Prostředky analýzy sítě a kompenzace jalového výkonu |
Pondělí, 02. květen 2011 |
V souvislosti s problematikou kvality a rostoucích cen elektrické energie a řešení problematiky jalového výkonu v průmyslových odběrech a výrobnách elektrické energie (zejména fotovoltaických) lze očekávat, že právě kompenzace jalového výkonu a prostředky a metody analýzy sítě a kvality elektřiny budou patřit do popředí zájmu mnohých návštěvníků.
Problematika analýzy sítěS technologickým rozvojem se prakticky naplnila vize, kdy původně jednoúčelová měřidla elektrických veličin nahrazují miniaturní průmyslové počítače, digitalizující vstupní signály proudu a napětí a kalkulující s větší či menší přesností snad všechny myslitelné parametry sítě. Samozřejmostí je i detekce krátkodobých poklesů a překročení napětí (voltage sags and swells), zapínacích proudů (inrush currents) a přechodových jevů (transiensts). Tímto způsobem lze identifikovat prvotní příčiny (root causes) problémů v elektrických síti, vytipovat problematické spotřebiče a místa poruch.
Jak je naznačeno na přehledu, přístroje disponují rozhraním RS485 (dvouvodičovým), umožňující realizovat sériové sítě o délce až sedmi kilometrů s více než 250 instancemi.
Problematika řízení účiníkuPovinnost udržovat účiník svého odběrného místa v tzv. neutrálním pásmu 0,95ind až 1,00 je odběratelům a výrobcůmelektrické energie dobře známá. I přes to všechno, mnozí provozovatelé fotovoltaických elektráren v současnosti kromě jiného čelí potížím s dodržením neutrálního pásma, poněvadž v mnoha projektech tato problematika vůbec nebyla řešena. Obecně přijímaným paradigmatem byla skutečnost, že střídače pracují s účiníkem rovným jedné, což se však ve většině případů rozchází s praxí. Fotovoltaická výrobna je navíc komplexní systém a do výsledné bilance vstupují indukce a kapacity statických prvků sítě, zejména individuálních kompenzací, transformátorů a kabelových vedení vn. Řízená dekompenzace spočívá v instalaci menší statické indukční zátěže pro kompenzaci kabelů VN a vyvážení induktivních a kapacitních reaktancí výrobna-transformátor a vedení. I potřeby dekompenzačních výkonů desítek kvar lze řešit pomocí několika stupňových dekompenzačních rozvaděčů. Pro účely regulace jalového výkonu na FVE nabízí KBH Energy s.r.o. provozovatelům a odborným firmám v elektrotechnice komplexní produkt. Instalací dekompenzačních rozvaděčů DEKOMP KBH RK FVE je možné:
KBH Energy PardubiceKBH Energy Pardubice je dlouholetým specialistou na kompenzaci jalového výkonu a řízení účiníku. Naše společnost vyrábí a dodává všechny klíčové komponenty kompenzačních rozvaděčů a poskytuje komplexní služby v oboru kompenzace (návrh, výroba, montáž, servis). Naše společnost dále zastupuje na našem trhu německého výrobce měřicích přístrojů Janitza a zabývá sedistribucí a implementací systémů měření elektrické energie, řízení čtvrthodinového maxima a sledování a vyhodnocování kvality u spotřebitelů a výrobců, odběratelů z vn a distributorů elektrické energie.
|