Domů

Nové komponenty pro zjednodušení realizace izolovaných hromosvodů

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Čtvrtek, 02. prosinec 2010

dehn_1_titlV případě vytváření izolovaných jímacích soustav se u obzvláště plochých střech setkáváme při jejich realizaci s nedostatečnou nabídkou materiálů pro jejich vytvoření. Použít klasickou betonovou podpěru není možné pro jejich malou výšku (55 mm), která není pro vytvoření požadované izolační trasy dostatečná.

Pokud dostatečná vzdálenost vyjde vyšší a to v hodnotách kolem 40 - 50 cm ve vzduchu, není problém využít jako alternativu k izolovanému vodiči HVI, nebo HVI light také izolované vzpěry upevněné v betonových podstavcích, které se prioritně používají pro zajištění jímacích tyčí. Při nižších dostatečných vzdálenostech, které se pohybovaly pod výše zmiňovanou hodnotou a vycházely v hodnotách 10 - 25 cm, bylo však toto řešení s betonovými podstavci s klínem finančně náročné a pod vidinou úspor se na střechách objevovaly konstrukce neschopné odolávat běžnému větru a počasí.

Firma DEHN + SÖHNE oslavila sto let své existence i proto, že se zajímá o běžnou praxi na stavbách a praktické problémy hromosvodářů při vytváření ochrany před bleskem podle aktuálních znalostí a norem.
Na základě těchto zkušeností byla uvedena do praxe celá řada vylepšení a komponentů, které umožňují optimalizaci návrhu i realizace.

dehn_1_1 dehn_1_2
Podpěra vedení s objímkou na distančním vzpěru DEHNiso - DL

Izolované podpěry vedení DEHNiso DLH

Poslední novinkou jsou izolované podpěry s izolační délkou vzpěry 22 - 36 cm. Celý komplet podpěry se skládá z plastové podložky o průměru 300 mm, která obsahuje integrovanou objímku pro izolovanou vzpěru průměru 10 mm a zároveň chrání materiál střechy před poškozením zátěžovým betonem.

Zátěžový beton je ve čtvercovém provedení, který zjednodušuje jeho transport na místo instalace a plně využívá jeho objem k vytvoření zátěže 4,6 kg, která je dostatečná pro stabilitu celého systému hromosvodu i pro požadavky zóny II a III (145 a 161 km v hodině). Beton (C3/45) je zárukou vysoké životnosti a garancí jeho nalezení i po skončení zimy.

Izolovaná vzpěra o délce 28 nebo 42 centimetrů je zakončena plastovým úchytem pro vodiče průměru 8 mm s kruhovým průřezem. Použitý materiál má vysokou odolnost na UV záření a tak při pobytu na střeše nedegraduje. Co tuto vzpěru odlišuje od ostatních na trhu, je rozsah teplot, při kterých je použitelná a to od -50 °C do +100 °C, takže ji lze oproti levným náhražkám umístit bez nebezpečí na střechu do venkovního prostředí.

dehn_1_3
Umístění drátu v podpěře

dehn_1_4
Fixace podpěry v podložce

Komplet podpěry je vyráběn ve dvou výškách a to pro dostatečnou vzdálenost s = 150 a 250 mm ve vzduchu (dle ČSN EN 62305-3). Všechny součásti kompletované podpěry lze dodat i samostatně.

Pro stabilitu celého systému je třeba dodržet maximální rozteč mezi podpěrami do 1,2 m a používat pouze vodič z hliníkové slitiny.

dehn_1_5

Již 100 let s jistotou DEHN.

 
Amper
insio
testo
ABB
danfoss
dehn
brady

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky