Základní změny v ČSN EN 62305 – Ochrana před bleskem |
Napsal uživatel Ing. Jiří Sluka – inspektor elektrických zařízení TIČR |
Úterý, 26. červen 2012 |
V září roku 2011 byly vydány dvě nové edice z řady norem, řešících ochranu před bleskem, a to ČSN EN 62305-1 ed.2 „Ochrana před bleskem – Obecné principy" a ČSN EN 62305-4 ed.2 „Ochrana před bleskem – Elektrické a elektronické systémy ve stavbách". V lednu tohoto roku byla vydána ČSN EN 62305-3 ed.2 „Ochrana před bleskem – Hmotné škody na stavbách a ohrožení života", která je v obecném kontextu, z hlediska obsahu a praktického využití, nejvíce používanou normou z celého souboru. Úvodem si dovolím jednu malou poznámku na adresu tohoto souboru norem. Soubor norem ČSN EN 62305 vyšel v listopadu roku 2006. Z hlediska praktických poznatků mám dojem, že ani za pět let jsme si ještě nová pravidla ochrany před bleskem pořádně nezažili, a již se nám celá řada začíná „překlápět" do druhé řady, tedy edice 2. Dle získaných informací by zbývající norma ČSN EN 62305-2 ed.2 „Řízení rizika" měla vyjít koncem tohoto roku.
ČSN EN 62305-1 ed.2 Ochrana před bleskemČást 1: Obecné principyTato norma platí do 13. 1. 2014 souběžně s ČSN EN 62305-1. Vzhledem k tomu, že se jedná o normu popisující obecné zásady ochrany před bleskem, nemusí se změny v této normě obecně jevit jako zásadní, přesto je nutné na některé důležité změny zmínit a poukázat na ně. V úvodu normy jsou vypsány základní změny, které norma obsahuje: • Norma se netýká inženýrských sítí, které jsou připojeny ke stavbám. • Izolovaná rozhraní jsou zavedena jako ochranná opatření ke snížení výpadku elektrických a elektronických systémů. • První negativní výboj blesku je uveden jako nový parametr blesku pro účely výpočtu. • Očekávaný nárůst impulzních proudů způsobených blesky byl přesněji specifikován pro systémy nízkého napětí a pro telekomunikační systémy. V podstatě se opravdu jedná o výše uvedené změny, které zásadním způsobem nemění žádné základní parametry, které by se následně promítly do dalších norem řady ČSN EN 62305. Do úvodu normy přibyl obrázek, který ilustruje propojení jednotlivých norem celého souboru IEC 62305.
Kapitola č. 3 „Termíny a definice"Neuvádí se již definice „Chráněný objekt": „Stavba nebo inženýrská síť chráněná před účinky blesku". Nyní již norma uvádí pouze termín „Chráněná stavba". Termín „Chráněná inženýrská síť" je nahrazena termínem „Síť": „Chráněná silová síť nebo sdělovací síť připojená ke stavbě". Nově jsou definovány termíny: „Telekomunikační sítě": „Sítě určené pro komunikaci mezi zařízeními, která mohou být umístěna v samostatných stavbách, jako telefonní linky a datové linky" a „Silové sítě": Distribuční sítě elektrické energie pro napájení elektrických a elektronických zařízení umístěných ve stavbách, jako jsou elektrické sítě nízkého napětí (nn) nebo vysokého napětí (vn). Nově přibyl termín „Izolační rozhraní": „Zařízení, která jsou schopná snížit přepětí v sítích připojených k LPZ". Poznámka: Patří mezi ně izolační transformátory s uzemněnými deskami mezi vinutími, optické kabely bez kovových plášťů a opto-izolátory. Izolační výdržné charakteristiky těchto zařízení jsou vhodné pro tuto aplikaci uvnitř nebo přes SPD.
Kapitola č. 5 „Škody způsobené bleskem"Norma již neobsahuje tabulky a informace, které se týkaly škod a ztrát na inženýrských sítích.
Kapitola č. 6 „Potřeba a ekonomická výhodnost ochrany před bleskem"U čl. 6.1, kde jsou uvedeny rizika R1 až R3, přibyla poznámka 1: „Riziko R4: riziko ztráty ekonomických hodnot, by mělo být posuzováno vždy, když je považováno za ekonomické zdůvodnění ochrany před bleskem".
Kapitola č. 7 „Ochranná opatření"Možná ochranná opatření byla doplněna na čtyři základní ochranná opatření a zahrnují:
Poznámka: Vyrovnání potenciálu a zvýšení přechodového odporu povrchu uzemnění uvnitř a vně stavby může snížit ohrožení života (viz kapitola 8 IEC 62305-3:2010). Ochranná opatření jsou účinná pouze ve stavbách chráněných LPS. Použití detektorů blesků a souvisejících opatření může snížit ohrožení života.
V čl.7.3 „Ochranná opatření pro snížení hmotných škod" se již pro stavby neuvádí pouze „Systém ochrany před bleskem", kde rozepsán celý systém vnějšího LPS:
V čl.7.4 „Ochranná opatření pro snížení poruch elektrických a elektronických systémů" přibylo ke stávajícím možným ochranným opatřením (SPM):
Nové ochranné opatření:
Tato opatření mohou být použita samostatně nebo v kombinaci.
Kapitola č. 8 „Základní kritéria pro ochranu staveb a inženýrských sítí"Mírně se upravila tabulka „Maximální hodnoty parametrů blesku v závislosti na LPL". (Dříve tabulka č. 5, nyní tabulka č. 3). První krátký výboj se rozdělil na první kladný a první záporný výboj. Z normy zmizel čl. 8.4 „Ochrana inženýrských sítí". Příloha „A": Před obrázek „Rozdělení kumulativní četnosti parametrů bleskového proudu (přímky proložené 95% a 5% hodnotami)" (nyní jako obrázek č. A.5) byla přidána tabulka č. A.3 „Hodnoty pravděpodobnosti P jako funkce bleskového proudu I. Byl doplněn čl. A.3.4 „Následný krátký výboj": Maximální hodnota průměrné strmosti di/dt vztahující se k nebezpečnému jiskření vyvolanému induktivní vazbou je určená z následných výbojů záporných blesků (protože jejich 1% hodnoty jsou poněkud vyšší než 1% hodnoty z prvních záporných výbojů nebo odpovídající 10% hodnoty kladných blesků). Z obrázku A.5 (přímky 2 a 15) mohou být získány následující hodnoty s pravděpodobností pod 1%: I = 50 kA, di/dt = 200 kA/μs Pro následný krátký výboj podle obrázku A.1 poskytnou tyto hodnoty první přiblížení pro jeho dobu čela: T1 = I / (di/dt) = 0,25 μs Jeho doba půltýlu může být odhadnuta z doby trvání výboje záporných následných výbojů: T2 = 100 μs (T2 je méně zajímavé).
Příloha „B":Tabulka B.1 „Parametry pro rovnici B.1" byla doplněna o hodnoty prvního záporného náboje. Přibyly i obrázky s grafem značícím tvar vlny prvního záporného výboje.
Příloha „E":Tabulka E.2 „Očekávané rázové vlny nadproudu způsobené údery blesku u nízkonapěťových systémů" došlo k rozdělení parametrů hladinu LPL stejné.
Ing. Jiří Sluka
Pokračování článku:Ochrana před bleskem – Elektrické a elektronické systémy ve stavbách (28. 6.) Ochrana před bleskem – Hmotné škody na stavbách a ohrožení života (30. 6.) Připravujeme |