ABB nyní opravuje a zkouší i největší transformátory přímo na místě

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel redakce Etm   
Pátek, 30. leden 2009

ABB_opravna_titlStabilita a spolehlivost mají v současné době v sektoru energetických dodávek ještě významnější postavení než kdykoliv předtím, neboť ani dodavatelé energie, ani soukromé průmyslové podniky si nemohou dovolit žádná přerušení či výpadky. Proto je velmi důležité mít zavedenou pečlivou formu správy výrobních zařízení. Transformátory hrají klíčovou roli při výrobě a rozvodu elektrického proudu, jakož i při transformaci napětí, a přestože mají relativně dlouhou životnost, může dojít k výskytu závad či poruch.

ABB přišlo s nejmodernějšími technologickými postupy, které v těchto případech umožní provozovatelům provést servis vadných jednotek v rekordním čase přímo na místě. Klíčovým faktorem je eliminace přepravy transformátoru do výrobního závodu za účelem opravy, což představuje velké nároky na čas a náklady. Transformátory často váží několik stovek tun, a právě tato vysoká hmotnost může být překážkou pro jakýkoliv druh dopravy. Pomocí technologie zvané TrafoSiteRepair™ však společnost ABB provádí opravy přímo na místě a tímto způsobem již opravila více než 200 transformátorů v 25 zemích.

 

ABB_opravna

 

Příkladem je oprava transformátorů na místě pro brazilský energetický podnik FURNAS Centrais Elétricas SA a pro vodní elektrárnu Itaipu, jež je ve vlastnictví Itaipu Binacional (Brazílie/Paraguay). „Zkrátili jsme čas o dva až tři měsíce, které by představovaly dobu, jež je za normálních okolností potřebná pro přepravu transformátoru z našeho pracoviště do výrobního závodu a zpět," sděluje Saulo Jose Lemes, který odpovídá za servis u podniku FURNAS.

Pan Lemes rovněž spatřuje přínosy ve skutečnosti, že díky TrafoSiteRepair™ je možno eliminovat případné škody, než by mohly vzniknout z přepravy, při současném využití výhodných možností sdílení technologií od výrobce k zákazníkovi.

ABB nabízí tyto vysoce komplexní opravy současně s provedením kompletní zkoušky transformátoru přímo na místě v souladu s veškerými běžnými normami. Pokud dojde k poruše transformátorů, je totiž často obtížné nalézt vhodný výrobní závod se správnou infrastrukturou a stacionární zkušebnou. ABB však dokáže zřídit dočasnou dílnu prakticky kdekoliv ve světě se stejnými nástroji a stejným vybavením, jako je tomu u továrny na transformátory včetně zdvižných zařízení pro těžké zátěže.

Po opravách prochází transformátor vysokonapěťovými testy v souladu se stejnými normami jako ve stacionárních zkušebnách výrobce transformátorů. ABB používá mobilní vysokonapěťový zkušební systém (mobile high voltage test systém). Tento systém byl vyvinut v nedávné době za účelem testování transformátorů prakticky jakékoliv velikosti, včetně největších strojových transformátorů a je k dispozici ve flexibilně přenosném kontejneru o velikosti 40 stop, který umožňuje provádět zkoušky vinutí s aplikovaným nebo indukovaným napětím, a to rovněž v kombinaci s měřením dílčího výboje. Je rovněž možné měřit ztráty při chodu naprázdno, impedanci a provádět zkoušky rázového napětí.

Další výhodou mobilní zkušebny je rychlá a snadná analýza stavu vybraných transformátorů. ABB tak například může zjistit, zda je po dlouhé době nečinnosti možné používat záložní transformátory. Společnost Vattenfall Europe AG byla jedním ze zákazníků, kteří uzavřeli s ABB smlouvu na provedení zkoušky tohoto typu. Michael Lukas, inženýr za projekt zodpovědný, dodává: „Jsme velmi ohromeni výkonností mobilní vysokonapěťové zkušebny. Ukázala nám, že zkoušení na místě může být skutečně rychlé a efektivní a že transformátor je možno spustit znovu prakticky okamžitě po provedení zkoušek."

 
insio


insio


insio

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky