E-shop Elektrotechnici.cz

Etm.cz - elektrotechnika on-line

Neděle
13. 06. 2021
rss_logo facebook_logo youtube_logo
Domů Odešel vzácný člověk pan Václav Macháček

Odešel vzácný člověk pan Václav Macháček

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Středa, 14. říjen 2020

Pan Václav Macháček odešel do elektrotechnického nebe 19.9.2020

image001Narodil se 25.července 1938 v Praze na Žižkově , kde prožil svoje mládí. Zde také navštěvoval základní školu. Elektromontérem se vyučil ve Státních pracovních zálohách v Chebu. Střední průmyslovou školu elektrotechnickou v Praze Na Příkopě 16 vystudoval dálkově a úspěšně zakončil maturitou v roce 1966.
Jako zaměstnanec Středočeské energetické společnosti ( STE) Praha nyní ČEZ a.s.,působil od roku 1957 až do ukončení své aktivní činnosti v roce 2005.Zde se postupně vypracoval z pozice elektromontéra, přes revizního technika elektrických zařízení až na vedoucího pracovníka útvarů se zaměřením na technickou kontrolu, řízení kvality a normalizaci. Václav Macháček až do konce svého života působil v České energetické společnosti (ČENES) jako člen představenstva, kde se podílel zejména na tvorbě technických norem ČSN, ČSN EN, a PNE ( podnikové normy energetiky) . Jako člen technické normalizační komise TNK 22 pro elektrotechnické předpisy a komise TNK 97 se zaměřoval na problematiku rozvodných energetických společností. Dále se také věnoval poradenství a přednáškové činnosti na seminářích v oblasti legislativních předpisů a technických norem, dotýkajících se požadavků rozvodných energetických společností. Při těchto činnostech využíval poznatků , které získal jako revizní technik elektrických zařízení. Václav Macháček je autorem řady odborných publikací zaměřených na problematiku venkovních a kabelových vedení distribučních rozvodů, elektrických přípojek a připojování odběrných elektrických zařízení, včetně příruček pro zkoušky elektrotechniků pracujících na elektrických zařízeních nad 1000 V. Publikoval v Odborných časopisech ELEKTRO, Elektroinstalatér a Elektrotechnický magazín ,články z oblasti elektroenergetiky. Jeho publikační aktivita se odrážela nejen v množství publikovaných prací, ale rovněž členstvím v několika redakčních radách odborných časopisů.

Václav Macháček byl držitelem několika prestižních ocenění jako například prestižní ocenění , Medaile profesora Lista, za zásluhy o rozvoj české energetiky , kterou mu udělil Český svaz zaměstnavatelů v energetice (ČSZE) nebo Čestného uznání za zásluhy o českou normalizaci, kterou mu předal Úřad pro technologickou normalizaci (ÚNMZ)

Měl jsem štěstí, že jsem s tímto vzácným člověkem, jakým pan Václav Macháček byl, mohl projít kus společné cesty. Seznámili jsme se na jednom ze seminářů, kde nám přednášel, a od té doby trvalo naše přátelství po zbytek jeho života. Zúčastňoval se také pravidelně na elektrotechnických veletrzích,  nejčastěji veletrhu AMPER ,kde mne doprovázel k vystavovatelům, kteří později se stali také dopisovateli časopisu Elektrotechnický magazín. Vždy mi bude připomínat pracovitého ale současně i veselého člověka, neviděl jsem ho za ta léta smutného. Jeho odchod určitě poznamená českou energetiku, a chybět bude nejen nám elektrotechnikům , a mě osobně, ale hlavně jeho rodině a nejvíce jeho manželce Haně, kterou velmi miloval.

Čest jehopamátce !!

Ing.Pavel Hála
vydavatel a šéfredaktor časopisu
Elektrotechnický magazín

 

Přehled nových článků

topdluhopisy.cz
tepla podlaha deti online seminar
cez banner 300x300

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky