Etm.cz - elektrotechnika on-line

Úterý
20. 08. 2019
rss_logo facebook_logo youtube_logo
Domů Rozhovor s panem Šustrem, trenérem fotbalového klubu Zbrojovka Brno

Rozhovor s panem Šustrem, trenérem fotbalového klubu Zbrojovka Brno

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 

zbrojovka logo krivky 1 1Dobrý den, pane Šustre,

jsem majitelem a vydavatelem on-line portálu www.etm.cz,


Chci se Vás zeptat, na pár otázek související s Vaší funkcí trenéra Zbrojovky Brno.

Kdy a kde jste začínal s funkcí trenéra, jste stále u Zbrojovky ?
Trénovat jsem začal v době, kdy jsem pomalu končil profesionální kariéru, zhruba před patnácti lety. V přípravkách hrál tehdy můj syn Patrik a já jsem pomáhal s trénováním.

Dokážete hráče ještě tzv.těsně,před zápasem hráče ještě nějak více namotivovat, myslím jen Vaším krátkým povzbuzením, ne taktikou , tu už máte dopředu s hráči určitě stanovenou ? Ptám se proto, že máme trochu i společného. Před mnoha lety jsem dělal fotbalového trenéra   dorostu v TJ Sokol Letonice, měli jsme zaužívaný zvyk, že jsme se před zápasem sešli v kabině, já jsem určil sestavu, a tehdy jsem měl možná štastnou ruku, nebo to byla vyjímečná generace , hráče jsem před zápasem nemusel příliš povzbuzovat, povzbuzovali se vzájemně.Vždycky jsem jim předtím než jsem je pustil „ na plac“ řekl,“ jdeme na to“, a pak odešel i se zbývajícími hráči na lavičku uprostřed.

S hráči těsně před utkáním hovořím pouze v případě, kdy z nich cítím obavy, neklid, nejistotu a pochyby. Ve většině případů to ale není potřeba.

Promlouváte s hráči v kabině o poločase, pokud ano, o čem?
Navazuji opět na moji trenérskou kariéru, kdy jsem o přestávce v kabině dokázal kluky „vyhecovat“‘
když bylo potřeba, a nebo je uklidňoval, podle vývoje utkání. Ale znovu opakuji, měl sem štěstí na vhodné typy hráčů, výborného vysokého brankáře, útočníky, a tak jsme moc zápasů neprohrávali.


SustrSOKtopO přestávce je vždy čas a prostor na to, abychom adekvátně reagovali na průběh utkání, připravili se na druhý poločas. Prošel jsem si i obdobím, kdy jsem takzvaně rozkopával koše, dnes už se tomu jenom směju.

Nezapomenutelné setkání s panem Haraštou trenérem dorostenců Zbrojovky mnohonásobní mistři republiky, který dělal předsedu zkušební komise, při mých trenérských zkouškách IV.třídy, a rovněž pan Benda z Moravské Slávie, který byl druhým členem komise mi utkvěl v paměti.. Kromě výuky a zkoušek, jsme měli také volno a mohl jsem se s panem Haraštou setkat a popovídat, nejen o fotbale, i když to bylo hlavní. Nikdy na něho nezapomenu, i když jeto již více jako 30 roků, na takového člověka se nezapomíná celý život,a měl jsem obrovskou radost, když mi po zkouškách pan Harašta osobně předával trenérský průkaz.
Máte i Vy nějakou vzpomínku na pana Haraštu? Mohl jste se s ním setkat?

Osobně mě netrénoval, ale když jsem přišel do Zbrojovky, měl jsem možnost se s ním potkat. Vnímám ho jako velkou osobnost brněnského fotbalu.
 

Máte nějaký vzor, kterému se jako trenér chcete přiblížit?

Konkrétní vzor nemám, spíše se dívám kolem sebe a čerpám z toho, co se děje u nás a v zahraničí. Sleduji, jak trenéři vystupují, jak hovoří s hráči. Cestu si ale hledám svou.


Jako pravidelný divák, i novinář, jsem si všimnul, že se často snažíte povzbudit hráče nebo jim naznačit na čem jste při přípravě na soupeře domluvili,od postranní čáry. Slyšel jsem, že hráči, v zápalu boje, na slova trenérů v průběhu zápasu „nereagují“, protože jsou příliš zaujati hrou, a slova trenéra od postranní čáry neslyší? Jaké Vy s tím máte zkušenosti, pomůže hráčům, když je povzbudíte, nebo když   se snažíte usměrnit hru a musíte zvednout hlas. Slyší Vás, a reagují na Vás?

Liší se to zápas od zápasu. Pokud je početnější návštěva, tak v momentě, kdy diváci fandí a jsou hlasití, je těžké upoutat pozornost hráčů. Ti jsou navíc vtažení do hry, takže musíte mít nastavené komunikační kanály, aby chápali, na co zaměřujete jejich pozornost.


Ještě jeden zážitek pane Šustre, dělal jste někdy ve své sportovní kariéře rozhodčího, a k tomu hned hlavního ?

Když my jsme tehdy hráli okresní soutěž, a nepřijel hlavní rozhodčí, tak se většinou losovalo, zda budou západ řídit domácí nebo hosté. Po té co jsem získal oficiální průkaz trenéra, měl jsem podle tehdejších pravidel přednost před zástupcem druhého mužstva. Pane Šustre, využil jsem této možnosti jenom jedenkrát, a zařekl jsem se, že už nikdy rozhodčího dělat nebudu. A to jsem splnil, nikdy víc jsem rozhodčího nedělal, přestože příležitostí k tomu bylo dost.

Několikrát, vždy při utkání malých dětí. Dospělý fotbal jsem nikdy nesoudcoval.

Děkuji Vám za rozhovor a přeji aby se v Brně hrála první liga, a takové zápasy, jako v roce 1978, kdy jsem byl na posledním zápase, kdy hrála Zbrojovky, tehdy již mistr republiky, proti Dukle Praha na domácím hřišti před návštěvou 52 tisíc diváků. Na ten zápas a tu atmosféru i když tehdy Zbrojovka prohrála, nikdy nezapomenu. A tu návštěvu Vám na zápase, který budete v I.lize trénovat moc přeji.

Ing.Pavel Hála

 

Přehled nových článků

cez banner 300x300

ČD Telematika

banner_eltech

zbrojovka

balluff_logo_cmyk_posdetektor_centrala_banner_300x90

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky