Domů

Jaké to bylo letos v Jeseníkách?

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Čtvrtek, 06. leden 2011

eltech_1_titlSlova jako odborné, podnětné a pracovní jsou první, které mne napadnou hned v úvodu, když se s Vámi chci podělit o mé dojmy z VII. celostátního setkání elektrotechniků ELTECH 2010, které se uskutečnilo ve dnech 20. - 24. 9. v Koutech nad Desnou za účasti světových výrobců a distributorů měřicí techniky, společností Fluke Europe B.V., Chauvin Arnoux, Blue Panther a GHV Trading, kteří převzali generální partnerství nad touto akcí. Tradičně jsme se všichni sešli v pondělí kolem oběda a doplnili energii po dlouhé cestě na místo.

Úvod a přivítání účastníků jsem zajistil já společně se slečnou Hlubučkovou, jež představila přednášející, generální partnery Fluke Europe B.V., Chauvin Arnoux, Blue Panther, GHV Trading a hlavní partnery ČEPS, Energotis, TR instruments a SONEL.

Po té se slova chopil pan Ing. Oldřich Küchler, který seznámil všechny přítomné se současným stavem elektrotechnické legislativy. Myslím, že hodně revizních techniků se po jeho přednášce muselo vážně zamyslet.

Bezprostředně navázal Ing. Dušan Perniš z TI SR, pobočky Nitra. Všichni přítomní si opět mohli jen tiše povzdechnout, jak velký náskok má legislativa v elektrotechnice na Slovensku před Českou republikou.

Po jeho vystoupení a krátké diskusi pokračovalo vše podle předem připraveného programu. Účastníkům byly podány od Ing. Karla Dvořáčka informace o nových normách ČSN 332000-5-51 ed. 2 a ČSN 332000-7-729. O nových a připravovaných normách v oblasti pravidel pro elektrotechniku promluvil pan Ing. Vincent Csirik, tajemník komise TNK 22. Před večeří došlo i na přednášku Ing. Vlastimila Tichého ze společnosti Saltek o přepěťových ochranách. Účastníci se v závěru prvního dne dozvěděli od Ing. Josefa Vozobuleho jak správně ověřovat technickou bezpečnost u vyhrazených technických zařízení. Po večeři proběhl tradiční seznamovací večer, spojený s ochutnávkou moravských vín, při kterém nás doprovázela výborná hudební country skupina Texas z Holešova.

eltech_1_1

Druhý den byl věnován odborným přednáškám na téma zpracování projektové dokumentace a informacím o bezdrátových safety technologiích. Velmi zajímavou přednášku s podnětnou diskusí měla Ing. Naděžda Pavelková ze společnosti ABB, která byla věnována regulovaným pohonům s měniči frekvence. Účastníky zaujaly i přednášky o záložních zdrojích. S velkým ohlasem se setkala přednáška věnovaná bezpečnosti elektrických zařízení strojů, kterou přednesl pan Ing. František Valenta ze společnosti ELVAM PRAHA. Následovalo vystoupení pana Ing. Prokopa ze společnosti ČEPS, o řízení elektrické přenosové soustavy. Večerní blok přednášek se zaměřil na elektrická zařízení v nevýbušném provedení. V závěrečné přednášce před večeří vystoupil pan Ing. Miloslav Valena, soudní znalec v oboru elektrotechniky, s tématem revize elektrických instalací v průmyslu, stavebnictví a bytové sféře.

Třetí den se nesl v duchu světového výrobce měřicích přístrojů Fluke Europe B.V. V úvodu vystoupil pan Piotr Kaszyca, manažer prodeje společnosti Fluke pro střední a východní Evropu. Blok odborných přednášek o problematice měření moderoval pan Ing. Jaroslav Smetana, ředitel společnosti Blue Panther. Po krátké polední přestávce si zástupci FLUKE a Blue Panther připravili krátké ukázky praktického měření s přístroji značky FLUKE. Po skončení praktických ukázek následovaly přednášky firem Phoneix Zeppelin a Phoenix Contact, vystoupení soudního znalce Ing. Jaroslava Melena a vše zakončil Ing. Pavel Mužík svoji přednáškou o revizích a kontrolách transformátorů.

eltech_1_2

Krátce po dvacáté hodině začal společenský večer ke 20. výročí založení časopisu Elektrotechnický magazín. Za doprovodu cimbálové muziky Javorník se slova ujal Ing. Pavel Hála, vydavatel časopisu Elektrotechnický magazín, který zhodnotil 20 let vydávání časopisu. Poděkoval všem za dosavadní podporu a po té předal slovo moderátorce večera, paní Petře Polzerové, která moderovala předávání významného ocenění Zlatý Blesk za rok 2010. Po předání ocenění pozval Ing. Pavel Hála všechny k slavnostnímu rautu.

Nad čtvrtým dnem převzala záštitu společnost Chavin Arnoux, světový výrobce měřících přístrojů. Úvod obstaral pan Arnaud Pourriere a Ing. Zdeněk Hašek ze společnosti GHV Trading. Odbornou dopolední část moderoval Ing. Jiří Ondřík, projektový manager společnosti GHV Trading. Odpoledne, obdobně jako předcházející den, následovaly praktické ukázky měření přístroji společnosti Chauvin Arnoux.

Po skončení ukázek byly připraveny dvě exkurze. Jedna již tradičně na Větrnou elektrárnu do Ostružné a druhá, pro zvýšení adrenalinu, na střelnici na asfaltové holuby. Nikdo se nezranil a improvizovanou soutěž na loveckém kole vyhrál po dramatickém rozstřelu pan Vladimír Chalupa. Ti, kteří se nezúčastnili exkurze, využili možnost svést se na horských minikárách či zajezdit si na elektrokolech v okolí hotelu. Ve večerních hodinách si účastníci vyslechli přednášku Ing. Miroslava Kopřivy CSc. o výstavbě PVE Dlouhé Stráně a srovnání s jinými PVE v v Evropě. Po přednášce následovala hodinová diskuse na téma PVE.

Poslední den byl věnován exkurzím na PVE Dlouhé Stráně a do provozu společnosti Metry Šumperk. Zde se účastníci seznámili s rozdělovači topných nákladů. Po obědě proběhlo vylosování tomboly, předání osvědčení a oficiální rozloučení. Poté se všichni rozjeli do svých domovů.

Doufám, že už mi věříte, proč jsem napsal v úvodu odborné, podnětné a pracovní. Všichni účastníci Vám to jistě potvrdí. Vy ostatní máte možnost se přesvědčit také na vlastní oči, udělat si představu a případně se rozhodnout pro Vaši účasti v příštím roce. Vše jsme pro Vás poctivě nahrávali. Všechny důležité přednášky si můžete stáhnout za symbolický poplatek na novém portále www.stahujelektro.cz, který byl k tomuto účel zřízen.

Věřím, že této možnosti využijete a řeknete o ni i Vašim kolegům, přátelům a známým. Na této adrese můžete stahovat i sborníky přednášek, vydané časopisy a mnoho dalšího.

Těším se s Vámi opět za rok v Jeseníkách při VIII. ročníku Eltechu, který opět bude spojen s vyhlášením a předáním ocenění Zlatý blesk 2011.

 

Celou fotogalerii VII. celostátního setkání revizních techniků elektrických zařízení, projektantů, energetiků, pracovníků elektromontážních firem a elektroúdržby ČR naleznete na odkazu níže.

Fotogalerie Eltech 2010

 
distrelec
insio
testo
ABB
danfoss
brady

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky