Domů

Pojistka do vesmíru

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel redakce Etm   
Čtvrtek, 23. říjen 2008

schurter_mga_titlFirma Schurter AG se stala prvním švýcarským dodavatelem, kterému se podařilo s pojistkou typu MGA-S zařadit do seznamu kvalifikovaných součástek PQL (Qualited Parts List) agentury ESA. Agentura ESA je spojení evropských zemí a Kanady při výzkumu vesmíru.

Agentura ESA, se sídlem v Paříži, má 17 členů a svá centra rozmístěná v několika evropských zemích, kdy každá pobočka má různé povinnosti a odpovědnosti.

Ve Švýcarsku neexistuje žádná jiná firma, která by blížeji spolupracovala s agenturou ESA. Z tohoto důvodu jsme po celou dobu projektu byli v úzkém kontaktu s ESTEC (Evropský výzkum vesmíru a Technologické centrum) v Holandsku. Celý tento proces, od prvého kontaktu v létě roku 2004 až po vyhodnocení a kvalifikaci, trval 4 roky.

Tento projekt byl zahájen v souladu s úsilím agentury ESA, zařadit evropské výrobce do jejího vesmírného programu. V případě pojistek chtěla nahradit klasickou drátěnou pojistku. Za tímto účelem hledala partnera schopného dodávat tenké filmové pojistky. Na podzim roku 2005 byl vyhlášen mezinárodní konkurz, ve kterém firma Schurter uspěla. A od té doby začala naše spolupráce s ESCTEC.

schurter_mga

Projekt byl rozdělen do dvou fází. Účelem první hodnotící fáze bylo zjednodušeně řečeno stanovit „produktové hranice“. V závislosti na výsledcích bylo rozhodnuto, zdali produkt obdrží přívlastek „ preferovaný“ nebo jestli může proběhnout kvalifikace. Tato kvalifikační fáze byla nejvíce zaměřena na výrobu v souladu s požadavky na vyšší kvalitu, která je stanovena standardními procesy definovanými během předchozí hodnotící fáze.

Pojistka MGA byla již zařazena do výrobního programu AG a splňovala vyšší technické požadavky. V nedávné době obržela certifikaci RoHS (bez olova). Pro aplikaci do vesmíru bylo potřeba již existující pojistku opět upravit do olovnaté verze dle schválení, která říkají, že do vesmíru jsou aplikovány pouze tyto součástky.

Mezi mnoha testy vykonanými během hodnotící fáze byla zařazena i rázová zkouška o G síle 1600, která odpovídá 1600 násobnému zemskému tíhovému zrychlení. Tato zkouška proběhla za pomoci firmy blízké švýcarské armádě. Pojistka v ní bez problémů obstála.

Po úspěšném dokončení první hodnotící fáze v létě roku 2006 ESTEC rozhodl, že můžeme postoupit do druhé, kvalifikační fáze. Opět bylo provedeno velké množství testů a všechny výsledky byly popsané do nejmenších detailů.V té době byl také proveden audit společnosti Schurter agenturou ESA, ve kterém jsme byli úspěšní.

Celý proces byl velmi zdlouhavý. Již v době kdy proces byl ještě stále v chodu, jsme byli kontaktovány firmami zabývající se vesmírnými technologiemi. Tyto společnosti si objednávaly pojistky podle kvalifikačních testů, i když ještě nebyly oficielně potvrzeny agenturou ESA. Toto je také jedním z důvodů, proč jsme již vyexpedovali několik tisíc pojistek typu MGA-S.

Až dosud agenturou ESA nebyla udělena žádná specifikace pro pojistky. Z tohoto důvodu jsme museli současně připravit specifikaci pro hlavní verzi pojistky a zvláštní specifikaci pro model pojistky MGA-S. Obě specifikace musely být koordinovány nejen s ESTEC, ale i se zahraničními pobočkami přidruženými k ESA.

Koncem října roku 2007 se klasifikaci z našeho hlediska podařilo uzavřít. Ještě jednou jsme museli zodpovědět různé otázky a zrevidovat detailně specifikace. Nicméně celý proces byl zcela dokončen počátkem června 2008.

Tato klasifikace pojistky MGA-S znamená, že evropské společnosti zabývající se vesmírnou technologií budou instruovány k používání naší pojistky. V zájmu firem je, aby používaly elektrosoučástky, které jsou schváleny agenturou ESA, neboť tato klasifikace jim umožňuje snížení nákladů na jednotlivé testy.

Na závěr můžeme říct, že tato schvalující procedura významně podpořila naše dobré jméno a získala pro nás velké znalosti ve specifické oblasti.

Ale již po 18. měsících budeme muset opět uspět v auditu, který bude proveden agenturou ESA. Za velmi dobré podpory našeho vývoje a oddělení kvality se nám toto určitě povede. Zárověň věříme, že budeme moci po dobu příštích 5. let nabízet pojistky typu MGA-S na trhu klasifikovaných konstrukčních součástek.

Popis

  • schválená dle ESCC druhová specifikace č. 4008
  • nezkrácená verze datového listu je dostupná na vyžádání

Standardy

  • ESCC druhová specifikace č. 4008
  • ESCC detailní specifikace č. 4008/001

Aplikace

  • letectví a kosmonautika

Webové linky
Homologace: http://www.schurter.com/approvals
RoHS: http://www.schurter.com/rohs
RoHS Čína: http://www.schurter.com/china-rohs
Skladová dostupnost: https://sapportal.schurter.ch:8888/irj/portal/anonymous

Technické údaje
Jmenovité napětí 32 – 125 VAC, 125 VDC
Jmenovitý proud 0,14 – 3,5A
Vypínací schopnost 50A – 300A
Charakteristika super rychlá reakce FF
Montáž PCB, SMT
Povolená teplota okolního vzduchu -55°C až 150°C
Klimatická kategorie 55/150/21 dle IEC 60068-1
Materiál: pouzdro keramika
Materiál: koncovky pocínovaná slitina mědi (s olovem)
Objemová hmotnost 0,03 gr
Skladovací podmínky 0°C až 60°C, max. 70% relativní vlhkosti
Označení produktu žádné

Pájecí metody natavovací pájení
Pájitelnost 245°C/ 3 sek. dle IEC 60068-2-58, test Td
Odolnost vůči pájecímu teplu 260°C/ 10 sek. dle IEC 60068-2-58, test Td
Zkouška životnosti MIL-STD-202, metoda 108A (1000h @ 0,70*In @ 70°C)
Zátěžová zkouška vlhkosti MIL-STD-202, metoda 103B (1000h @ 0,1*In @ 0,85 rel. vlhk. @ 85°C)
Test odolnosti proti vlhku MIL-STD-202, metoda 106E (50 cyklů v tepl./ mister komoře)
Síla koncovek MIL-STD-202, metoda 211A (vychýlení destičky 1mm za 1minutu)
Tepelný ráz MIL-STD-202, metoda 107D (200 cyklů vzduch – vzduch od -55 do +125°C)
Odolnost vůči rozpouštědlům MIL-STD-202, metoda 215A
Hořlavost min. UL 94V-1 (dle EIA/IS-722, test 4.12)

Rozměry

  • Délka 3,2mm

SCHURTER spol. s r.o.
Malá Skála 190
468 22 Železný Brod
tel.: + 420 483 392 080
fax: +420 483 392 334
e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
http://www.schurter.cz

 
Amper
insio
testo
ABB
danfoss
dehn
brady

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky