Domů

Budoucnost elektroinstalací tak, jak se na ni dívají v ELKO EP v Holešově (1. část)

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Úterý, 01. únor 2011

elko_1_titlTo téma mě opravdu oslovilo, když jsem nedávno navštívil sídlo předního výrobce inteligentních systémů v Holešově, a mohl si popovídat s majitelem společnosti panem Konečným, o firmě, o zakázkách, o výsledcích činnosti a úsilí, které zde věnují rozvoji firmy a uspokojení poptávky po přístrojích pro moderní elektroinstalace.

Neodolal jsem a využil možnosti pohovořit přímo s ředitelem této moderní a úspěšně se rozvíjející firmy.

Pane řediteli, tak tedy beru Vás za slovo, jak se díváte Vy sám, na budoucnost elektroinstalací? Můžete srovnat alespoň v něčem, elektroinstalaci při založení Vaší společnosti, nyní a v horizontu několika
příštích let? V čem vidíte největší rozdíly?

Když jsem před 15 lety vyrobil první multifunkční časové relé a dodával ho do OEZ Letohrad, nezajímal jsem se o celkový vývoj elektroinstalací, ale spíše o konkurenci pro daný typ výrobku. S postupem času se náš sortiment rozrostl o dalších 70 typů relé - většinou takových, která na trhu chyběla anebo u kterých jsme mohli nabídnout něco navíc. I když jsem si myslel, že budeme hlavně sekundární výrobce elektronických přístrojů a budeme „velkým" firmám doplňovat jejich sortiment jističů, stejně jsme došli k závěru, že i my musíme nabízet kompletní řešení pro zákazníka. Proto dnes umíme nabídnout různé řešení elektroinstalace - od klasiky (vypínače), přes relé (stmívače), bezdrátový systém až po inteligentní elektroinstalaci. Záleží jen na přání a technických i finančních možnostech zákazníka. I když ne tak rychle, jako např. u IT technologií, jde vývoj i v elektroinstalacích neustále kupředu. Netahají se zbytečné vodiče, posiluje se bezpečnost, zvyšuje komfort, dbá se na atraktivní design, rozšiřuje se funkčnost. Snahou je nemít v domě několik samostatných instalací (elektro, TV/SAT, EZS, EPS, MaR apod.), ale integrovat vše do jedné. Já osobně věřím, že budoucnost inteligentních instalací je zřejmá a nevyhnutelná, protože „proč to dělat složitě, když..."

U elektrotechnické veřejnosti jste vnímáni především ve spojitosti s inteligentním systémem iNELS. Můžete našim čtenářům prozradit kdy a kde vznikl nápad na jeho vývoj a realizaci?

Jak jsem již uvedl, nápad byl logickým vyústěním rozvoje technologií, hlavně informatiky a komunikací (počítače, internet). Proč tahat zbytečné vodiče, když můžou všechny přístroje komunikovat pouze po 1 páru anebo
bezdrátově, či po stávajících silových vodičích? Proč programovat termostat, když si topení můžu zapnout přes mobil přesně, kdy potřebuji?

Hlavním impulsem pro vývoj systému iNELS bylo nabídnout zákazníkovi kompletní řešení elektroinstalace tak, aby v případě že nechce klasickou (fádní) elektroinstalaci, nemusel instalovat elektronické prvky samostatně. Nebudu zde tvrdit, že jsme udělali takový systém jako první - i když v ČR asi ano - ale rozhodně jsme opět implementovali spoustu zajímavých funkcí a oproti evropské konkurenci jsme dosáhli daleko zajímavější ceny. Záměr udělat systém s jednoduchým programováním se podařil a dnes můžu potvrdit, že nápad vyvinout systém inteligentní instalace
přišel v pravou chvíli.

Od inteligentního systému iNELS to již není daleko k systémům bezdrátového ovládání RF Control. Jaké jsou jeho přednosti a výhody ve srovnání s konkurencí, nebo jste jediní na trhu? A v čem je systém výjimečný?

Nedá si říci, že RF Control je krok od nebo k iNELS. Každý systém je určen sice ke stejnému účelu, ale v „jiném provedení". My jsme nejdříve přišli s tím složitějším - sběrnicovým systémem iNELS a vlastně až tento rok díky RF Touch můžeme nabídnout inteligentní systém bezdrátový. Každý ze systémů má své výhody a nevýhody, a i proto jsme bezdrátový systém dotvořili tak, abychom mohli zákazníkovi nabídnout obě řešení.

RF Control je bezdrátový systém ovládání elektroinstalace a je právě jedním ze způsobů jak ovládání elektroinstalace vylepšit. Na trhu je několik obdobných bezdrátových systémů a neřekl bych, že zrovna ten náš je něčím zvláště výjimečný. Je spíše zajímavý. V duchu našeho hesla „Vždy něco navíc" jsme ho totiž obohatili: jednotky jsou multifunkční, zákazník si může vybrat provedení do rozvaděče nebo do instalační krabice, jednotky spolu navzájem komunikují a je možno k nim přiřadit i prvky zabezpečení - např. bezdrátový detektor pohybu nebo detektor otevření okna či dveří. Vrcholem ovládání je však nová dotyková jednotka RF Touch, která dělá z RF Control bezdrátový systém domácí automatizace. A v neposlední řadě je to také design, kterým se odlišujeme. Důkazem toho je například nová klíčenka anebo ovladač do ruky s displejem RF Pilot, které právě v této době uvádíme na trh. Bezdrátové vypínače i RF Touch jsou v elegantním designu vypínačů LOGUS90.

elko_1_1

Vaše společnost však na trhu působí také i v oblastech klasické elektroinstalace. Můžeme vzpomenout například Instalační přístroje pro jištění a spínání i novou řadu vypínačů, které jste uvedli na trh. Musí být pro Vás obtížné konkurovat „velkým" firmám, které mají na trhu silnou pozici.

Jsme exkluzivní distributor slovinského výrobce jističů a pojistek ETI, stejně tak jako výrobce vypínačů/zásuvek LOGUS90, portugalské firmy Efapel. Naším záměrem určitě nebylo a není konkurovat „velkým" firmám a přetláčet se s nimi na již tak zaplněném trhu. K naší ucelené nabídce řešení elektroinstalace chceme dodat zákazníkovi kompletní sortiment elektroinstalačních přístrojů. Navíc v designu LOGUS90 máme formy pro vlastní přístroje: vysílače RF Control, interiérové ovladače iNELS, dotykovou ovládací jednotku RF Touch, termostaty.

Naši zákazníci tak dostávají kompletní odzkoušený rozvaděč s garancí kvality a 5letou zárukou. Vypínače a zásuvky s luxusními rámečky z přírodních materiálů „ladí" s elektronickými přístroji. Nemůže se stát, že vypínač, ovladač a termostat, který máte na stěně obývacího pokoje je každý jiného provedení, jiné barvy a odlišného designu. Od nás zákazník dostane vše v jednotném designu a elegantním trojrámečku. Jen bych doplnil, že si dodavatele veškerého obchodního zboží pečlivě vybíráme a požadujeme stejnou kvalitu, jakou garantujeme u výrobků vlastních. Rozhodně jsme nechtěli k high-tech výrobkům z naší produkce brandovat nekvalitní čínské jističe za 20,- Kč.

Další velmi silnou skupinou výrobků, kterou se můžete pochlubit jsou modulové elektronické přístroje. Můžete našim čtenářům, alespoň v kostce popsat jak široký je tento sortiment, a co všechno si mohou za názvem modulové elektronické přístroje z dílny ELKO EP představit?

Modulové elektronické přístroje patří stále k našemu nosnému sortimentu a tvoří hlavní část i v podílu prodeje. Sortiment relé dnes zahrnuje více než 70 typů nejrůznějších přístrojů. Do skupiny RELÉ zahrnujeme také stmívače, napájecí zdroje a termostaty. První relé „Časové relé" - jak jsem zmínil - má již 15letou tradici. I když za tu dobu zůstalo jeho využití stejné, technologicky se hodně změnilo. A máte pravdu, máme se čím pochlubit a škála těchto výrobků je opravdu velmi široká.

Patří sem:

• Časová relé

• Spínací hodiny

• Schodišťové automaty

• Stmívače 
- modulové
- do instalační krabice

• Soumrakové spínače

• Paměťová relé

• Pomocná relé 
- modulové VS (K), VS (U)
- do patice

• Napájecí zdroje
- pevné napětí 12 V, 24 V
- regulovatelné
- zvonkový transformátor

• Ovládací a sig. přístroje 
- USS

• Hlídací napěťová relé 
- 1-fázová, hlídání AC
- 1-fázová, hlídání AC/DC
- 3-fázová

• Hlídací proudová relé 
- Hlídání AC
- Hlídání AC/DC
- Proudové transformátory

• Kontrola účiníku

• Termostaty 
- Jednoduché
- Multifunkční
- Kontrola teploty motoru
- Pokojové - THERMO
- S krytím IP 65
- Hygro
- Senzory

• Hladinové spínače

elko_1_2

 
Micronix
Findernet.com
NOARK electric
Famatel
konference
blue panther
Schrack
danfoss
dehn
Sick sensor intelligence

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky