Domů Počet svítidel v domácnostech vzrostl o 4 miliony, i kvůli covidu-19

Počet svítidel v domácnostech vzrostl o 4 miliony, i kvůli covidu-19

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Pátek, 27. listopad 2020

pocet svitidel ekolamp 2020Češi si doma svítí čím dál tím více, za poslední rok přibylo do tuzemských domácností přes 4 miliony nových svítidel. Celkem se jich letos v domácnostech rozsvěcí více než 59 milionů. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti EKOLAMP, který proběhl mezi 1201 respondenty.

Tempo nákupů svítidel zvýšila letošní jarní karanténa způsobená pandemií covid-19. Ta přiměla řadu domácností lépe si zařídit domácí pracovny či dětské studovny.

Zejména se jedná o malá svítidla, kterých na průměrnou domácnost připadá devět ze čtrnácti svítidel celkem. „ Celkový počet svítidel, tedy stropních či nástěnných svítidel, lustrů, lamp či lampiček, vzrostl v domácnostech za poslední rok v průměru o jedno na čtrnáct,“ shrnuje Zuzana Adamcová ze společnosti EKOLAMP, která se zabývá zpětným odběrem a recyklací vysloužilých světelných zdrojů, svítidel a dalších elektrozařízení.

Zajímavým trendem je růst nákupů svítidel s integrovanými LED diodami. „Lidé si namísto samotných světelných zdrojů – žárovek – koupí kompletní svítidlo, tedy například lampu nebo stropní světlo, ve kterém již nikdy nebudou muset měnit žárovku,“ dodává Zuzana Adamcová.

Obliba tohoto typu svítidel je pravděpodobně dána dlouhou životností takových svítidel a touhou zlepšit nejen světelný komfort, ale i design domácnosti. „Lidé se nebojí experimentovat a kombinovat různé typy osvětlení,“ dodává Zuzana Adamcová.

Úsporné světelné zdroje domácnostem dominují

Počet světelných zdrojů v českých domácnostech poslední dva roky naopak pomalu klesá, nyní je jich celkem 62 milionů. Pokles je způsoben zejména delší životností nových typů světelných zdrojů, perioda obnovy se tím podstatně prodlužuje.

graf světlne zdrojeVíce než tři čtvrtiny (78 %) představují úsporné zdroje. „Mezi úspornými světelnými zdroji převládají LED žárovky (50 %), následují kompaktní zářivky (22 %),“ dodává Zuzana Adamcová (viz graf).

Neúsporných světelných zdrojů rapidně ubylo, zejména wolframových žárovek, a to i proto, že v oficiálním prodeji již nejsou k dostání. Jejich největšími příznivci zůstávají senioři, kteří už ale také pomalu přecházejí na úspornější druhy.

Wolframové žárovky se nehodí ani do nových typů svítidel, které jsou uzpůsobeny světelným zdrojům s nižším příkonem, použití klasických žárovek tak může představovat požární riziko.

Sběrná místa jsou přístupná všem

Když svítidlo nebo světelný zdroj doslouží, kam s ním? Kvůli riziku úniku nebezpečných látek je rozhodně nevyhazujte do směsného odpadu. Stejně jako jiná elektrozařízení patří na místa zpětného odběru, odkud jsou odvezeny k recyklaci. Díky ní je možné z elektrozařízení znovu využít většinu materiálů a šetřit tak přírodní zdroje.

 „Místa zpětného odběru najdete nejčastěji ve sběrných dvorech obcí či v obchodech s elektrem. Nejbližší sběrné místo je možné dohledat na www.ekolamp.cz,“ uzavírá Zuzana Adamcová ze společnosti EKOLAMP.

 

 

 

 
distrelec

Přehled nových článků

insio
testo
ABB
danfoss
brady

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky