Kompletní portfolio bezkartáčových stejnosměrných servomotorů o výkonu až 500 W |
![]() |
![]() |
Pondělí, 13. říjen 2008 |
Elektricky komutované stejnosměrné motory tak nyní disponují funkcemi, které byly dříve výsadou jen střídavých servomotorů. Je to patrné kupříkladu na stejnosměrných motorech BG75, které dosahují výstupního výkonu až 500 W a kroutícího momentu až 5 Nm, a mají tak dostatečnou rezervu pro celou škálu průmyslových aplikací. Ve spojení s přídavnými komponentami vybranými z vyčerpávající nabídky příslušenství se tento motor stává plně vybaveným, ekonomickým a kompaktním servopohonem. Motory řady BG75 jsou výjimečné tím, že jsou dodávány s celou řadou různých integrovaných elektronik. Základním typem je řídící elektronika SI, která kromě rychlostní regulace umožňuje také stanovit zrychlení a zpomalení. Dalším typem je elektronika PI, která se nastavuje přes uživatelsky přívětivý počítačový konfigurační program. Její možnosti jsou díky tomu velmi rozmanité a v zásadě se týkají polohování a regulace rychlosti a kroutícího momentu. Řídící elektronika typu CI je vybavena rozhraním CANopen v souladu s profilem zařízení CiA 402. Díky tomu je možné měnit parametry pohonu takřka za běhu. Kromě rozhraní CANopen nabízí společnost Dunkermotoren své řídící elektroniky i s rozhraním budoucnosti Profinet IRT založeném na Ethernetu. Další rozhraní, která jsou dostupná pro větší projekty, jsou Profibus a Ethercat.
Řídící elektroniky typu MI, které představují nejsofistikovanější variantu, jsou plně programovatelné. Jejich prostřednictvím mohou bezkomutátorové stejnosměrné servopohony (Master) nezávisle řídit ostatní servopohony (Slave) v síti. Výhodou tohoto komplexního řešení je na jedné straně úspora nákladů na kabeláž a montáž a na druhou stranu snížení požadavků na řídící programovatelný automat (PLC) spojených s řízením a regulací ostatních servopohonů, které kvůli náročným regulačním algoritmům PLC výrazně zatěžují.
Bezkomutátorové stejnosměrné servomotory jsou díky široké škále příslušenství plnohodnotnou alternativou k běžným servopohonům. Do tohoto příslušenství se řadí magnetické enkodéry, které se dodávají s rozlišením 4 x 256 pulzů na otáčku u motoru BG45 a 4 x 1 024 pulzů na otáčku u motoru BG75, a které jsou automaticky součástí těchto pohonů s řídící elektronikou PI, CI nebo MI. Dále je pro aplikace s vysokými nároky na přesnost možné využít i absolutní enkodér AE50 s opakovatelností 0,3 °. Sortiment servomotorů řady BG je doplněn širokou škálou planetových a šnekových převodovek, které sníží rychlost a zvýší výsledný kroutící moment. Každý typ převodovky se nabízí s mnoha různými převodovými poměry a kombinací převodovek je možné dosáhnout převodového poměru až 1 : 30 000. Zvláštní výhodou planetových převodovek jsou celočíselné převodové poměry, které velmi usnadní polohovací aplikace stejnosměrných bezkomutátorových motorů s integrovanými enkodéry. Za účelem brzdění a zvýšení statického momentu je sortiment příslušenství doplněn o řadu elektromagnetických brzd z litého hliníku. Brzda E 300 R dosahuje brzdného momentu 3 Nm, díky kterému může být použita s jakýmkoliv motorem. Brzda E 90 R zase může být díky svému provedení použita i pro dynamické brzdění. Obě verze pracují na bázi pružiny a brzdí, když jsou bez proudu. Všechny možné kombinace těchto vzájemně kompatibilních a dobře navržených komponent činí z produktové řady bezkomutátorových stejnosměrných servomotorů řady BG kompletní portfolio pohonů s vestavěnou řídící elektronikou. Uživatelé tak mají k dispozici inteligentní stejnosměrný pohon vhodný pro aplikace průmyslové automatizace, který v mnoha případech dokáže snadno nahradit konvenční servopohony, které jsou navíc výrazně nákladnější.
Schmachtl CZ s.r.o. |