Domů Elektrotechnický magazín Časopis Etm PRO elektrické stroje a pohony Vyšší harmonické a jejich působení na síť

Vyšší harmonické a jejich působení na síť

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel Danfoss s.r.o.   
Pátek, 08. červen 2012

harmonic-active-filters-583051Aktivní filtry snižují zpětné působení nelineárních spotřebičů do sítě. Roční potenciální úspora elektrické energie podle některých zdrojů v Německu představuje u elektrických pohonů zhruba 27 mld. kWh.

 

Proto jsou elektrické pohony v užším centru diskuze o hospodárnosti jejich využití. Díky rozšířenému používání frekvenčních měničů se hospodárnost při využívaní energie regulovaných pohonů stále zlepšuje. Přece však existuje jeden nedostatek. Napájecí síť zatěžují nelineární spotřebiče, ke kterým patří vedle spínaných zdrojích nebo energeticky úsporných žárovkách i měniče frekvence.

V ideálním případě by mělo mít síťové napětí, které dodávají dodavatelé elektrické energie pro domácnosti, podniky a průmysl, rovnoměrné sinusové napětí s konstantní amplitudou a frekvencí. Nelineární spotřebiče však odebírají ze sítě nesinusový (neharmonický) zátěžový proud. Takovéto typické zatížení sítě vytvoří nejčastěji používaný 6pulzní vstupní usměrňovač. Z toho vyplývají odchylky od ideální sinusové formy, čemuž se dnes v napájecí síti nedá vyhnout a je i v určitých hranicích přípustná.

Tyto deformace sinusové formy jako následek nelineárního odběru proudu se nazývá zpětné působení na síť, nebo i vyšší harmonické. Na posoužení kvality sítě se v současnosti bere do úvahy rozsah do 2,5 kHz, odpovídající 50. harmonické. Vyšší harmonické s nejsilnějšími účinky jsou 5. a 7., teda frekvence od 250 a 350 Hz. Příliš velká deformace příp. příliš velký obsah vyšších harmonických vede k tomu, že např. citlivé elektronické stanice, zařízení jako jsou počítače, senzory či regulátory nebudou fungovat bezchybně a dokonce můžou být poškozené nechráněné kompenzační stanice jalového proudu.

Zatížení vyššími harmonickými a jejich následky

Přenosová síť, zapojené transformátory anebo kompenzační zařízení v průmyslu jsou přepočítané a dimenzované na jmenovitou frekvenci sítě, např. 50 Hz. Vysokofrekvenční podíly, jako je představují vyšší harmonické, v provozech značně zvyšují náklady. Vyšší pořizovací náklady na elektrickou energii, vyšší ztráty na přenosových cestách, zvýšené náklady kvůli vyššímu zatížení jalovým výkonem a nutnost předimenzování komponentů a častí zařízení jsou jen některé z nich. Kvůli tomuto dodatečnému zatížení se mohou dokonce přístroje přehřát a vypadnout.

Kvůli frekvenční závislosti impedance kondenzátorů a cívek v kompenzačních zařízeních stoupají ztráty v těchto zařízeních. Popři tom můžou kondenzátory a cívky tvořit oscilační obvody s rezonančními frekvencemi v rozsahu vyšších harmonických, což může mít za následek zničení kompenzačního zařízení.

Dalším bodem je vyšší tepelné zatížení používaných transformátorů a kabelů. Aby se nepřetěžili, musí se oba dva předimenzovat. Pokud to už není možné, například v existujícím zařízení, zredukuje se maximální zatížení podle dříve vypočítaného konstrukčního bodu.

Deformované napájecí napětí může citlivé spotřebiče omezit v jejich funkcích nebo dokonce úplně vyřadit z provozu. K těmto spotřebičům patří například systémy řízení procesu, řídící komponenty anebo měřící zařízení, které pro požadovaný způsob činnosti potřebují správnou úroveň napětí.

Aby se uživatelé chránili před účinky, vsadí na opatření na redukci zpětného působení elektronických regulací výkonu do sítě. U měničů frekvence Danfoss jsou například už sériově zabudované dodatečné filtrační prvky sloužící na omezení zatížení vyššími harmonickými. A přece – součet všech nelineárních spotřebičů si ve vzrůstající míře vyžaduje řešení, které dále značně zredukuje tyto negativní vlivy na kvalitu sítě.

Snižování zpětného působení na síť, souhrn opatření a dopady

danfoss_1_1

Možné řešení se dají rozdělit na pasivní a aktivní opatření. K pasivním řešením patří např. specificky působící absorpční obvody, pasivní filtry s vyššími harmonickými nebo 12 či 18pulzní zapojení. S polovodiči, které jsou dále zlepšované a přizpůsobené rozsahu výkonu, se v přepojení s nejmodernější mikroprocesorovou technikou dosahují další východiskové body. Novou a účinnou cestou je použití aktivních elektronických filtračních systémů. Danfoss zde nabízí elektronicky řízený, aktivní filtr, který se jmenuje VLT Active Filter AHF 04.

Na základě stálých měření síťových proudů přepočítá aktivní filtr doplňky k aktuálním vyšším harmonickým. Následně cíleně napojí aktivním zdrojům proudu odpovídající proud tak, že součtem opět vznikne sinusová forma proudu. Tím je konstrukce v porovnaní k pasivním systémům nákladnější. Vyžaduje si vysoce analytické, rychlé zaznamenání neměřených údajů, vysoký výpočtový výkon v regulátoru a také rychle spínací IGBT. Konstrukce se rozděluje na zaznamenání naměřené hodnoty, regulátor, zdroj energie (kondenzátory) a taktéž i spínací IGBT člen. Připojení na síť se realizuje prostřednictvím vazebních indukčností.

Díky konstrukci filtru je možná simulace absorpčních okruhů bez toho, aby se musel brát ohled na měnící se topologie sítě. Příslušnou parametrizací se určité vyšší harmonické oscilace utlumí, další zůstanou nepovšimnuté. Tím se dá filtrační proud, který je maximálně k dispozici, velmi cíleně použít na tlumení podle zadání provozovatele. Alternativně však tyto filtry pracují i komplexně.

Díky funkčnímu principu se dají aktivní filtry volně umístit v zařízení. Nemusí být nutně instalované v bezprostřední blízkosti zdroje vyšších harmonických. Stačí spojení s příslušným napájením anebo rozvodem.

Aktivní filtry: flexibilní a spolehlivé

Filtry se dimenzují podle proudu, který si vyžaduje tlumená větev. Platí tento zjednodušený vzorec: Filtr musí poskytnout cca. 35% utlumovaného zatěžovacího proudu. Tím kompaktní přístroje odpadnou. Ztrátový výkon je v porovnaní k pasivním filtrům vyšších harmonických při podobně vysokém stupni účinnosti výrazně nižší. Dodatečně značně klesá potřeba klimatizace.

Aktivní filtry sdružují množství předností běžných řešení. Při užívaní komplexních konstrukčních skupin a elektroniky musí uživatel uvažovat dále. Určitě bude vést výpadek takovéto jednotky ve vysoce využívané síti k poruchám, nebo alespoň k příznakům přetížení. Pomoct může rozdělení kompenzačního výkonu na víceré malé jednotky. Dosažitelná kvalita sítě je cca. 5% THDi. Vyšším využíváním existujících energetických systémů se investice do elektronického filtru vyšších harmonických amortizuje už během hospodářsky příznivého časového období.

Podrobnější informace o měničích frekvence a filtrech nabízených prodejcem obdržíte prostřednictvím identifikačního čísla, nebo servisní linky.

Tlak snižovat náklady na mezinárodních trzích nutí průmyslové výrobce k tomu, aby pátrali po potenciálech úspor a tyto úspory využívali. Prudce stoupající ceny energií, jako to můžeme pozorovat v posledních letech, jsou proto výzvou. Aby výrobci a provozovatelé udrželi náklady za energie na co nejnižší úrovni, pokoušejí se stále častěji šetrně zacházet s ubývajícími zdroji a drasticky snižovat spotřebu energie. A v neposlední řadě vedou i diskuze o oteplování země, klimatickým změnách a produkci CO2 ke změně myšlení mnohých firem ohledně životního prostředí. V této souvislosti hrají právě elektrické pohony důležitou roli. Nelze se tedy proč divit, že zařízení jsou stále častěji vybavené pohony řízenými v závislosti od otáček. Přitom je však potřeba prostřednictvím příslušných opatření zabránit vyšším harmonickým v síti, protože mají negativní účinky na spotřebiče.

Danfoss s.r.o.

V Parku 2316/12
148 00 Praha 4
tel.: +420 283 014 111
fax: +420 283 014 123
e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.danfoss.cz

 
insio


insio


insio

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky