Domů Elektrotechnický magazín Časopis Etm PRO Revize Testování proudových chráničů

Testování proudových chráničů

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 2
NejhoršíNejlepší 
Napsal uživatel redakce   
Pondělí, 09. červenec 2012

pr_02_12_01Proudové chrániče musí být pravidelně testovány v intervalech, které předepisuje výrobce, není-li nějakým dalším nařízením tento interval zkrácen. Obvyklý testovací interval pro běžné proudové chrániče je 1 měsíc. Znamená to tedy, že alespoň jedenkrát měsíčně musí být stisknuto testovací tlačítko všech instalovaných proudových chráničů. Tato povinnost připadá na provozovatele zařízení a nelze se jí žádným způsobem právně vyhnout.

pr_02_12_01

Firma Eaton nabízí kromě běžných proudových chráničů též řadu dRCM. Tyto chrániče s unikátní konstrukcí se vyznačují napěťovou nezávislostí, novou technologií omezující nežádoucí vybavení a doplňkovými digitálními funkcemi (místní signalizace pomocí tří LED a dálková signalizace pomocí kontaktu). Testovací interval se doporučuje provádět test tlačítkem jedenkrát ročně. Tyto chrániče lze tudíž doporučit do provozů, kde je vyžadována maximální provozní spolehlivost nebo tam, kde lze očekávat, že pravidelné měsíční testy nebudou z nějakých důvodů prováděny.

Tento článek čerpá z časopisu PRO REVIZE 2/12. Časopis si můžete pořídit z pohodlí domova na adrese www.floowie.com/cs/etm.
Kromě jiného v něm najdete množství informací pro elektrotechniky, energetiky, projektanty, zájemce o silnoproudou elektrotechniku, podnikatele a investory v oborech elektro.

Některé speciální normy předepisují i intervaly testů proudových chráničů. Např. ČSN 33 2140 udává, že chrániče musí být tlačítkem testovány každé 3 měsíce. Nicméně z toho nevyplývá, že pro běžné chrániče se interval prodlužuje. Naopak, pokud je výrobcem předepsána povinnost testu jedenkrát za měsíc, musí být minimálně takto často prováděn. Pouze v případě, kdy je výrobcem předepsaný interval delší (např. pro dRCM, PF7-..-G, -G/A, -S, -S/A) je nutno v souladu s uvedenou normou provádět test jednou za tři měsíce.

Obvyklý měsíční testovací interval chráničů běžné konstrukce se může zdát velmi krátkým. A právě proto firma Eaton, jakožto historický průkopník konstrukce proudových chráničů (přesněji řečeno Moeller, dříve Felten & Guilleaume), která si je vědoma aplikačních a spolehlivostních limitů proudových chráničů, doporučuje testovací interval proudových chráničů takto:

  • 1 × ročně: dRCM
  • 1 × za ½ roku: PF7 typu (G, G/A, S, S/A)
  • 1 × měsíčně: PF7, PF6, PFDM
 
insio


insio


insio

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky