Domů Osvětlovací technologie Moderní trendy ve veřejném osvětlení

Moderní trendy ve veřejném osvětlení

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Středa, 08. prosinec 2010

osvetleni_1_titlV současné době spotřebitelé a provozovatelé stále více hledají možnosti snížení nákladu na spotřebu energie. Jednou z důležitých oblastí je také veřejné osvětlení. Správný návrh osvětlení je proto velice důležitou součástí. Proto se do popředí dostávají nové výrobky, které nabízí světelné zdroje a svítidla s vysokou účinností a nízkým elektrickým příkonem, které zároveň splňují požadavky na co možná nejmenší ekologickou zátěž životního prostředí. Starší rtuťové výbojky jsou nahrazovány sodíkovými a v některých případech s LED diodami.

Rozhodující je i konstrukce svítidla. Dříve používaná kulová nebo kuželová svítidla s vysokým rozptylem světla jsou zdrojem rušivého světla nazývaného světelné znečištění. Nejedná se pouze o to, že nejsou vidět hvězdy. Světelné znečištění má negativní dopad na člověka, na zvířata i na rostliny. Plně cloněná svítidla s plochým krycím sklem významně snižují světelné znečištění. V ideálním případě by mělo být vidět pouze světlo, nikoli však svítidlo.

osvetleni_1_1
Příklad nevhodného svítidla s velkým rozptylem světla

osvetleni_1_2
Starší typ svítidla s velkým rozptylem světla

Důležitým ukazatelem výběru svítidla je i barevná teplota světla. Je třeba zvolit takovou barevnou teplotu, aby náležitě vynikly jednotlivé kontury a případné nerovnosti.

Při výběru svítidel se však nesmí zapomínat na požadavky ČSN na intenzitu osvětlení. Zajímavým řešením úspor je takzvané noční svícení. Jedná se o snížení intenzity osvětlení v určitém časovém období noci. Většinou se jedná o několik hodin v rozmezí 23:00 až 04:00. Rozhodnutí zda a v jakém rozsahu bude noční svícení využíváno je dáno zákonem do kompetence jednotlivých obcí. Proto se dnes můžeme setkat s různým řešením. Některé menší obce preferují úplné vypnutí veřejného osvětlení v rozsahu dvou hodin. Zde je však třeba pamatovat na možnost nárůstu trestné činnosti. Jiným řešením je vypnutí části osvětlení, například vedlejších ulic. V tomto časovém období je rovněž možné vypínat lichá nebo sudá svítidla. Skutečnou regulací je snižování napětí a tím i intenzity osvětlení. V nabídce výrobců elektrotechnických zařízení je možné se také setkat s různými spínači veřejného osvětlení. Výběr je velký. Od časových spínačů až po spínače programovatelné, které zohledňují zeměpisnou polohu obce. Jsou určené pro montáž do rozvaděčů i do jednotlivých stožárů veřejného osvětlení. Zvýšené náklady na realizaci některého z opatření jsou kompenzovány úsporou nákladů na elektrickou energii.

Dosud opomíjenou oblastí je slavnostní osvětlení, které je většinou navrhováno s ohledem na vizuální dojem a nikoli na efektivitu. Zde se otevírají nové možnosti použití svítidel s LED diodami.

osvetleni_1_3
Sloupové LED svítidlo od firmy LEDpoint

osvetleni_1_4
LED reflektor pro pouliční osvětlení od firmy FKtechnics spol.s r.o.

Při výběru svítidel nebo některého z úsporných řešení, je třeba pamatovat na to, že osvětlení by mělo být příjemné, mělo by dostatečně osvětlovat nebezpečná místa a nemělo by obtěžovat.

 
distrelec
Brož MaR

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky