Domů

Nové přístroje pro energetiku

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Pátek, 05. listopad 2010

blue_panther_1_titl

V tomto příspěvku bychom rádi představili některé nové přístroje z produkce německé firmy Kocos, A. G. Přesto, že firma sídlí v sousedním Německu a má zastoupení po celém světě, paradoxně v ČR není příliš známá. Mezi přístroje vyráběné firmou Kocos je široká škála přístrojů pro testování a měření v energetice. Patří sem přesné ohmmetry, monitory elektrické sítě, přesné napájecí jedno a třífázové zdroje, přesné testery elektroměrů, ale i pokročilé testery jističů a automatické testovací systémy relé.

Prvním z nich je nová řada přesných ohmmetrů PROMET, které jsou schopny dodávat nastavitelný proud až do 600A, jehož stabilita je nezávislá na napájecí síti. Přístroje měří čtyř-vodičovou metodou. Pokročilá výkonová elektronika a robustní konstrukce (obr. 1) zaručuje spolehlivost měření i v případě jejich použití na místě ve stanicích nebo průmyslovém prostředí. Vzhledem k tomu, že ohmmetry PROMET jsou schopny dodávat měřicí proud do 600A bez časového omezení, mohou být použity i jako zdroje proudu. Přístroje lze ovládat jak ručně z panelu, tak i dálkově přes sériové rozhraní. Přesně nastavený proud je připojován nebo odpojován na vstupní svorky funkcí automatického náběhu. Toto řešení omezuje možnost vzniku přechodových jevů. Ohmmetry PROMET jsou ideálním nástrojem pro přesná měření v oblasti mikroohmů. Typickou aplikací je měření kontaktního odporu jističů nebo odpojovačů, měření přechodových odporů sběrnice, svarů nebo zemních připojení. Přístroje jsou vybaveny tak, že mohou být součástí automatizovaného testovacího systému ACTAS pro testování jističů. Měřením odporu spínačů a jističů v oblasti VN a VVN lze například zjistit stav koroze spínacích kontaktů.

blue_panther_1_1

Systém ACTAS zahrnuje řadu přístrojů pro tři a jedno vázové testy (obr. 2). Byl vyvinut speciálně pro provádění automatických provozních testů všech typů jističů vypínačů nebo odpojovačů. Lze jej použít již při vývojových test, pak při testech závěrečných ve výrobě, ale i při inspekčních testech již instalovaných přístrojů. Všechny testy lze provádět ručně nebo automaticky pomocí testovacího software. Zde lze připravit podrobné testovací plány pro automatické ověření parametrů přístrojů. Řada ACTAS zahrnuje spektrum přenosných kompaktních testovacích systémů, které se navzájem liší počtem měřicích vstupů pro analogové a digitální signály. Systém ACTAS obsahuje i stacionární testery se zákaznickými konfiguracemi, které jsou používány předními výrobci jističů a spínačů. Všechny testovací systémy rodiny ACTAS používají stejné měřicí principy a jsou ovládány identickým software. To znamená naměřené výsledky ve výrobě lze porovnávat s těmi, provedenými v provozu na stanici.

blue_panther_1_3

ACTAS automaticky určuje všechny elektrické a mechanické parametry významné pro stanovení chování při spínání bez nutnosti mít v provozu spínací komoru nebo řídící jednotku. U primárních obvodů tyto parametry zahrnují pracovní a odpínací časy všech komor včetně přechodových kontaktů. Dále je to obvyklá analýza přes binární kontakty. Zde je použita metoda „Dynamického časování" Tato metoda je zvláště vhodná pro měření na grafitových kontaktech. Lze měřit současně až na šesti komorách pomocí měření úbytku napětí. Další výhodou této metody je, že jistič může být během testu uzemněn na obou stranách. Pro určení statického a dynamického odporu kontaktů je ACTAS vybaven možností připojení a řízení zdrojů vysokého proudu až do 1000A. To je jen nepatrný výčet schopností systému ACTAS.

blue_panther_1_2

Posledním přístrojem z produkce Kocos o kterém se zde zmíníme je systém METES 340RAF (obr. 3). Jedná se o systém pro kontrolu elektroměrů s vysokou přesností. Je určen ke kontrole elektroměrů na místě ve stanicích. Systém je schopen ve spolupráci s dodávaným PC software automaticky otestovat všechny vlastnosti elektroměru. Je vybaven třemi proudovým a třemi napěťovými vstupy. Dva vstupy pro přímé měření proudu s rozsahy 12A a 120A. Zahrnutí dalších vstupů pro připojení kompenzovaných proudových převodníků dělá tento systém vhodným pro široké pole použití. Nastavitelné impulzní vstupy umožňují připojení všech běžně používaných snímacích hlav. Vedle určení přesnosti elektroměru, METES 340 REF umožňuje měření kvality energie. Je možné vypočítat a analyzovat velké množství elektrických parametrů včetně všech výkonových parametrů, stejnosměrné složky, harmonických a flickeru. Ovládání přístroje je přitom velmi jednoduché, a představuje čtyři tlačítka na předním panelu. Je samozřejmě možné připojit PC a testy provádět automaticky i manuálně a výsledky ukládat. METES 340REF je dodáván v přesnostech 0,05% nebo 0,02%.

 
Micronix
Findernet.com
NOARK electric
Famatel
konference
blue panther
Schrack
danfoss
dehn
Sick sensor intelligence

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky