Domů Elektrotechnický magazín Časopis Etm PRO elektrické stroje a pohony Měniče pro polohování asynchonních motorů

Měniče pro polohování asynchonních motorů

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel Ing. Rostislav Ott, NORD-Pohánecí technika, s. r. o.   
Úterý, 12. červen 2012

nord_4_titl_

Měniče frekvence se ve většině aplikací používají pro regulaci rychlosti asynchroního motoru. Měničem je ale možné řešit i polohování asynchronního motoru. Firma NORD – Poháněcí technika nabízí pro tyto aplikace měnič SK530E.

Jak takové řešení vypadá a pro jaké aplikace je vhodné ?

Polohování elektrickým pohonem

Polohování elektrických pohonů patří mezi stále častější úlohy. Může jít o jednoúčelové stroje, regálové zakladače, řezačky, manipulátory apod. Jak tyto úlohy řešit – servomotorem, krokovým motorem nebo asynchronním motorem? Řešení nabízí běžný asynchronní motor se snímačem otáček a s polohovacím měničem NORD SK530E. Takový pohon zaručuje kvalitní polohování, jednoduché

uvedení do provozu a to s podstatnou cenovou úsporou oproti řešení se servopohony. Krom nižší ceny ocení zejména konstruktéři jednoúčelových strojů možnost použití standardních převodovek bez servoadaptérů, kratší dodací lhůty těchto pohonů a jednoduché použití. Protože „polohovací měnič" SK530E je vlastně rozšířenou verzí běžného měniče, je zvládnutí základního použití a nastavení parametrů otázkou několika hodin.

Jak tedy měnič pro polohování vypadá?

Měnič SK530E má běžný rozsah výkonů od 250 W při napájení 1×230 V AC po 22 kW při napájení 3×400 V AC. Je odvozen od typu SK500E – standardního vektorového měniče. Základní parametry, hardwarovou výbavu a tedy i manuál mají oba typy stejné. Od základního typu se liší možností připojení zpětné vazby , dvěma dalšími vstupy a výstupy a skupinou parametrů, která se týká právě polohování. Doplňkový manuál, který tyto parametry popisuje má jen asi 40 stran.

Co umí SK530E?

Měnič vyhoví pro celou řadu aplikací – polohovací dopravníky, řezačky, regálové zakladače, apod. Má možnost relativního i absolutního polohování. Má paměť 64 poloh uložených měniči, které jsou pak voleny kombinací digitálních vstupů – to umožňuje například spolupráci s jednoduchými řídícími systémy bez použití sběrnice. SK300E umožňuje i relativní polohování – pohon reaguje na každý impuls na digitálním vstupu tím, že ujede předem nastavenou dráhu. Žádanou pozici lze zadávat i po sběrnici – integrované a tedy v základní ceně je CAN, CANopen a RS485 (protokol USS), doplňkově je k dispozici řada dalších sběrnic. Jako snímač polohy lze připojit inkrementální snímač nebo absolutní snímač.

nord_1_1

Praktické aplikace

Měnič SK530E je hojně využíván pro různé polohovací aplikace – například:

Regálový zakladač – skladový systém má 12 pater ve 14-ti sloupcích. Řídící systém zadává číslo pozice pomocí digitálních vstupů oběma pohonům

Divadelní výtah – zdvih 10-ti metrové části jeviště je poháněn čtyřmi trapézovými šrouby. Aby nedocházelo k příčení, je nutný úhlový souběh pohonů. První měnič (master) je polohován, druhý (slave) běží dle prvního (elektrická hřídel).

Posuv reklamního plátna – na plátně je deset obrazů, které jsou libovolně promítány. Programovatelné relé sepne digitální vstupy, čímž určí obraz, měnič najede na žádanou pozici. Druhý měnič je na odvíjecím bubnu a přibrzďuje odvíjení. Po převinutí lze funkci polohovacího a brzdícího pohonu obrátit.

Polohování dopravníku – po povelu k chodu dojde pokaždé k posunu o nastavenou délku. Na dopravníku je optická závora, která spouští posun, na konci je snímač který zabrání spadnutí výrobku, pokud není odebrán.

Měnič nebo servopohon?

Firma NORD nabízí pro polohovací aplikace i servopohony – jaké jsou tedy výhody a nevýhody u řešení s měničem SK530E a asynchronním motorem? Servopohon má lepší dynamiku a vysokou přesnost, ale jeho použití je mnohem složitější a časově náročnější. Polohování s měničem je uživatelsky jednoduché, případné změny v nastavení lze dělat bez počítače. Čím vyšší výkon, tím i cenový rozdíl narůstá ve prospěch měniče.

Technická podpora projektování

Polohovací úlohy mají specifické požadavky na projektovou přípravu. Kromě určení potřebného výkonu a otáček převodovky je často nutné spočítat momenty setrvačnosti, zkontrolovat zubové vůle převodovky a určit maximální nepřesnost dosažení polohy. Firma NORD poskytuje technickou podporu i pro tuto projekční fázi.

 

NORD-Pohánecí technika, s. r. o.

Palackého 359
500 03 Hradec Králové
tel.: +420 495 580 310
fax: +420 495 580 312
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
www.nord.com

 
insio


insio


insio

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky