V průmyslovém zpracování obrazu (PZO) jsou zvláště oblíbené standardní senzory, které jsou jednak pružně aplikovatelné a jednak uživateli jednoduše konfigurovatelné. Sem patří vizuální senzory, jež v nedávné minulosti zaznamenaly mimořádný nárůst prodeje. To dokumentovalo světové fórum "Vision 2008" konané ve Stuttgartu, kde dodavatelé senzorů zaznamenali mimořádný zájem, který se soustředil zejména na produkty firem Baumer, Siemens, Cognex a Vision+Control. Níže jsou uvedeny některé základní parametry a vlastnosti špičkových produktů uvedených 4 firem.
1. Řada senzorů VeriSens firmy Baumer:
Pomocí výkonné nástavby na konturové bázi a patentovaného procesoru tato řada senzorů nevyžaduje od uživatele prakticky žádné znalosti z oboru průmyslového zpracování obrazu. Analýza kontur je srozumitelná nejen intuitivně, nýbrž je také extrémně stabilní vůči vlivům okolí, jako je např. cizí světlo.
Obr. 1. Vizuální senzor firmy Baumer z řady VeriSens
2. Inspekční senzory Checker firmy Cognex:
Tyto inspekční senzory jsou plně autarkně pracující systémy s integrovaným osvětlením a komunikačním rozhraním. Červené, zelené a modré LED se starají o kontrastně vzestupné osvětlení a mohou též zvládat obtížné detekční úkony.
Obr. 2. Inspekční senzor firmy Cognex typu Checker
3. Senzory Camat z řady 47 firmy Vision+Control:
Tyto senzory jsou optimalizovány na speciální kontrolní úkoly a vyznačují se jednoduchou obsluhou a rychlým parametrováním. Konstrukce typu "vše v jednom" zahrnuje přesnou optiku, intenzivní osvětlení pomocí LED, obrazové snímání a vyhodnocovací elektroniku, jakož i komunikační rozhraní. Obrazové senzory s vysokým rozlišením, optimalizované algoritmy a výkonný digitální signální procesor jsou zárukou precizních výsledků kontroly v reálném čase.
Obr. 3. Senzor Camat S 47 firmy Vision+Control
4. Laserové senzory firmy Siemens:
Laserový systém světlaného řezu Simatic MV 730 u výškových profilů se hodí pro veškeré aplikace, u nichž je žádána vysoká odolnost vůči měnícím se světelným poměrům nebo pro problematické materiály (lesklé dílce nebo nehomogenní povrchy. Vývoj u vizuálních senzorů dále úspěšně pokračuje. Výrobci vidí nevyčerpatelné možnosti v kombinaci robotiky, automatizaci a průmyslového zpracování obrazu (PZO). Aplikace vizuálních senzorů by v budoucnu přinesla větší samostatnost robotů a nezávislé plnění všech úkolů v automatizovaných procesech. Dodavatelé vidí další trend v použití "vícehlavicových" senzorů pro inspekce pomocí více pohledů na kontrolovaný objekt.
Obr. 4. Laserový senzor firmy Siemens z řady Simatic MV 730