvolené trase nebo třeba informace o dopravních předpisech v některém cizím státě.
Již koncem letošního roku se v ČR začnou prodávat navigace, které budou obsahovat zabudovanou SIM kartu. Díky tomu bude možné při cestování po celé Evropě zdarma stahovat různá data z internetu. A to je pouze začátek…

Zdroj: Deník PRÁVO, 21. července 2008, přílohy Firma

Autor: Adam Mašek, jednatel společnosti MAJT, s.r.o., – ENTER Polička

Potřebujete navigaci a nevíte si rady nebo vám neslouží dle vašich představ?
Zeptejte se specialisty, autora článku Adama Maška:
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
+420 608 778 821.

Užitečné weby:
www.navigovat.cz 
www.poi.cz 
www.entershop.cz
www.mojenavigace.cz

 

Přehled nových článků

insio


insio


insio

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky