Bezpečnost elektrických zařízení - 1.díl |
Napsal uživatel Jiří Vlček |
Čtvrtek, 18. srpen 2011 |
Článek odráží zkušenosti ze zkoušek bezpečností elektrických zařízení. Vychází z praxe při zkouškách především na spotřebičích pro domácnost, na měřicích, řídicích a laboratorních zařízeních, na zařízeních informační technologie, svítidlech, rozvaděčích a podobně. Seznamuje s požadavky norem, nikoliv však vyčerpávajícím způsobem. Především se ale snaží podat informaci o nejčastějších chybách v konstrukci elektrických spotřebičů z hlediska elektrické bezpečnosti. Bezpečnost elektrických spotřebičů obecněBezpečnost elektrických spotřebičů je obecně souhrnem požadavků na elektrická zařízení, které jsou zaměřeny na ochranu osob a majetku před možnými riziky, vyplývajícími z používání elektrických zařízení. Tyto požadavky obecně stanovuje Nařízení vlády č. 17/2003 Sb., kterým se stanoví technické požadavky na elektrická zařízení nízkého napětí. Toto nařízení se vztahuje na elektrická zařízení nízkého napětí, tedy na zařízení, určená v podstatě pro použití v rozsahu jmenovitých napětí od 50 V do 1 000 V pro střídavý proud a jmenovitých napětí od 75 V do 1 500 V pro stejnosměrný proud. Obecně se dají požadavky na elektrickou bezpečnost shrnout do několika základních oblastí, zaměřených na snížení pravděpodobnosti poranění uživatele a vzniku jakýchkoliv škod. Každé elektrické zařízení musí být konstruováno tak, aby nebylo příčinou především:
1. Úraz elektrickým proudemMožná nebezpečí a opatření k jejich omezení shrnuje tabulka 1. Tabulka 1: Úraz elektrickým proudem 2. Nebezpečí související s energiíZranění nebo požár může být způsobeno zkratem mezi sousedními póly napájecího zdroje, schopného dodávat velké proudy, nebo obvodů s velkou kapacitou a může způsobit:
Z tohoto hlediska mohou být nebezpečné také obvody s bezpečným dotykovým napětím. Příklady opatření k omezení takového nebezpečí zahrnují:
3. PožárNebezpečí požáru může vyplývat z nadměrných teplot jak při normální činnosti, tak z důvodu přetížení, poruchy součástky, průrazu izolace nebo uvolnění spoje. Oheň, vzniklý uvnitř zařízení, se nemá rozšířit mimo nejbližší okolí zdroje požáru, ani nemá způsobit poškození okolí zařízení. Příklady opatření k omezení tohoto nebezpečí zahrnují:
4. Nebezpečí související s teplotouZrnění může být způsobeno vysokou teplotou při normální činnosti, znamenající:
Příklady opatření omezujících toto nebezpečí jsou:
5. Mechanická nebezpečíZranění může být způsobeno:
Příklady opatření k omezení tohoto nebezpečí zahrnují:
6. ZářeníÚraz uživatelů a servisních techniků může být důsledkem některých forem záření, vyzařovaného zařízením. Příkladem jsou zvuková (akustická), radiofrekvenční, infračervená, ultrafialová a ionizující záření a vysoce intenzívní viditelné a koherentní světlo (lasery). Příklady opatření k omezení těchto nebezpečí zahrnují:
7. Chemická nebezpečíÚraz může být způsoben stykem s některými chemikáliemi, nebo vdechnutím jejich výparů a dýmů. Příklady opatření k omezení těchto nebezpečí zahrnují:
... pokračování příště. |