Etm.cz - elektrotechnika on-line

Neděle
18. 08. 2019
rss_logo facebook_logo youtube_logo
Domů Nejvýkonnější rychlý reaktor BN-800 běží na plný výkon

Nejvýkonnější rychlý reaktor BN-800 běží na plný výkon

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 

V prosinci 2015 dodal reaktor BN-800 do přenosové sítě první elektřinu. Projekt reaktoru připravila konstrukční kancelář OKBM Afrikantov, která patří do struktury ruské korporace pro atomovou energii Rosatom a zabývá se projektováním námořních reaktorů a rychlých energetických reaktorů.

Hlavní konstruktér reaktoru BN-800, Boris Vasiljev, okomentoval provozní zkušenosti: „Reaktor BN-800 v současnosti běží na nominální výkon. Než k tomu došlo, byly vyzkoušeny různé provozní režimy zařízení primárního okruhu, které prokázaly blízkost projektových a reálných provozních parametrů a také potvrdily vysokou efektivitu bezpečnostních systémů. Reaktor i celý blok jsou dobře řízeny. Celkově vzato můžeme říci, že se naplnila naše očekávání. Je to důležité zejména ve vztahu k novým systémům oproti bloku s reaktorem BN-600, který je v provozu již přes 35 let.“

Vasiljev zdůraznil, že projekt reaktoru BN-800 je nejmodernějším a plně prověřeným projektem rychlého reaktoru na světě. „Byl vypracován na základě reaktoru BN-600 za použití mnohých zlepšení, která vedla především ke zlepšení bezpečnostních a ekonomických parametrů. Z hlediska bezpečnosti odpovídá generaci III+ jaderných reaktorů, na něž má jaderná energetika postupně přecházet,“ dodal Vasiljev.

Podle názoru odborníků mají rychlé reaktory velké výhody pro další rozvoj jaderné energetiky. S jejich pomocí je možné podstatně rozšířit zásoby jaderného paliva, a to díky využití materiálů, které v současnosti nejrozšířenější reaktory nedokáží efektivně využít. A navíc umožní zásadním způsobem zmenšit množství vysoce aktivních odpadů a jejich vliv na životní prostředí uzavřením palivového cyklu. Díky reaktoru BN-800 zaujímá Rosatom přední místo ve světě v oblasti technologií a výstavby tohoto typu jaderných reaktorů.

Mezi dodavatele pro čtvrtý blok Bělojarské jaderné elektrárny patří také české firmy. Například opavská armaturka ARAKO spol. s r. o. dodala v letech 2012-2014 celkem cca 1400 kusů armatur, mezi kterými byla převážná většina vlnovcových uzavíracích ventilů A10, A20, ale také regulační ventily, zpětné ventily a kulové kohouty. Výrobce čerpadel SIGMA GROUP a. s. dodal v roce 2011 dva čerpací agregáty typu A200-QVD-300 systému automatického hašení požárů a pro ejektorovou stanici 4 čerpací agregáty typu A400-NQD-515.

 

 

Přehled nových článků

cez banner 300x300

ČD Telematika

banner_eltech

zbrojovka

balluff_logo_cmyk_posdetektor_centrala_banner_300x90

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky