Etm.cz - elektrotechnika on-line

Středa
24. 04. 2019
rss_logo facebook_logo youtube_logo
Domů JAK VYBRAT TELEVIZI? ( 2)

JAK VYBRAT TELEVIZI? ( 2)

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 

942x_jak_vybrat_ konec

 

HbbTV– tip od nás! Kombinace klasického televizního vysílání a internetového obsahu. Většina televizí vám tuto funkci zpřístupní po stisknutí červeného tlačítka na ovladači. Ze zobrazeného rozcestníku si vyberete konkrétní akci a pak už můžete nerušeně sledovat například iVysílání České televize, včetně obsáhlého archivu nebo televize Prima, Očko či Stream.cz. Do budoucna se HbbTV rozšíří o další stanice.

A bavit vás může bezesporu také technologie Ambilight. Díky této patentované technologii společnosti Philips bude obrazovka vaší TV vypadat větší a váš vizuální zážitek bude ještě podmanivější. Technologie osvětluje obvod televize barvami, které odpovídají aktuálnímu dění na obrazovce a mění se společně s vysílaným obrazem. Toto světelné orámování se pak zobrazuje i na stěnách poblíž přístroje, čímž se maže hranice mezi televizní obrazovkou a okolním interiérem.

Konektory, aneb co k čemu slouží a kam co připojit

konektory

Mějte spotřebu pod kontrolou

Každá televize dnes musí být vybavena energetickým štítkem. Ten obsahuje nejen info o spotřebě (u TV v rozsahu A++ až F, běžně však narazíte nejhůře na TV s energetickou třídou B), ale i o dalších klíčových parametrech:

                 popis energetickho ttku televize 

Na jaké další parametry můžete při výběru narazit?

  • HDR: televize vybavené HDR (vysoký dynamický rozsah) slibují obrovský pokrok v kvalitě obrazu. Přenášejí totiž mnohem více informací o jasu než běžné televize, díky čemuž dokáží zobrazit větší kontrast, širší barevné spektrum a lepší detaily.
  • Obnovovací frekvence (Hz): Tento parametr je pro vás důležitý především v případě, že sledujete pořady s rychlými změnami obrazu. Pokud se rádi díváte na sportovní přenosy nebo akční filmy, je dobré volit TV s obnovovací frekvencí 100 Hz a více. U levnějších televizí se pak poměrně často setkáte jen s 50Hz frekvencí. U těchto TV hrozí, že se v rychlejších scénách setkáte s tzv. švenkováním obrazu (obraz může být nepříjemně trhaný).
  • Prohnutá obrazovkajejí výhoda spočívá v tom, že všechny body obrazovky jsou od vás stejně daleko (rohy i střed jsou díky prohnutí vzdáleny cca stejně), díky čemuž si vychutnáte hlubší zážitek a budete lépe vtaženi do děje. Nevýhodou však je, že pokud sedíte výrazněji bokem od středu obrazovky, můžete vidět obraz z televize lehce zdeformovaně.

 

V posledních letech začali výrobci užívat doplňkových technologií sloužících ke zvýšení frekvence obrazu - např. 50Hz frekvenci dopočítavají na 100Hz. Tento údaj se nazývá frekvenční index. Bohužel každý výrobce používá vlastní systém výpočtu, výsledné údaje frekvenčního indexu tak bohužel nejsou příliš vypovídající.

 

Zdroj:https://www.kasa.cz/jak-vybrat-televizi/

 

 


 

Přehled nových článků

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky

Reklama

ebec