Indie použije ruské zářiče při výzkumu Měsíce |
Neděle, 19. únor 2017 |
Ruská společnost Izotop, která patří do struktury ruské korporace pro atomovou energii Rosatom, dodala indickému výzkumnému ústavu Physical Research Laboratory ruské zdroje záření obsahující curium 244, které indická kosmická agentura ISRO použije při výzkumu povrchu Měsíce v rámci mise Čandraján 2. Start rakety je plánován na konec roku 2018.
Čandraján 2, v překladu Měsíční loď, je druhou indickou misí, během níž přistane sonda na Měsíci. Oproti předchozí misi bude k Měsíci vysláno kromě orbitální sondy a přistávacího modulu také vozítko, které rozšíří možnosti výzkumu měsíčního povrchu. Cílem mise je výzkum mineralogického a chemického složení povrchu Měsíce.
Přístroje používající jako zdroj záření radionuklid curium 244, který je čistým alfa zářičem, mohou zjišťovat chemické složení libovolné horniny. Radionuklidy byly vyprodukovány v ruském výzkumném ústavu NIIAR (součást Rosatomu) a zářiče dodané společností Izotop budou použity v rentgenovém spektrometru APXS. Tento radionuklid je vyráběn jen v jediných dvou podnicích na světě – jedním je NIIAR a druhý se nachází ve Spojených státech.
Podobné zdroje ruské výroby byly v minulosti namontovány do přístrojů, které používala vozítka americké agentury NASA k průzkumu Marsu: Mars Pathfinder (1997), Opportunity (2004) a Curiosity (2012). Díky nim mohou tato vozítka analyzovat složení povrchu Marsu. Kromě toho byl použit zářič založený na curiu 244 také v přistávacím modulu Philae, který v roce 2014 přistál na kometě Čurjumov-Gerasimenko. Šlo o historicky první přistání lidmi vytvořeného přístroje na kometě a díky tomu mohl být přímo studován její povrch.
Ruské výzkumné ústavy dále pracují na jaderném pohonu pro meziplanetární lety, který dokáže zkrátit délku letu k Marsu na 30 až 90 dní a navíc umožní i zpáteční cestu, což by v případě klasického raketového pohonu byl problém. Konkrétně jde o ústav NIKIET, který se zabývá vývojem výzkumných jaderných reaktorů a patří do struktury Rosatomu. V současnosti probíhá testování jaderného paliva, jehož výroba byla zahájena v roce 2014 v podniku Mašinostrojitělnyj zavod ze skupiny palivové společnosti TVEL. V roce 2015 úspěšně proběhly zkoušky reaktorové nádoby v ústavu NIKIET a pokračuje vypisování soutěží na výrobu a testování jednotlivých komponent reaktoru, například řídicího systému a stínění. |