Etm.cz - elektrotechnika on-line

Úterý
20. 08. 2019
rss_logo facebook_logo youtube_logo
Domů Nové vysoce účinné průmyslové motory přinesou obrovskéúspory energie. Neobejdou se ale bez perfektní ochrany spouštěče!

Nové vysoce účinné průmyslové motory přinesou obrovskéúspory energie. Neobejdou se ale bez perfektní ochrany spouštěče!

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 

 

Praha, 16.dubna 2018 - Elektromotory tvoří kolem 80 % spotřeby elektrické energie v průmyslovém sektoru, díky čemuž jsou hlavním cílem opatření na úsporu energie.V současnosti probíhá přechod na motory s vysokou účinností IE3 a motory s velmi vysokou účinností IE4, což s sebou přináší také výzvy pro podniky. Zásadní je výběr správného spouštěče motoru a zajištění maximální energetické účinnosti. Důležitá je rovněž znalost chování těchto motorů během spouštění a případný dopad na ochranná zařízení. Ing. Petr Bohušík ze Schneider Electric pomůže při rozhodování o volbě správné ochrany motoru s ohledem na vlastnosti elektrické sítě a pohonu.

Nové motory ušetří 135 miliard kWh a produkci 63 miliónů tun oxidu uhličitého

Účinnější průmyslové motory, které budou mít v příštích letech stále větší podíl na trhu, mohou mít obrovský dopad na spotřebu energie. Německá federální agentura pro životní prostředí odhaduje, že do roku 2020 by zvyšující se účinnost motorů mohla ušetřit až 135 miliard kWh a 63 miliónů tun oxidu uhličitého (CO2) v samotné EU. „Zejména elektrické chování těchto motorů je jiné než u jejich méně účinných protějšků s obvykle vyššími nárazovými proudy a proudy nakrátko. Proto standardní motorové spouštěče a související zařízení mohou být v některých případech nedostatečné. Použití jističů, stykačů a tepelných relé řady TeSys zajišťuje optimální energetickou účinnost instalace a soulad s aktuálními předpisy,“ upozorňuje Ing. Petr Bohušík ze společnosti Schneider Electric, která je globálním lídrem a poskytovatelem řešení pro energetický management a průmyslovou automatizaci.

Výběr správných ochranných zařízení pro vysoce účinné motory

Nejběžnějším způsobem ochrany spouštěčů s přímým připojením k síti je spojení jističe, stykače a tepelného relé. U motorů do 15 kW výkonu je běžnější kombinace spouštěče motorů a stykače. Magnetický nebo tepelně-magnetický jistič poskytuje zkratovou ochranu a přerušení zabraňující poškození instalace. Tepelná spoušť detekuje nadproudy a vypne motor dřív, než přehřátí poškodí jeho izolaci.


  • Dodržovat doporučení výrobce systému ochrany motoru.
    • Zabránit předimenzování kabelových vedení.
    • Zkontrolovat, zda elektrické vlastnosti uváděné výrobcem motoru odpovídají použitým spouštěčům motoru.
    • Zkontrolovat koordinaci přístrojů na základě doporučených koordinačních tabulek výrobce.

Jističe a tepelná relé TeSys společnosti Schneider Electric byly podrobeny zkouškám magnetické, elektrické a tepelné odolnosti v laboratorních podmínkách s cílem zajistit jejich kompatibilitu s motory IE3. Po dalších zkouškách byla ověřena i kompatibilita s motory IE4. Použití jističů, stykačů a tepelných relé řady TeSys zajišťuje optimální energetickou účinnost vaší instalace a soulad s aktuálními předpisy.

 

 

Přehled nových článků

cez banner 300x300

ČD Telematika

banner_eltech

zbrojovka

balluff_logo_cmyk_posdetektor_centrala_banner_300x90

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky