Etm.cz - elektrotechnika on-line

Středa
20. 01. 2021
rss_logo facebook_logo youtube_logo
Domů První blok VVER-1200 se připravuje na regulovaný provoz

První blok VVER-1200 se připravuje na regulovaný provoz

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Úterý, 24. březen 2020

jadern elektrrna novovoronsk ii 1V 1. bloku jaderné elektrárny Novovoroněžská II s reaktorem VVER-1200 spouští ruská korporace pro atomovou energii Rosatom projekt, který ověří efektivitu jeho provozu v režimu regulovaného provozu (tzv. load follow). Povolení k tomu vydal ruský dozorný orgán Rostechnadzor po pečlivém hodnocení dokumentace, která potvrzuje jeho bezpečnost v tomto režimu.
Projektem tohoto bloku generace III+ jsou dány zvýšené schopnosti k provozu v regulovaném režimu, které nyní budou ověřeny v praxi. Elektrárna díky tomu bude moci efektivněji využít své zdroje, přizpůsobovat se potřebám přenosové soustavy a podílet se na regulování jejího zatížení.
Inovativní blok generace III+ s reaktorem VVER-1200 má v porovnání s předchozí generací (VVER-1000) řadu ekonomických a bezpečnostních výhod: má o 20 % větší výkon, vyžaduje o 30 až 40 % méně provozního personálu a má dvakrát delší projektovou dobu provozu (60 let, s možností prodloužení o dalších 20 let). Dále reaktory VVER-1200 používají oproti reaktorům VVER-1000 z 80. a 90. let minulého století (neplatí pro modernější verze VVER-1000 stavěné v Indii a Číně po roce 2000) inovativní bezpečnostní systémy, například systém pro pasivní odvod tepla z reaktoru, pasivní systém rychlého odstavení reaktoru, které zálohují aktivní systémy závislé na dodávce elektřiny. Rosatom je vlastníkem a provozovatelem všech deseti jaderných elektráren na území  Ruské federace, v nichž pracuje 37 bloků produkujících přes 18 % veškeré elektřiny vyrobené v Rusku. Mezi tyto reaktory patří i rychlý, sodíkem chlazený reaktor BN-800, který je nejvýkonnějším průmyslovým reaktorem tohoto typu na světě.BN-800 je reaktor chlazený sodíkem. Označuje se jako rychlý, protože na rozdíl od klasických reaktorů používá ke štěpení paliva vysokoenergetické (rychlé) neutrony. Díky tomu je schopen nejen štěpit uran 235, ale i přeměňovat uran 238 na plutonium 239, které je štěpným materiálem a které se tedy dá energeticky využít. Rychlé reaktory jsou považovány za budoucnost jaderné energetiky, protože umožňují efektivně spalovat použité jaderné palivo včetně transuranů (americium ad.), které se generují během provozu jaderného reaktoru. Díky tomu by lidstvo muselo do hlubinných úložišť ukládat jen ty materiály, které již nepůjde energeticky využít, a zajistit jejich oddělení od životního prostředí na několik stovek let. Použité palivo ze současných reaktorů musí být odděleno po desítky tisíc let. Reaktor BN-800 je v současnosti jediným sodíkovým reaktorem na světě, který vyrábí elektřinu pomocí paliva MOX, které se vyrábí z uranu a plutonia získaných přepracováním použitého jaderného paliva.
Před zahájením zkušebního provozu 1. bloku v regulovaném režimu musí být ještě provedeny změny v jeho provozním povolení. Nyní ho obsluha připravuje na režim regulace výkonu v rámci hodin, který zahrnuje několik různých výkonových úrovní v závislosti na potřebách přenosové soustavy.

„Během zkušebního provozu budeme sledovat změny výkonu v rozmezích 96-71-96 % a 96-46-96 % nominálního výkonu. Budeme prověřovat práci všech systémů a přístrojů, doladíme postupy řízení a práce personálu, vyzkoušíme opatření na minimalizaci skoků v tepelném namáhání paliva a na optimalizaci chemických režimů,“ uvedl náměstek hlavního inženýra pro provoz jaderné elektrárny Novovoroněžská II Igor Gusev.
Výsledky těchto prací, technická řešení testovaná během zkušebního provozu a v neposlední řadě i hodnocení dokumentace Rostechnadzorem přinesou rozhodnutí o tom, jak bude probíhat běžný provoz 1. bloku této elektrárny v režimu load follow.
Během tohoto projektu budou získána data z praxe, která budou použita při přípravě režimů regulovaného provozu bloků VVER-TOI (Rosatom je nyní staví v jaderné elektrárně Kurská II v Rusku) a bloků jaderné elektrárny Paks II (Maďarsko), které jsou nyní ve fázi dokončování projektové dokumentace. Tím bude zvýšena konkurenceschopnost nových projektů stavěných Rosatomem.

Výstavby inovativních bloků Novovoroněžské elektrárny se účastní také české firmy. Patří mezi ně například armaturky Arako, Armatury Group, I.B.C. Praha, MPower Engineering a MSA, výrobce čerpadel Sigma Group, dodavatel servopohonů ZPA Pečky, výrobce speciálních kabelů Kabelovna Kabex. Celková hodnota produkce z Česka, která byla použita během výstavby reaktorů VVER-1200 v Novovoroněžské elektrárně přesahuje 1,4 miliardy korun. České dodávky proudily i do dalších projektů VVER-1200 jako Leningradská JE-II (Rusko) a Ostrověcká JE (Bělorusko).

 

Přehled nových článků

topdluhopisy.cz
AMPER 2021
tepla podlaha deti online seminar
mepax 300x300

EKOLAMP

cez banner 300x300
lightway.cz

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky