Domů

Synco living - srdce a mozek vašeho domova

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel redakce Etm   
Úterý, 09. červen 2009

synco_titlSystém Synco living je určen pro rodinné domky nebo byty a slouží pro nezávislé řízení teploty v jednotlivých místnostech. Lze jím ovládat jak servopohony na jednotlivých otopných tělesech, tak regulátory topných okruhů, kterými se řídí buď jednotlivé smyčky podlahového vytápění nebo otopná tělesa připojená přes centrální rozdělovač. Kromě vytápění a regulace přípravy teplé vody umožňuje Synco living řídit také osvětlení, rolety a žaluzie.

Vyšší pohodlí a menší spotřeba energie
Zavádění domácího automatizačního systému je výhodné zahájit výměnou běžně používaných termostatických ventilů topných těles samostatnými elektronickými prostorovými regulátory na bázi řídicí technologie PID. Tyto přístroje totiž umožňují mnohem přesněji regulovat pokojovou teplotu, a šetřit tak energii. Zatímco chyba řízení termostatického ventilu může někdy být cca dva stupně, u regulátoru PID jde pouze o 0,1 stupně. Jen tato vyšší přesnost regulátoru PID přináší v porovnání s tradičním termostatickým ventilem úsporu energie kolem 10 %.

synco_3


Zatímco snaha snížit teplotu v jednotlivých místnostech hrála v minulosti důležitou roli při rozhodování, zda instalovat domácí automatizační systém, rozhodujícím faktorem v dnešní době je potřeba snížit náklady na energii. V závislosti na kvalitě izolace domu, na pracovních zvyklostech a pravidelné nepřítomnosti členů rodiny, mohou regulátory jednotlivých místností s regulací teploty ušetřit dle požadavků uživatelů až 30 % energie v porovnání s nerozlišujícím topným systémem, který nebere v potaz potřeby uživatelů. Obecné pravidlo zní: čím nižší je kvalita izolace budovy, tím vyšší absolutní úspory energií lze dosáhnout. Běžné provedení budov umožňuje úsporu nákladů na vytápění kolem 9 až 12 % za každý stupeň snížení prostorové teploty. [1]

Servopohony tiché jako šepot
Výrazně nižší úroveň hlučnosti moderních servomotorů významně přispěla k rozsáhlejšímu používání elektrických servopohonů regulačních ventilů otopných těles. Pro systém Synco living byl vyvinut obzvláště tichý pohon, který v normálním provozu dosahuje hlučnosti nižší než 30 dB (A) a v tichém režimu nižší než 25 dB (A). To v praxi  znamená zhruba stejnou úroveň hluku jako při dýchání spícího dospělého člověka. Standardní servopohony dosahují úrovně mezi 32 a 40 dB (A), což zhruba odpovídá hlučnosti ventilace koupelny. Odborníci přiřazují nedůvěru potenciálních uživatelů vůči první generaci ventilů otopných těles poháněných elektrickými servopohony mimo jiné právě díky příliš vysoké hladině hluku.

Nový servopohon systému Synco living využívá k provozu baterie, proto byl zvolen  regulační algoritmus s minimální spotřebou elektrické energie, a garantuje tak životnost baterie po dobu nejméně tří let. Všechny komponenty Synco living komunikují radiově s délkou signálu (tj. přenosovou dobou) nastavenou na velmi nízkou úroveň. Jednotlivé přístroje proto komunikují pouze tehdy, je-li to absolutně nezbytné, např. v případě jakýchkoli odchylek od žádané hodnoty nebo při zasílání pravidelných zpráv o provozním stavu. Díky tomu je možné baterie servopohonů a dalších přístrojů s bateriovým napájením měnit pouze jednou za tři roky. Pro domácnost s deseti otopnými tělesy to představuje celkové náklady přibližně 200 až 250 Kč ročně.

synco_1


Minimální vyzařovaný výkon díky frekvenci 868 MHz
Radiové systémy hrají v našem každodenním životě důležitou roli. Mobilní či bezdrátové telefony, meteorologické stanice, dětské chůvičky, audiovizuální dálková ovládání, náhlavní soupravy a bezdrátové počítačové sítě LAN: všechny komunikují radiově, s více či méně vysokou úrovní vyzařovaného výkonu. I přes všeobecné přijetí radiové komunikace je otázka elektronického smogu způsobeného radiovou komunikací stálým tématem pro média a při volbě domácího automatizačního systému je pro zákazníky důležitá. Z tohoto důvodu byla pro systém Synco living zvolena komunikace na frekvenci 868 MHz. Přístroje komunikující v tomto pásmu mohou mít maximální vyzařovaný výkon 20 mW. Průměrný vyzařovaný výkon přístrojů Synco living je pouhých 0,003 mW. Nejnovější výzkumy potvrzují, že rádiová komunikace za takovýchto podmínek nepředstavuje pro lidský organismus žádné nebezpečí. Pro srovnání: maximální vyzařovaný výkon dětské chůvičky je kolem 250 mW a mobilního telefonu kolem 1000 mW.

Zatímco většina domácích radiových přístrojů komunikuje neustále, frekvenční pásmo 868 MHz umožňuje u každého přístroje trvání přenosu pouze v rozsahu do jednoho procenta (tedy 36 vteřin za hodinu). Součásti systému Synco living mají průměrnou přenosovou dobu kolem půl vteřiny za hodinu s tím, že je možné připojit do jednoho systému maximálně 64 radiových přístrojů. Je-li integrováno méně součástí, přenosová doba se sníží. Na druhou stranu dětské chůvičky, radiová sluchátka a dálková ovládání pro radiově řízená auta vysílají neustále, vydávají relativně velké množství vyzařovaného výkonu, a přispívají tak k radiovému zatížení v domácnosti mnohem více než ostatní systémy. Výkon vyzařovaný během desetiminutového hovoru mobilním telefonem odpovídá výkonu vyzařovanému systémem Synco living po dobu tří let! Volbou frekvenčního pásma 868 MHz se rovněž omezila možnost rušení systému Synco living zařízeními třetích stran. Na druhou stranu kódovaný přenos dat zabraňuje náhodnému rušení podobných systémů v okolí.

synco_2


Otevřenost ke sběrnicovým systémům KNX/EIB
Elektrické a bezpečnostní aplikace na bázi komunikačního protokolu KNX/EIB jsou napojeny přímo na centrální řídicí jednotku a odtud ovládány pomocí univerzálních tlačítek, tzv. „horkých kláves“. Přímo mohou být připojeny elektroinstalační komponenty řady Siemens Gamma wave pro ovládání rolet a žaluzií, automatické spínače, stmívače, detektory kouře a okenní senzory. Pro řízení osvětlení, rolet a žaluzií je navíc možné používat dálkové ovládání S425. Pro tyto funkce je možné použít také produkty řady tebis společnosti Hager (pro ty je zapotřebí konfigurační nástroj TX 100). Další funkce lze integrovat pomocí kabelového rozhraní KNX TP1 přes S-mode,,např. systémy dveřních interkomů nebo video monitoring prostřednictvím externího přístroje, jako je PC, PDA nebo mobilní telefon.

Ve větších obytných budovách či komplexech s až 150 obytnými jednotkami lze řídit individuální systémy prostřednictvím komunikační jednotky OZW775 PC s přenosem dat přes Ethernet, USB a modem. Vzdálený monitoring budov nebo jednotlivých bytových jednotek lze pak provádět přes SMS, pager, e-mail, fax nebo řídicí software ACS. Tento heslem chráněný systém také nabízí obyvatelům, správcům či majitelům domů a bytů vzdálený přístup, jehož prostřednictvím lze zkontrolovat, zda byly například vypnuty větráky, zavřena okna či vypnuto topení. Pokud se vlastník bytu či rodinného domu vrací dříve, než očekával, může cestou domů zapnout topení přes mobilní telefon. Připravuje se také webové řešení založené na řídicím softwaru ACS. Díky těmto funkcím je provoz domácnosti výrazně jednodušší a bezpečnější.

[1] Studie energetické účinnosti systémů regulace ústředního vytápění: Energieeffizienz regelungstechnische Einrichtungen von Pumpenwarmwasserheizungen (Hirschberg, Richter, Knabe) 2002

 
Amper
insio
testo
ABB
danfoss
dehn
brady

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky