Etm.cz - elektrotechnika on-line

Pondělí
25. 09. 2017
rss_logo facebook_logo youtube_logo
Domů Proti vizuálním hackerům jsou účinné privátní filtry na displej

Proti vizuálním hackerům jsou účinné privátní filtry na displej

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 

LCD_Privacy_Filter_3M_aPráce mimo kancelář, ať už v coworkingových centrech nebo kavárnách, získává na oblibě. S tímto trendem se ale pojí nebezpečí tzv. visual hackingu, procesu sledování či zachycování tajných a soukromých dat.  Netýká se jen zaměstnanců mimo kancelář, ale vlastně všech, kdo si na veřejnosti na svých displejích prohlíží citlivé informace. Člověk totiž nikdy neví, kdo se mu dívá přes rameno. Technologická společnost 3M provedla experiment, přinesla zajímavé zjištění o rizicích visual hackingu a zároveň vytvořila řešení, jak nedát vizuálním hackerům šanci.

OD ŠPEHOVÁNÍ K VISUAL HACKINGU

Pro získání přístupu k důvěrným údajům ostatních lidí nemusí být člověk odborníkem na výpočetní techniku. Stačí jen pár očí. Pokud lidé vidí na obrazovku, mohou vidět i citlivá data. Ať se jedná o práci na notebooku ve velkých sdílených kancelářích nebo čtení důvěrných informací na tabletu ve veřejné dopravě, ve všech těchto situacích hrozí nebezpečí v podobě vizuálních hackerů. „Více než polovina zaměstnanců si bere svou práci i mimo kancelář, ale jen 21 % z nich dodržuje ochranu soukromí,“ upozorňuje Peter Barker ze společnosti 3M. K únikům informací nedochází jen na veřejnosti, ale i na pracovišti, s tím se setkalo celkem 69 % dotazovaných v průzkumu Ponemonského institutu.

S ochranou soukromí souvisí překvapivě i produktivita. Zvídavé pohledy za zády totiž v soustředění zrovna nepomáhají. Experiment 3M prokázal, že pracovníci, kteří se cítili ohroženi a měli pocit, že se jim někdo přes rameno dívá na obrazovku, stihli za deset minut napsat pouhých 461 úderů na klávesnici. Ti, kteří byli naopak přesvědčeni, že je jejich obrazovka chráněna, zvládli za stejný časový úsek až 756 úderů. Podle studie může pokles produktivity vlivem strachu z narušení bezpečnosti stát firmu každý rok až 27 milionů korun. Nejde ale jen o ten nepříjemný pocit ze sledování. Kritičtější je, že k tomu skutečně dochází, a firmy i přes různá antivirová nastavení ztrácí data nepozorností svých zaměstnanců.  A přitom náklady, které společnosti za narušení bezpečnosti průměrně vynaloží, mohou činit až 100 milionů korun.

VIDEO Jak probíhá visual hacking na pracovišti

Ponemon Institute: Cost of Data Breach Study

Ponemon Institute: Productivity Study

JAK „PRACUJE“ VIZUÁLNÍ HACKER

Společnost 3M a rada Visual Privacy Advisory Council ve spolupráci s několika firmami provedly další experiment, který prokázal obrovské riziko vizuálního hackingu. Do kanceláří celkem osmi firem byl vyslán tajný hacker s cílem získat důvěrné informace. Klíčová zjištění jsou přímo alarmující. Vizuální hacking probíhá rychle, hacker dokáže sledovat větší množství informací a hlavně v 68 % případech ho nikdo nezpozoroval. A pokud se už vizuálního hackera zastavit podařilo, bylo pozdě. I při každém přerušeném pokusu získal v průměru dvě nebo tři informace.

 • V 91 % případů se podařilo vizuálnímu hackerovi získat informace.
 • V 63 % testů získal tajný hacker citlivé informace společnosti za méně než 30 minut.
 • V 45 % případů trvalo odcizení informací méně než 15 minut.
 • 52 % citlivých informací, které se během experimentu podařilo hackerovi získat, zjistil z obrazovek zaměstnanců.
 • 27 % přístupných informací zahrnovalo přihlášení, finanční informace a důvěrné dokumenty.

 

VIDEO 3M Visual Hacking Experiment

Visual Hacking Experiment Study

 

Cerna_folie_3MDÍKY PRIVÁTNÍM FILTRŮM VIZUÁLNÍ HACKEŘI NEMAJÍ ŠANCI

Člověk se ale nemusí před vizuálními hackery schovávat s počítačem v koutě, přestat kontrolovat své pracovní e-maily na tabletu cestou ve vlaku nebo se vzdát práce na notebooku ve své oblíbené kavárně. Ideální řešení představují privátní filtry pro monitory, notebooky, tablety i mobily od technologické společnosti 3M. „Privátní filtry jsou založené na patentované optické technologii MicroLouvre, která omezuje zorný úhel celé obrazovky a blokuje tak pohled z obou stran obrazovky počítače. V bočním úhlu 30 stupňů začíná filtr na obrazovce černat a ostatní tak uvidí jen černou obrazovku,“ vysvětluje Ruedy Styger ze 3M. Filtr lze ale snadno sejmout, což se hodí, pokud je naopak potřeba kolegům či přátelům informace na obrazovce ukázat. A pokud volba padne na filtr zlatý, místo černé obrazovky spatří ostatní jen svůj vlastní odraz. Zlaté filtry zajišťují v průměru o 25 % vyšší průhlednost ve srovnání se standardními filtry černé barvy, hodí se pro displeje monitorů a notebooků s vysokým rozlišením.

VIDEO Jak aplikovat privátní filtr na notebook

VIDEO Jak aplikovat privátní filtr na tablet

Filtry jsou vyrobeny na míru každého zařízení a jeho přesnou velikost. V České republice se dají pořídit například v prodejnách s kancelářskou technikou (například Alza či Mironet). Ceny filtrů pro stolní monitory se pohybují v cenové škále 3 000- 4 000 Kč, pro notebooky mezi 1 000 -2 000 Kč, pro tablety a mobily mezi 400-1 000 Kč. Kromě privátních filtrů zahrnuje nabídka 3M i filtry pro potlačení odlesku a pro ochranu displeje.

 

Přehled nových článků

Buďte stále v obraze:

Právě v prodeji

etm11-12_14

  Naše další portály:

  prorevize_logo_100px
  prostrojeapohony_logo_100px  proprojektanty_logo_100px
  proautomatizaci_logo_100px

   Chci odebírat novinky

   Reklama

   ebec