Domů

Nová verze legendárního revizního přístroje PROFiTEST 2 o třetinu levnější

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel Ing. Marek Šindelář, GMC-měřicí technika, s.r.o.   
Čtvrtek, 23. duben 2009
profitest_titlUniverzální měřicí přístroj pro revize elektrických zařízení PROFiTEST 0100S-II+, který na český trh dodává společnost GMC – měřicí technika, s. r. o., Blansko se letos v listopadu dočkal svého levnějšího sourozence, odlehčené verze s označením PROFiTEST 2. Přístroj lze v současné době pořídit za 26.740,-Kč, zatímco původní verze je stále dostupná za cenu 39.720,-Kč. Pojďme se tedy podrobněji podívat na to, co nám oba tyto přístroje nabízí, které funkce mají společné a v čem se naopak liší.

PROFiTEST 0100S-II+

Přístrojem lze provádět všechna bezpečnostní měření požadovaná normami ČSN EN 33 2000-6-61, DIN VDE 0100, mezinárodními předpisy (např. IEC 64-8, HD 364-6-61.S1) a odpovídá požadavkům ČSN EN 61557-1-10.
PROFiTEST je určen k měření ve stejnosměrných i střídavých třífázových soustavách s nominálním napětím 120 až 400 V a frekvencí 15,4 až 420 Hz,(přičemž celkový rozsah měřených napětí je 65 až 550 V). Umožňuje měřit napětí, kmitočet, pomocí klešťového transformátoru i proud, unikající proud ochranným vodičem a rozdíl proudů.
Přístrojem je možné zjišťovat impedanci vypínací smyčky se zobrazením zkratového proudu a měřit vnitřní impedanci sítě. Měří se sérií šestnácti period sinusového signálu během 0,5 s s možností měřit impedanci vypínací smyčky za proudovým chráničem s nominálním zbytkovým proudem minimálně 30 mA, a to bez jeho vybavení.
PROFiTEST umožňuje testovat všechny typy proudových chráničů citlivých na působení střídavé, pulzní a stejnosměrné složky, chráničů s normální nebo zpožděnou charakteristikou a selektivních chráničů, rovněž i chráničů s hlídáním proudu protékajícího ochranným vodičem a chráničů s napěťově závislým odporem v ochranném vodiči.
Přístrojem lze také měřit odpor uzemnění a malé odpory. Nízkoohmová měření je možné po přepočtu využít i ke stanovení délky měřeného úseku (lze zvolit přepočítávací koeficienty odpovídající běžným průřezům vodičů).
Další funkcí je měření izolačních odporů. Izolační odpor lze měřit s plynule narůstajícím napětím od 20 do 500 V, což je metoda zvláště vhodná k detekování slabých míst izolace a k určení limitního napětí u citlivých komponent.
PROFiTEST dokáže indikovat sled fází se současným zobrazením sdruženého napětí a je vhodný i pro zátěžové testování funkce elektroměrů. Po doplnění adaptérem Z541A umožňuje měřit teplotu a vlhkost.
Přístroj má velký, dobře čitelný LCD displej s podsvětlením. Na displeji se zobrazují výsledky měření, ovládací menu, uživatelská nastavení, chybová hlášení, schémata zapojení pro zvolené měření a další užitečné informace. PROFiTEST se ovládá otočným voličem funkcí, jenž je umístěn na boku přístroje a celkem pěti tlačítky. Dvě z nich jsou umístěna přímo na měřicí sondě, což usnadňuje měření i na obtížně dostupných místech.
Překročení limitních hodnot nebo chybnou funkci detekují čtyři LED kontrolky. Pro komunikaci s okolím je PROFiTEST vybaven infračerveným rozhraním.
Jako příslušenství lze dodat paměťový modul PROFiTEST SI resp. PSI s integrovanou miniaturní inkoustovou tiskárnou. Naměřená data lze z modulu do PC přenést prostřednictvím rozhraní RS-232.

profitest_1
Obr. 1. Univerzální měřicí přístroj pro revize elektrických zařízení Profitest 0100-O-II+ s připojeným modulem PSI

PROFiTEST 2

Tato cenově velmi zajímavá varianta disponuje všemi výše uvedenými vlastnostmi přístroje PROFiTEST 0100S II+ s výjimkou následujících položek:
  • přístroj nemá komunikační rozhraní, nelze tedy k němu tedy připojit paměťový modul a nelze ani provádět uživatelskou aktualizaci programového vybavení
  • byla vynechána speciální měření proudových chráničů typu SRCD a PRCD
  • při měření zemních odporů již nelze měnit rozsah měření, neboť tento je zvolen přístrojem automaticky (autoranging)
  • při měření izolačních odporů již není možné libovolně měnit velikost měřicího napětí, k dispozici jsou pouze napětí 100V, 250V a 500V resp. postupně narůstající napětí

Jak je vidět, jde převážně o funkce, bez kterých se lze za určitých podmínek při běžných revizích obejít. Uživatel, který se rozhodne pro tuto variantu, tak získá bezesporu stejně kvalitní přístroj avšak za podstatně nižší cenu.

Více na http://www.gmc.cz/

 
Micronix
Findernet.com
NOARK electric
Famatel
konference
blue panther
Schrack
danfoss
dehn
Sick sensor intelligence

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky