Domů

Kontrola a revize elektrických instalací s přístroji firmy Sonel

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel redakce Etm   
Čtvrtek, 30. duben 2009
tr_revize_titlSpolečnost vyvinula řadu inovativních řešení a konstrukcí přístrojů pro měření impedance smyčky, proudových chráničů, testery izolačního odporu, měřiče uzemnění a měrného zemního odporu, jakož i multifunkční přístroje pro komplexní měření parametrů elektrických zařízení a instalací. Vysoká úroveň přístrojů Sonel je založena na špičkových znalostech v oblasti elektroniky a silnoproudé elektrotechniky, a spolupráci s technickými univerzitami. Profesionální technická podpora, vývoj v souladu s požadavky zákazníků a nejnovějšími technologickými trendy jsou zárukou vysoké užitné hodnoty výrobků Sonel.

Sdružené multifunkční přístroje
Novinkou připravovanou na tento rok je sdružený revizní přístroj MPI-520, který je určen k provádění komplexní diagnostiky elektrické instalace podle normy ČSN EN 61557. Měří impedanci smyčky bez vybavení proudového chrániče, parametry proudového chrániče, izolační odpor, odpor uzemnění, kontinuitu a sled fází. Dále měří a zaznamenává střídavé napětí a proud, frekvenci a výkon. Široké spektrum standardního příslušenství umožňuje provádět všechna potřebná měření a testy elektrické bezpečnosti s možností snadného ukládání a zpracování naměřených výsledků. Přístroj splňuje požadavky na bezpečnost dle kategorie CAT IV, 300V.

tr_revize_1
MPI-511 je univerzální revizní přístroj pro měření a revize v elektrických instalací s běžnými i selektivními proudovými chrániči typu A, B a AC. Měří impedanci smyčky, čas vybavení chrániče, vybavovací proud chrániče, dotykové napětí, odpor uzemnění (max. proud 23A), předpokládaný zkratový proud, izolační odpor (250, 500 a 1 000V), napětí, TRMS proud, výkon, účiník, frekvenci, sled fází, odpor a kontinuitu. Výsledky měření  lze uložit do vnitřní paměti přístroje a následně přenést do PC prostřednictvím rozhraní RS232. Funkce dataloggeru umožňuje zaznamenat až 10 000 hodnot.
Tester MIE-500 je rozměrově menší přístroj, určený k měření v elektrických instalací s proudovými chrániči typu AC a A (běžnými i selektivními). Přístroj měří všechny potřebné parametry jako jsou impedance smyčky, čas vybavení chrániče, vybavovací proud chrániče, dotykové napětí, odpor uzemnění, předpokládaný zkratový proud a další. Funkce AUTO umožňuje kompletní otestování proudového chrániče jediným stiskem tlačítka START. Taktéž je vybaven vnitřní pamětí a rozhraním RS232.

Měření izolačního odporu
Přístroje v této kategorii se liší především testovacím napětím.
  • MIC-5000    250 až 5 000V s krokem 50V
  • MIC-2500    250 až 2 500V s krokem 10V
  • MIC-1000    250 až 1 000V s krokem 10V
  • MIC-3        250, 500, 1 000V
  • MIC-2        250, 500V
Dle typu testeru lze dále například měřit: AC/DC napětí, absorpční koeficient s nastavitelnými časy T1, T2 a T3, ochranné spojení a kontinuitu obvodu. Všechny přístroje kromě MIC-3 a MIC-2 mají vnitřní paměť s možností uložení dat do PC přes rozhraní RS232.

Měření impedance smyčky
K měření impedance smyčky lze použít testerů řady MZC-200 a MZC-300, při požadavku na vyšší testovací proud a na vyšší rozlišení pak přístroj MZC-310S. Testovací proud pro čtyřvodičovou metodu měření dosahuje hodnoty až 280A, při použití dvouvodičové metody měření dosahuje proud až 42A. Přístroje měří impedanci smyčky a vypočítávají předpokládaný zkratový proud.

Měření malých odporů
Dva mikroohmetry MMR-600 a MMR-610 s rozlišením 1?? a 0,1?? jsou určeny pro měření malých odporů velkým proudem (až 10A). Jsou vhodné pro měření přechodových odporů šroubovaných nebo svařovaných spojů, kabelových spojení, odporů vinutí motorů, transformátorů a cívek. Měří se čtyřvodičovou metodou oběma směry, po ukončení měření následuje automatické vybití naindukovaného náboje zátěže.

tr_revize_2

Měření uzemnění a měrného zemního odporu
Novinkou letošního roku je Sonel MRU-200, přenosný přístroj pro měření uzemnění a měrného zemního odporu. Přístroj umožňuje, jako jeden z mála na trhu, provádět měření zemního odporu všemi metodami - dvoupólovou, třípólovou a čtyřpólovou, dále pomocí jedné nebo dvou klešťových sond a měření zemního odporu ochran před bleskem impulsní metodou. Pomocí impulsní metody je možno také měřit zemní odpor stožárů vysokého napětí. Mezi další funkce přístroje patří určení měrného zemního odporu Wennerovou metodou, možnost provedení vícebodového měření pomocí třípólové metody bez rozpojení uzemnění a měření ochranného vodiče zabezpečující ochranné pospojování. Při požadavku na méně vybavenější přístroj jsou k dispozici také přístroje osvědčené řady MRU-100.

Zkoušečky napětí
Zkoušečky napětí P-1 a P-2 jsou malé a ergonomicky velmi dobře řešené přístroje s odolným krytem (IP65). Vedle měření napětí umožňují zkontrolovat kontinuitu v obvodech, určit směr rotace fáze a detekovat fázové napětí nad 50V. Oba přístroje mají možnost osvětlení místa měření. Zkoušečka P-2 navíc umožňuje měřit odpor a provádět test proudových chráničů. Funkce HOLD a AUTO-OFF řadí přístroj P-2 mezi profesionální nástroje.
tr_revize_3

Software
Jako základní software je k přístrojům nabízen program Sonel Reader, který umožňuje stahování dat z testerů vybavených RS232 portem.
Dalším programem je pak Sonel PE umožňující tvorbu a tisk protokolů měření, archivaci naměřených dat, automatické zobrazení o výsledku měření (fail/pass), automatickou detekci připojeného přístroje a portu, export dat do Excelu aj.
Pro kreslení schémat elektroinstalací a tvorbu půdorysných výkresů je vhodný Sonel Schematic. Program má velkou databázi prvků, usnadňující kreslení. Kreslí se v tzv. hladinách, které je možno kvůli přehlednosti vypínat. Data lze exportovat do formátů WMF, BMP, JPEG, podporuje také DXF soubory.

Více informací o výrobcích můžete získat na internetové adrese www.trinstruments.cz.
 
Micronix
Findernet.com
NOARK electric
Famatel
konference
blue panther
Schrack
danfoss
dehn
Sick sensor intelligence

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky