ELTECH 2020

Etm.cz - elektrotechnika on-line

Čtvrtek
24. 09. 2020
rss_logo facebook_logo youtube_logo
Domů


Konference o novém zákonu Bezpečnost provozu vyhrazených technických zařízení Tisk Email
Zveřejněno: Pondělí, 07. září 2020

Tento zákon harmonizuje příslušné předpisy Evropské unie

RECEPCE 03Patří k nejdůležitějším zákonům v oblasti bezpečnosti vyhrazených technických zařízení.  Zákon  po zapracování všech připomínek, zúčastněných, byl předkladatelem MPSV, ČR, předložen do Poslanecké sněmovny ke schválení poslankyní  zpravodajkou, členkou Hospodářského výboru PSP paní poslankyní Ing.Andreou Babišovou. Zákon prošel klasickým schvalovacím řízením nejprve 1. čtením, a v současné době je  2. Čtení, kde byly zohledněny pozměňovací návrhy Hospodářského výboru a výboru pro Obranu. Jiné pozměňovací návrhy do 2. Čtení již předloženy nebyly a čeká se po poslaneckých prázdninách o jeho předložení Poslanecké sněmovně a jeho schválení ve II. Čtení . Po té  bude následovat postoupení do 3 Čtení k závěrečnému schválení.

Nový zákon je páteří Bezpečnosti provozu vyhrazených technických zařízen.

Živnostenské společenstvo elektrotechniků, ve spolupráci s jedním z nejdůležitějších  zpracovatelů Zákona o bezpečnosti vyhrazených technických zařízeních panem Mgr. Ing.Rudolfem Hahnem,Generálním inspektorem  SÚIP Opava, který se na něm od začátku podílel , připravilo odborný seminář, především pro elektrotechniky a revizní techniky.

Jeho  hlavním programem je podání  aktuálních informací k Zákonu, a zodpovězení všech vašich dotazů v diskusi,moderované panem Mgr.Ing.Hahnem, Generálním inspektorem SÚIP.
Seminář uspořádáme dne 15.10.2020 v Brně v hotelu Santon. , doprava tramvaje č.1,od hlavního nádraží,  směr Bystrc,vystoupit na zastávce Přístaviště.

 9.00 – 10.00 prezence
10.00 – 10.30zahájení
10.30  12.00 Přednáška pana Mgr.Ing.Rudolfa Hahna,Generálního inspektora SÚIP
12.00 – 13.00 Oběd po skončení přednášky Ing. Hahna
13.00 – 14.30 Přednáška soudního znalce Ing.Jiří Táborského
14.45 –16.00 Přednáška Valdemara Nosákovce, revizního technika  a bývalého inspektora I-TIV

pdfPODROBNÝ PROGRAM A POZVÁNKA zdeSchulung AdobeStock 217717188 20721


V odpoledním bloku přednášek zazní
- Vyhrazená technická zařízení a TIČR - povinnosti investora, projektanta, zhotovitele  a revizního technika.
- RT a revize Vyhrazených technických zařízení versus projektant a zhotovitel-
- Nová změna normy ČSN 33 2000-6 ve znění Z2 3/2020
přednáší: Ing. Jiří Táborský, soudní znalec v oboru elektrotechnikyZávěrečná část je věnována Analýzám rizik u elektrických a strojních zařízení, a jak přežít  bez úhony při provádění  revizí v současné době.
Přednáší: p. Valdemar Nosákovec ,přední elektrotechnický odborník , bývalý pracovník ITI – V

PŘIHLÁŠKA ZDE

 
Nový zákon o Bezpečnosti práce vyhrazených technických zařízení Tisk Email
Zveřejněno: Pondělí, 07. září 2020

235254V současné době je v legislativném procesu schvalování nového zákona o bezpečnosti práce u vyhrazených technických zařízeních. Ano zákona, který zásadním způsobem upravuje bezpečnost provozu také u vyhrazených  elektrických zařízení. O tom, že se nejedná jen o další „ tzv návrh nové vyhlášky 50/78 Sb“ ale opravdu o nový zákon, svědčí skutečnost, že zákon o Bezpečnosti provozu vyhrazených technických zařízení  byl předkladatelem MPSV, ČR, již předložen do Poslanecké sněmovny ke schválení poslankyní,zpravodajkou, členkou Hospodářského výboru PSP paní poslankyní Ing.Andreou Babišovou. Zákon prošel klasickým schvalovacím řízením nejprve 1. čtením, a v současné době je  2. Čtení, kde byly zohledněny pozměňovací návrhy Hospodářského výboru a výboru pro Obranu. Jiné pozměňovací návrhy do 2. Čtení již předloženy nebyly a čeká se po poslaneckých prázdninách o jeho předložení Poslanecké sněmovně a jeho schválení ve II. Čtení . Po té  bude následovat postoupení do 3 Čtení k závěrečnému schválení.

 
Vhodný pro venkovní použití – kompaktní měnič frekvence DC1 je nyní dostupný s klasifikací pro venkovní použití Tisk Email
Zveřejněno: Neděle, 21. červen 2020

DC1 12011FB A6SCE2 LTP N2 2Společnost Eaton, která působí v oblasti řízení energie, obměnila řadu kompaktních měničů frekvence DC1 se stupněm krytí IP66, které nyní nabízejí ještě větší možnosti použití. Byla přidána další typová velikost, takže řada DC1 nyní zahrnuje čtyři velikosti přístrojů do výkonu až 22 kW při napětí 400 V (třífázový vstup). Kromě toho klasifikace pro venkovní použití nových přístrojů DC1 potvrzuje jejich vysokou odolnost vůči ultrafialovému záření a umožňuje jejich použití ve venkovních aplikacích bez dodatečného krytí.

Přístroj DC1 je osvědčený kompaktní měnič frekvence řady PowerXL společnosti Eaton. Byl navržen speciálně pro jednoduché aplikace jako jsou ventilátory, čerpadla a dopravníkové systémy. Díky 14 základním parametrům lze měniče frekvence DC1 rychle uvést do provozu a snadno konfigurovat pomocí mobilní aplikace drivesConnect pro smartphony. Všechny přístroje jsou vybaveny integrovanými rozhraními CANopen a Modbus RTU. Měnič frekvence DC1 lze použít k ovládání motorů s vysokou účinností jako jsou asynchronní motory, motory s permanentními magnety, synchronní reluktanční motory nebo bezkomutátorové stejnosměrné motory třídy IE4. K dispozici je jak ovládání napětí/frekvence, tak vektorové bezsenzorové ovládání. Integrovaná řídicí jednotka PID umožňuje konfigurovat regulační smyčku. Všechny modely jsou vybaveny sedmisegmentovým displejem a volitelně jsou dostupné s integrovaným filtrem EMC nebo brzdným tranzistorem.

 
Výkonné multikanálové PC rozhraní CAN-FD Ixxat pro testovací systémy v automobilové výrobě a aplikace v průmyslu Tisk Email
Zveřejněno: Neděle, 21. červen 2020

CAN IB640 PCIE Montage 2.jpg ico500Společnost HMS Networks rozšiřuje svou nabídku rozhraní pro PC značky Ixxat® o nové multikanálové rozhraní CAN-IB 640/PCIe s čtyřmi kanály, z nichž každý umožňuje připojení CAN-FD, CAN nebo LIN.
 Moderní systémy v automobilové výrobě a složité průmyslové aplikace často zahrnují několik paralelních sítí CAN a CAN-FD, které je třeba pro systémy testování, sledování nebo řízení k PC připojit současně. Přímou a pro uživatele cenově výhodnou integraci a propojení sítí umožňuje multikanálové rozhraní Ixxat® CAN-IB 640/PCIe od firmy HMS. Rozhraní CAN-IB 640/PCIe má čtyři kanály pro CAN-FD, CAN a LIN, takže většinu úloh lze realizovat pouze jedinou kartou. Je-li třeba rozsáhlejší konektivita, je možné využívat několik karet CAN-IB 640/PCIe paralelně – to je funkce, kterou podporují všechna rozhraní Ixxat pro CAN a která uživatelům umožňuje realizovat chytrá a rozšiřitelná síťová řešení.

 
3D-A5000 Series Area Scan 3D Camera Tisk Email
Zveřejněno: Úterý, 02. červen 2020

3d a5000 carousel 2Cognex’s 3D-A5000 series is an area scan 3D camera designed to capture high-resolution 3D images. It features 3D LightBurst technology which rapidly acquires images to maximize throughput. High-resolution 3D images combined with industry-leading Cognex 3D vision tools enable reliable and accurate solutions to applications such as assembly verification, in-line measurement, and robotic guidance.
Multiple views of the Cognex 3D-A5000 area scan 3D camera
The 3D-A5000 offers a variety of fields of view and measurement ranges to accommodate applications in the automotive, consumer goods, and logistics industries. Other features and benefits include:
 Patent-pending 3D LightBurst technology enables rapid image acquisition
 More than 1.5 million 3D data points detect fine features on parts
 High Dynamic Range (HDR) mode captures scenes with high contrast
 Powerful 3D tools in VisionPro solve challenging 3D applications
 

 
Premiéra dobíjecích sloupků Siemens v Galerii Vaňkovka Brno Tisk Email
Zveřejněno: Čtvrtek, 28. květen 2020

8586 1305458640 sSiemens nainstaloval a zprovoznil dva dobíjecí sloupky pro elektromobily, které jsou určené pro návštěvníky brněnského nákupního centra Vaňkovka. Jedná se o první instalace sloupků SICHARGE v České republice. SICHARGE, který disponuje dvěma výstupy 22 kW, je ideálním řešením pro dobíjení elektromobilů na městských veřejných parkovištích a v nákupních centrech.

Nově zprovozněné elegantní sloupky SICHARGE jsou součástí dobíjecí lokality, kterou v Galerii Vaňkovka vystavěly Teplárny Brno. Dobíjecí body se nachází v prvním parkovacím podlaží blízko vchodu do nákupní galerie a dobíjení, jehož spuštění nevyžaduje žádnou složitou autorizaci, je zdarma. Pro použití dobíječky je ale nezbytné uhradit parkovné dle ceníku Galerie Vaňkovka (1 hodina parkování je zdarma). Galerie Vaňkovka si pro účely vzdálené správy a řízení dobíjecích stanic Siemens zvolila back-end systém od společnosti Unicorn a.s. s názvem ChargeUp. Jedná se o komplexní softwarovou službu pro elektromobilitu pokrývající potřeby provozovatelů dobíjecí infrastruktury a řidičů elektrických dopravních prostředků. ChargeUp se stará o automatický sběr dat z dobíjecích stanic a pokrývá všechny klíčové procesy související s poskytováním služby komerčního dobíjení. S pomocí webové aplikace ChargeUp je možné si dobíjecí sloupky zarezervovat.  

 
Kontroly překompenzací v upraveném návrhu novely ZPOZE Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 248
NejhoršíNejlepší 
Zveřejněno: Čtvrtek, 14. květen 2020

FB advokati rgb 1000px zakladni variantaV rámci kontrol překompenzací došlo k dalšímu důležitému posunu. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) totiž  předložilo vládě upravený návrh novely zákona o podporovaných zdrojích energie a o změně některých zákonů (ZPOZE). Návrh novely ZPOZE a další související dokumenty naleznete zde: https://apps.odok.cz/veklep-detail?pid=KORNBFQBXP4C. Novinky, které novela ZPOZE přináší ohledně kontrol překompenzací, přehledně shrnujeme v tomto článku.

    Nečekané snížení vnitřního výnosového procenta (IRR)

Aktuálně nejdiskutovanějším tématem souvisejícím s návrhem novely je výše vnitřního výnosového procenta investic, na základě kterého se bude prověřovat přiměřenosti podpory (překompenzace) u zdrojů uvedených do provozu mezi lety 2006 – 2015.

 


Přehled nových článků

AMPER 2021
tepla podlaha deti online seminar
mepax 300x300

EKOLAMP

cez banner 300x300
zbrojovka

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky