Domů

Bezpečnostní systémy v automatizaci

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel SYSTEMOTRONIC , s.r.o.   
Sobota, 03. říjen 2009

bezpecnost_systemotronic_titlSpolečnost PILZ GmbH, kterou od roku 1997 na českém a slovenském trhu zastupuje firma SYSTEMOTRONIC s.r.o. nabízí komplexní řešení bezpečnosti v oblasti průmyslové automatizace a to jak od menších jednoúčelových zařízení tak až po rozsáhlé technologické celky. U jednoúčelových zařízení lze volit mezi použitím diskrétních releových, polovodičových či kombinovaných modulů nebo menších programovatelných systémů. Pro větší technologické celky a automatizovaná pracoviště je již třeba využít kategorii programovatelných bezpečnostních PLC systémů, které jsou schopny pokrýt danou aplikaci jak po stránce bezpečnosti tak řízení.
bezpecnost_systemotronic_1

Systém PNOZmulti firmy PILZ je programovatelný modulární bezpečnostní systém pro zpracování bezpečnostních signálů strojních zařízení menšího až středního rozsahu.  Je schopen zpracovat signály nouzového zastavení, dvouručního ovládání, bezpečnostních krytů, světelných záclon, přepínače režimů, povolovacího tlačítka a snímačů PSEN. Aplikačním rozsahem vykrývá oblast mezi reléovými bezpečnostními moduly a kompaktními i modulárními bezpečnostními systémy PSS firmy Pilz. Základní jednotka systému PNOZmulti obsahuje 20 vstupů, 4 taktovací výstupy (pro detekci zkratů mezi vodiči), 4 bezpečnostní polovodičové výstupy a 2 bezpečnostní reléové výstupy. Je možno ji dále rozšířit o přídavné vstupní moduly, polovodičové nebo reléové výstupní moduly, signální modul pro přenos stavu do PLC, modulu pro monitorování otáček hřídelí a o komunikační modul Profibus-DP. Maximální počet přídavných modulů je 8.
Pro konfiguraci projektu a programování modulárního bezpečnostního systému PNOZmulti slouží grafický software – PNOZmulti konfigurátor jehož demoverze se dá bezplatně stáhnout na webových stránkách společnosti PILZ. Prvky bezpečnostních obvodů jsou v uživatelském rozhraní zobrazeny jako ikony, logické vazby mezi obvody je možno řetězit použitím logických funkcí (AND, OR, XOR, NOT, SET, RESET).

bezpecnost_systemotronic_2

bezpecnost_systemotronic_4

Řada PSS firmy PILZ programovatelných bezpečnostních systémů. Celkový systém je vytvořen ze tří samostatných řídicích systémů, které jsou navzájem odlišné. Kdyby byly procesory nebo software úplně stejné, mohly by systematické chyby vést ke společné příčině poruchy. Pro vyloučení této možnosti jsou všechny interní procesory od různých výrobců a mají úplně rozdílné operační systémy. Data jsou zpracovávány paralelně třemi řídicími systémy. PSS řada tedy pracuje jako systém 3 ze 3.
Pokud se týká přípravy uživatelských programů pro programovatelný bezpečnostní systém, předpokládá se, že čím méně musí uživatel programovat, tím nižší je pravděpodobnost, že udělá chybu. Z tohoto důvodu mají všechny běžné bezpečnostní funkce jako je E-Stop (Not -aus), dvouruční ovládání a kontrola krytů své vlastní připravené funkční bloky. Uživatel může pouze adresovat tyto bloky za účelem konfigurace operací a přiřazovat vstupy a výstupy. Modulární systém bloků firmy Pilz (MBS) má speciální programovatelné balíky pro dopravníkové linky, excentrické / hydraulické linky, signální instalace nádrží a řízení hořáků. Použitím připravených funkčních bloků může konstruktér ušetřit čas a námahu při současné redukci nákladů a případných chyb.

bezpecnost_systemotronic_3

bezpecnost_systemotronic_5

Velmi úspěšnou novinkou je 3D bezpečnostní kamerový systém „SAFETY EYE“ vyvinutý ve spolupráci s automobilkou Daimler Chrysler. Safety Eye se skládá ze senzorové jednotky, vysoce výkonného počítače a bezpečnostního řízení robotizovaného pracoviště. Senzorovou jednotku tvoří velmi dynamické kamery, které snímají obrazová data monitorovaných prostorů. Počítač tato data přijímá a zpracovává na základě složitých a spolehlivých algoritmů prostorového vyobrazení. Vzhledem k jedinečnosti systému Safety Eye, díky němuž se otvírá zcela nová dimenze na poli bezpečností techniky, získala firma PILZ na tento systém patent.
Systémy PILZ nalezneme v řadě výrobních linek firem, jako jsou ŠKODA AUTO a.s., DEL Žďár nad Sázavou, Barum Continental, Matador a u mnoha dalších významných firem.
 
Amper
insio
testo
ABB
danfoss
dehn
brady

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky