Řešení pro záložní zdroje energie – automaticky řízené přepínače sítí ATyS |
Velká část elektrických zařízení, hlavně v průmyslových aplikacích, požaduje v dnešní době nepřetržité napájení. Dojde-li k výpadku v síti, může dojít k ohrožení bezpečnosti a k vysokým finančním ztrátám. V praxi to znamená zajistit zálohu hlavního napájecího zdroje tak, aby v případě výpadku bylo zajištěno napájení druhým transformátorem nebo generátorem. K zálohování je, vedle záložního zdroje, nutno zajistit i systém spolehlivého přepínání obou napájecích zdrojů, který dokáže dostatečně rychle zjistit problémy s napájením a současně zajistit co nejrychlejší přepnutí bezpečně a bez zásahu obsluhy.
Velice efektivní řešením se jeví použití automatických přepínačů sítě ATyS a ATyS M. Výrobcem těchto zařízení je renomovaná francouzská společnost SOCOMEC, pro kterou zajišťuje technickou podporu a prodej v České republice firma GHV Trading. Obr. 1 Přepínač ATyS v zapojení se záložním transformátorem. Seznámení s přepínači ATySTyto přístroje, s možností dálkového nebo automatického přepínání, tvoří ucelenou řadu přepínačů nízkého napětí do 690 V AC (440 V DC). S proudovým rozsahem od 40 do 3 200 A pokryjí požadavky pro téměř jakoukoliv aplikaci. V dnešním článku blíže představíme přepínače ATyS M, které jsou určeny pro jmenovité proudy 40 až 160 A a jsou určené pro montáž na lištu DIN nebo na panel. Obr. 2 Dvou-pólová a čtyř-pólová varianta přístroje ATYS M Technické parametryPřepínače ATyS M jsou navrženy a testovány tak, aby splňovaly požadavky normy ČSN EN 60947 -3 a -6. Najdou využití v sítích, kde jako záložní zdroj slouží druhý transformátor nebo záložní generátor. Přístroje jsou vyráběny ve dvoupólové a čtyřpólové variantě, s vysokou zkratovou odolností. Vyznačuje se i jednoduchou montáží na DIN lištu nebo panel a malou hloubkou pro zástavbu (pouze 53 mm). Díky modulární konstrukci lze přepínač použít i do rozváděče s čelním krytem a výřezem 45 mm (shodná šířka s jinými modulárními prvky). Další výhodou jsou krátké přepínací časy s hodnotou maximálně 180 ms (platí pro přepnutí z I-->II nebo naopak). Nejvyšší verze přepínače umožňuje nastavení až osmi časovačů pro prodloužení a synchronizaci doby přepínání. Přístroj je napájený přímo z přívodů hlavního a záložního zdroje napětím 230V AC a nevyžaduje žádné dodatečné napájení. Obr. 3 Detail manuálního přepínaní a uzamykání polohy.
Jednotlivé části přepínače
Přehled jednotlivých typů přepínačů a jejich funkcePro jednotku ATyS M jsou k dispozici tři základní typy přepínačů, které se liší v rozsahu funkcí:
V režimu nastavení lze měnit parametry přístroje, jako jsou prahové hodnoty napětí a frekvence, při kterých dojde k přepnutí na záložní zdroj a zpět. Dále pak časová zpoždění, která prodlužují dobu přepínání a funkce programovatelných vstupů a výstupů. V režimu ovládání lze pomocí klávesnice přepínat jednotlivé polohy I, 0 a II nebo vyvolat test zátěže, při kterém se otestuje funkce záložního zdroje. Kromě již zmíněních automatických přepínačů sítí se společnost zabývá i výrobou klasických multimetrů a analyzátorů sítě s názvem DIRIS nebo digitálních elektroměrů pro přímé i nepřímé měření COUNTIS. Přehled celého sortimentu naleznete na stránkách distributora www.ghvtrading.cz nebo se zájemci mohou obrátit přímo na technické pracovníky firmy GHV Trading.
GHV Trading spol. s r. o. |