Domů

Firma HITACHI využívá prostředí CoDeSys

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 1
NejhoršíNejlepší 
Úterý, 24. duben 2012

AEF_2_titlFirma HITACHI se v roce 2010 připojila k rodině uživatelů vývojového prostředí CoDeSys, které vyvinula a zdokonalila německá firma 3S. CoDeSys je propracované moderní vývojové prostředí, které dotáhlo požadavky mezinárodní a evropské normy IEC/EN 61131-3 do stabilní verze, použitelné pro praxi.

Aplikační programátor si může volit mezi šesti různými programovacími jazyky. V jednom projektu je může navzájem kombinovat tak, aby dokázal co nejvýhodněji a nejpřesněji popsat daný automatizační problém. Má k dispozici mnoho speciálních testovacích a ladicích nástrojů, včetně vestavěného HMI simulátoru pro vizualizaci stavů.

Výhody prostředí CoDeSys

Přes 250 renomovaných firem na výrobu různých programovatelných přístrojů spojilo svá zařízení s vývojovým prostředím CoDeSys. V této obrovské skupině firem lze najít nejen výrobce PLC, ale i výrobce zadávacích a zobrazovacích panelů nebo výrobce programovatelných měničů a serv.

Výhody CoDeSys jsou následující:

• není třeba učit se programovacím metodám, které jsou různé pro různé výrobce; jednotný programovací styl pro 6 programovacích jazyků (LD, FBD, IL,ST,SFC, CFC),

• jednoduchá cesta, jak použít PLC HITACHI pro ty, kteří:

– mají zkušenosti s programováním PLC od jiných výrobců,

– mají zkušenosti s programováním v jazycích vyšší úrovně,

– nemají zkušenosti s PLC.

• názvy proměnných jsou společné pro PLC, HMI, SCADA a další přístroje,

• offline simulační funkce integrované přímo ve vývojovém prostředí.

Řada procesorů HITACHI EHV+ vyžívajících prostředí CoDeSys

Firma HITACHI začala využívat toto vývojového prostředí spolu s novým výkonným hardware, který je představován řadou programovatelných automatů označovaných jako EHV+. Jde o pokračovatele úspěšné a léty ověřené řady automatů s typovým označením EH-150. V nabídce výrobce najdeme standardní logické vstupy a výstupy různého stupně integrace, standardní analogové vstupy a výstupy s rozlišením 12 nebo 14 bitů, dále moduly na měření teplot, rychlé čítače, vzdálené vstupy a výstupy a další. V současné době musí každý řídicí systém disponovat širokou škálou komunikačních protokolů a vlastností. Automaty HITACHI lze připojit do speciálních HITACHI sítí, do univerzálních sítí PROFIBUS-DP, Device Net, Ethernet, Modbus, EtherCAT a podobně. Na řídicím procesoru se nachází několik komunikačních rozhraní (viz tabulka) a pokud tyto nestačí, pak lze systém rozšiřovat o další zásuvné komunikační moduly. Data a stavy řízené technologie lze zpracovávat v různých SCADA systémech za použití OPC serverů.

Výkonné řídící procesory od EHV-CPU1025 výše dovedou svým výkonem a rychlostí obsloužit moduly vstupů a výstupů jak na své základně, tak i na dalších pěti expanzních základnách. Dovedou tedy obsloužit celkem (1+5) × 11 = 66 modulů během jednoho scanu. Takovému výkonu odpovídá i velikost datové paměti, která činí 256 kB.

 AEF_1

 

Paměť zdrojového programu

Zkompilovaný program se na závěr ladění s reálným systémem ukládá do FLASH paměti uživatelského programu. Odtud se při každém studeném startu řídicího systému kopíruje do rychlé pracovní paměti RAM. Velikost pamětí RAM a FLASH je charakteristická pro každý typ procesoru a je uvedena v jeho typovém označení (viz tabulka). Zkompilovaný kód zahrnuje kromě uživatelského programu i knihovní moduly a je vždy optimalizovaný na rychlost zpracovávání instrukcí. Výsledkem kompilace je strojový kód procesoru. Tato optimalizace má ale jednu nevýhodu. Ze strojového kódu nelze zpětně sestavit zdrojový program. Změny programu v CPU lze provádět jen pokud je k dispozici zdrojový program. To lze přirovnat k pochodům na běžných osobních počítačích. Autor programu zkompiluje svůj program do proveditelného exe souboru, rozešle ho uživatelům, ale žádný z těchto uživatelů již nesestaví zdrojový program přesně tak, jak ho má vytvořený autor. Pokud je třeba provádět změny v exe souboru, je třeba kontaktovat autora nebo někoho, kdo disponuje zdrojovým programem. Jak tedy postupovat u strojů, kde je třeba po určitém čase inovovat a modifikovat program? Jednou z cest je uložit zdrojový program přímo do paměti CPU. U automatů HITACHI je na zdrojový program vyhrazena FLASH paměť o velikost až 6 MB. To je dostatek paměti na to, aby bylo možné uložit do CPU i popisy, mnemotechnické názvy proměnných a tagy. Zařazením procesoru EHV+ využívajícího vývojového prostředí CoDeSys do své nabídky potvrdila firma HITACHI opět své přední postavení mezi výrobci programovatelných automatů.

 

 
Micronix
Findernet.com
NOARK electric
Famatel
konference
blue panther
Schrack
danfoss
dehn
Sick sensor intelligence

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky