Nejdůležitější událost českého průmyslu - už popadesáté!

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel redakce Etm   
Čtvrtek, 18. září 2008

MSV2008_titlLegenda jménem Mezinárodní strojírenský veletrh se zrodila na konci padesátých let, v době, kdy československé strojírenství slavilo velké exportní úspěchy a kdy se poprvé od komunistického převratu začala pootevírat dvířka ekonomické spolupráce se západním světem. Tehdejší čtrnáctidenní přehlídka dala výstavišti novou tvář s dominantním pavilonem Z a zahájila tradici, která z Brna udělala nejvýznamnější veletržní město za železnou oponou.

Mezinárodní strojírenský veletrh za padesát let ušel dlouhou cestu, s vyčleňováním jednotlivých oborů do samostatných projektů získával stále vyhraněnější a specializovanější podobu, ale nikdy neslevil ze své pozice největšího a nejinternacionálnějšího technologického veletrhu ve střední Evropě. Veletrhu s velkým V a vlajkové lodi brněnského výstaviště.

Jaký bude jubilejní 50. ročník? Mezinárodní strojírenský veletrh 2008 opět přivítá návštěvníky plně obsazenými pavilony. "Krytá výstavní plocha je vyprodána a desítky firem zůstaly na čekacích listinách, řada vystavovatelů se prezentuje na venkovních výstavních plochách," oznámil ředitel projektu MSV Jiří Rousek. Do Brna se ve třetím zářijovém týdnu chystá přes dva tisíce vystavujících firem ze třiceti zemí celého světa a podíl zahraničních účastníků dosáhne 36 procent. "Ve skutečnosti tento podíl bude ještě mnohem vyšší, protože řada zahraničních firem vystavuje prostřednictvím svého českého partnera," upozornil ředitel Rousek. Nejvíce zahraničních firem - přibližně 300 - opět přijede z Německa a bude mezi nimi i čtyřicet "nováčků". Počtem vystavujících firem následují Slovensko, Itálie a Rakousko. Podstatně zesílí prezentace asijských zemí, především Číny a Taiwanu, ale také z Ruska, Španělska nebo Francie.

MSV2008_1

Mezi oborovými skupinami má dominantní postavení obráběcí a tvářecí technika prezentovaná na specializovaném bienálním veletrhu IMT. Letošní šestý ročník Mezinárodního veletrhu obráběcích a tvářecích strojů IMT bude největší v historii a přivítá 560 vystavovatelů z dvaceti zemí na ploše přibližně dvaceti tisíc metrů čtverečních. Zásluhu na tomto navýšení mají především vystavovatelé ze zahraničí, jejichž podíl bude poprvé nadpoloviční a dosáhne rekordních 53 procent. Rozrostou se především expozice obráběcích center a pružných výrobních systémů, tj. automatizace pro obrábění a tváření. Návštěvníci se mohou těšit na novinky z oblasti hrotových soustruhů, soustružnických automatů, obráběcích center, frézovacích strojů, lisů nebo pásových a kotoučových pil, ale také mezi laserovými měřicími přístroji, digitálními testery, CAD/CAM systémy a přesnými nástroji. Noví vystavovatelé přijedou především z Taiwanu, Španělska, Itálie a Slovenska. Zároveň přibude také vystavovatelů z Německa, Nizozemí a Švýcarska. Početná bude rovněž účast profesních svazů. Vedle tuzemského Svazu strojírenské technologie jako tradičního spolupořadatele veletrhu IMT se představí ječtě oborová sdružení z Ruska, Slovenska, Španělska, Velké Británie a Taiwanu.

Portál vlastního Mezinárodního strojírenského veletrhu tvoří deset oborových celků. Nejsilnější z nich bude obor Materiály a komponenty pro strojírenství, kde se hlásí čtyřicet nových vystavovatelů - přijedou nejen z České republiky, ale i z Německa, Itálie, Ruska a Rakouska. Nejpočetnější zastoupení zde mají podobory válcovaná ocel a hutní polotovary. Druhým stěžejním oborovým celkem je Elektronika, automatizace a měřicí technika. Třicet nových vystavovatelů se představí zejména v oborech senzorová technika, měřicí přístroje a robotika pro automatizaci. Zvýšený zájem letos projevují firmy z Asie, takže se očekává řada premiérových účastí z Číny a Tchaj-wanu, ale také z Německa, Velké Británie a Itálie. Součástí letošního MSV je i bienální průřezový projekt AUTOMATIZACE - měřicí, řídicí, automatizační a regulační technika.

MSV2008_2

Doprovodný program proběhne ve znamení oslav jubilejního ročníku. Na slavnostním večeru budou oceněni vystavovatelé, kteří se veletrhu účastní už celých padesát let. Mezi čtrnácti nejvěrnějšími vystavovateli jsou velké české podniky jako ČKD, Vítkovice, Třinecké železárny, ŽĎAS, ale také zahraniční firmy jako například švýcarský Swisstool Export. Premiéru zde bude mít filmový dokument mapující padesátiletou historii veletrhu, chystá se výstavka historických exponátů prvního ročníku a další vzpomínkové akce.

Nosným tématem ročníku je bilaterální ekonomická spolupráce. Čtyřdenní doprovodný program German Days 2008 se zaměří na hledání nových možností spolupráce s Německem, které je partnerskou zemí 50. mezinárodního strojírenského veletrhu. Další setkání budou věnována ekonomické spolupráci s Francií, Slovenskem či Ruskem. Z dlouhého seznamu doprovodných aktivit si zaslouží pozornost také konference o podpoře vědy a výzkumu "Uživí nás hlava?", tradiční CzechTrade Meeting Point, Celostátní setkání elektrotechniků, seminář Vize v automatizaci nebo kooperační setkání b2fair Kontakt - Kontrakt 2008. Ve dnech 17. a 18. září na výstavišti proběhne třetí specializovaný veletrh pracovních příležitostí Kariéra, který napomáhá řešení problémů s nedostatkem kvalifikovaných zaměstnanců.

 
distrelec
insio
testo
ABB
danfoss
brady

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky