Domů

Automatizační technika Panasonic pro optimální průmyslovou výrobu

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Středa, 01. prosinec 2010

panasonic_1_titlLetošní rok je z „veletržního" hlediska lehce revoluční. Naštěstí velké změny zasáhly prozatím jen jarní sezónu a jsem rád, že podzimní události jsou na svých místech. Panasonic Electric Works (PEW) si na podzimní sezónu připravil řadu novinek a mě náleží Vás s některými z nich seznámit.


FPWEB2 server

FP Web2 server Panasonic, který je možno připojit ke všem řadám PLC Panasonic, je určen pro upevnění na DIN lištu a tak i v kombinaci s PLC a jejich příslušnými rozšiřujícími moduly zůstane sestava stále přehledná. Server umí komunikovat protokoly MEWTOCOL, DNS, HTTP, SMTP, FTP, TELNET, TCP/IP, UDP/IP, PPP, SNTP a Modus a má dva RS232C - jeden pro komunikaci s PLC a druhý pro případný modem.
Díky tomuto zařízení se nám otevírá možnost definování a využívání nových funkcí. PLC bude umět posílat e-maily, bude možné sledovat hodnoty proměnných PLC prostřednictvím internetového prohlížeče na libovolném místě na světě a prostřednictvím internetu je také možné proměnné modifikovat. Aktuální hodnoty PLC se mohou stát zdroji při generování webových stránek a tím zajistit i jejich optimální grafickou prezentaci. Vzdáleným přístupem je možné PLC programovat vývojovým prostředím FP Win Pro přímo ze svého počítače a tím mít možnost opravovat či modifikovat aplikace ve vzdálených či špatně přístupných místech.
Pro komfortní nadefinování parametrů serveru slouží FP Web Configurator, ale pro kontrolu či základní nastavení IP stačí použít bezplatný nástroj FPwebIPconfig. Samozřejmostí je automatické přiřazení IP funkcí DHCP, pokud to „umí" vaše síť. Další novinkou je program FPWebDesigner, který nabízí bohaté možnosti vizualizace aktuálních hodnot a trendů PLC a tím nám poskytuje možnost dát číslům i příslušnou grafickou podobu a barvu.

panasonic_1_1
Bezpečnostní zařízení FP-Safe pro PLC Panasonic vyhovujícím nejnovějším bezpečnostním normám

Potisk skla technologií LTF

PEW vyvinul unikátní technologii nezničitelného popisování skla laserem. Vysoký kontrast popisu je alternativou k papírovým etiketám, popisu ink-jetem i sítotiskem; najde uplatnění ve sklářském průmyslu a při výrobě solárních panelů. LTF (Laser Transfer Film) může zjednodušit logistiku ve výrobě, ušetřit náklady, omezit chyby při hledání konkrétního výrobku nebo napomoci při pátrání např.: ukradených solárních panelů. LTF poskytuje srovnatelnou kvalitu se sítotiskem bez nutnosti následného vytvrzování při 700°C. Technologie nenarušuje strukturu materiálu, je odolná mechanickému opotřebení, UV záření a odolává teplotám do 1000°C. Zařízení lze připojit prostřednictvím Profi bus DP, CC-Link, Ethernet TCP/IP a CANopen.

panasonic_1_2
Dobře čitelný a odolný potisk skla laserem

UV vytvrzování na bázi LED

V mnoha rozličných aplikacích jako třeba při výrobě relé, injekčních stříkaček, motorů, DVD, kde je třeba UV záření k vytvrzování rozličných substrátů se uplatní zařízení Aicure, kde jako zdroj světla je použita LED technologie. Oproti klasickým zařízením s UV lampou se Aicure vyznačuje především nižší spotřebou, bezúdržbovým provozem, minimálním odpadním teplem vyzařujícím do okolí, kratším časem vytvrzování díky lepšímu směřování světelného paprsku a provozem bez dodatečného chlazení i při non-stop nasazení. Spolu se zpětnou vazbou kontroly teploty je garantována stabilita světelného paprsku (nastavitelná plynule až do 8000 mW/cm2) s maximální odchylkou 2 %. K zařízení lze připojit až 4 hlavy s různou velikostí či tvarem paprsku a lze je použít pro samostatné aplikace nebo paprsky jednotlivých hlav vhodně kombinovat. Životnost emitujících hlav, kde výstupní paprsek může být přímý nebo pod úhlem 90°, je při maximálním výkonu 20 tisíc hodin.
V letošním roce bude stávající model nahrazen nastupující dvojicí Aicure UJ30 a UJ 35, které při zachování svých technických parametrů zohledňují zkušenosti uživatelů z reálné praxe. Pozitivně hodnocena, a tedy v nových modelech zachována, je zpětná vazba kontroly teploty, bezvětrákové chlazení a jednoduchá kalibrace použitím externího UV senzoru. Naopak změny se objeví jednak v designu, který je na první pohled odlišný, a v ovládání. Je zjednodušeno nastavování jednotlivých programů či uživatelského programu a také se výrazně zrychlí volba zobrazení potřebných údajů na displeji.

panasonic_1_3
Operátorské dotykové panely do velikosti 15 palců - série GN

Dotykové operátorské panely s úhlopříčkou až 15"

Operátorské dotykové panely PEW jsou známé svoji odolností. Krytí IP65 až IP67 do náročných průmyslových provozů a výborná komunikace s PLC PEW i jiných výrobců je standardem u většiny modelů. GT05 je první 3,5 palcový panel s rozlišením 320x240 bodů a možností zobrazovat 4096 barev a typ GT02, který se právě dostává na Evropský trh, bude nejmenší novinkou letošního roku v operátorských panelech.

Vedle statických textů a grafických symbolů mohou zobrazovat např. také dynamické údaje jako data z PLC, grafy trendů, složení receptur apod. Velmi využívanou funkcí je „Data logging". Dotykový panel průběžně sleduje a ukládá nadefinovaná data z řídící jednotky (PLC) a ukládá na SD kartu do souboru .CSV. Pokud je třeba data ihned zpracovávat či používat pro nějakou online aplikace můžeme do systému zapojit Data Logger či použít OPC server, který lze programovat a sofistikovaně definovat jaké proměnné se budou sledovat a jakým způsobem se budou používat.
K přístrojům lze připojit všechny PLC Panasonic nebo jiných výrobců ke kterým PEW nabízí softwarové ovladače.

Pro aplikace, kde je nezbytný operátorský panel větších rozměrů, nabízí PEW řadu GN, která svými velikostmi 7 až 15 palců a rozlišením až 1024x768 bodů stávající sortiment optimálně doplňuje. Jsou vybaveny procesorem Atom firmy Intel, pamětí RAM 256 MB a standardně se dodávají s operačním systémem WINDOWS CE® 6.0. Vedle zvukového výstupu jsou přístroje standardně vybaveny rozhraními 2x Ethernet, 2x USB a 1xRS232. Na přání mohou být dodány i se sériovým rozhraním RS485. Silné programové prostředí Movicon 11 ještě umocňuje možnosti při přípravě libovolných projektů.

panasonic_1_4
P400XD - průmyslové snímání obrazu na bázi odolného PC

Průmyslové snímání obrazu - P400XD

PEW na základě svých bohatých zkušeností a těsné spolupráci s průmyslovými integrátory nabízí zákazníkům široký sortiment produktů od kamerových senzorů LightPix AE20 přes kompaktní systémy pro zpracování černobílých a barevných obrazů řad A, AX a PV, až po vysoce výkonné systémy na bázi průmyslového PC s inspekčním softwarem Vision P400.
Nejnovější kamerový systém poslední jmenované skupiny nese označení P400XD a opět přináší mnoho nového. Ovládací software je rozšířen o několik velmi užitečných funkcí a hardware, na bázi průmyslového PC, nabízí možnost libovolného rozšíření. To umožňuje jednak integraci do kompletních výrobních linek a zároveň možnost využití volného výpočetního výkonu počítače jiným aplikacím.

Pokud plánujete změnu výroby či použití nových nevyzkoušených technologií, společnost Panasonic Electric Works nabízí pro tyto speciální případy prezentaci či možnost zápůjčky široké škály svých produktů.

 
Micronix
Findernet.com
NOARK electric
Famatel
konference
blue panther
Schrack
danfoss
dehn
Sick sensor intelligence

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky