Domů Kontrola elektrických zařízení v domácnosti

Kontrola elektrických zařízení v domácnosti

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Pátek, 23. duben 2021
  • images 2Každý z nás si nedokáže představít život bez proudu, a také elektrických spotřebičů, ale asi každý nedělá revizní kontrolu. Přitom revize zařízení kvalifikovaným revizním technikem je zásadním bezpečnostním opatření. Podcenění této problematiky je rozhodně mnohem dražší, než pravidelné revize.
  • Každé elektronické zařízení, které jde do provozů má projít výchozí revizní kontrolou, a také periodické revize ve stanovených časových lhůtách. Tyto revizní lhůty jsou jiné podle prostředí. V normálním prostředí se provádí revize jednou za 5 let. Zařízení pod venkovním přístřeškem se kontrolují každé 4 roky. Pro prostředí vlhké, horké, prašné, studené nebo se zvýšenou korozní agresivitou platí lhůta 3 roky. Je tu také kontrola která se musí dělat každé 2 roky… Tato kontrola se dělá jen v prostředí s nebezpečím vzniku požáru a každoroční kontrolu vyžadují přístroje v mokrém a extrémně
 
   


korozně agresivním prostředí. S účinností od 1. října 2007 vstoupila v platnost nová norma pro revize elektrických instalací nízkého napětí ČSN 33 2000-6.
Naopak základní norma pro revizí je ČSN 33 1500 tato norma shrnuje chod zařízení, nebo spíše lépe řečeno podle právních předpisů.

revize elektroK čemu jsou revizní kontroly? A já dlouho trvají?
Toto jsou časté dotazy a přitom jednoduchá odpověď. Jeden z důvodů je samozřejmě bezpečný provoz. Při dlouhodobém provozu totiž nelze vyloučit vznik takové poruchy, která může ohrozit bezpečnost osob. Hlavním cílem opatření je zajištění bezpečnosti, proto se pravidelné revize nemohou vyhnout ani oblasti elektrického ručního nářadí a elektrických spotřebičů, které stanovuje ČSN 33 1610 ed.2. Velice časté jsou také škody na majetku, které se mohou vyšplhat do vysokých částek. Jak dlouho trvá revize?. Revize trvá podle počtu zařízení, a také velikost objektu, ale co se týče revize v bytě, tak technik je schopen vše zkontrolovat za 1 den to samé platí pro menší provozovny.

 Jak poznám, že je revize elektro platná?

Každá zpráva revize elektro je opatřená kulatým razítkem revizního technika, na kterém je i jeho osobní číslo podle kterého si lze u příslušného úřadu ověřit zdali je oprávněný vykonávat Elektro revize.

Kdo dělá revizní kontrolu?

 
   

Tuto práci nesmí vykonát amatér či nějaký známý… A spoustu z vás se ptá proč? Protože jen od kvalifikovaný technik vám dá platnou revizní zprávu, ve které je že daný přístroj je v pořádku, a nebo také upozorní na poruchu a dá termín do kdy dané opravy musí být opravený. Samozřejmě technik navrhne opravu, stává se že sám technik opravy chyby a dá do kupy zařízení…

unnamedKdo ručí za správnou instalací?

Bezpečnost výrobku garantuje sám výrobce, správná instalace zařízení podléhá odborné firmě, ale za bezpečný provoz ručí samá firma .

Kolik mě to bude stát?

Cena revize se liší dle kontrolovaného předmětu a rozsahu revize. U elektrického spotřebiče se první revize obvykle pohybuje kolem 200 korun, při opakované revizi přístroje pak zaplatíte mezi 25 až 125 korunami. Za revizi samostatného plynového kotle si ale připlatíte. V průměru vás vyjde na 2 500 korun. Cena revize přívodu plynu se pohybuje kolem 900 korun. Za revizi elektroinstalací pak zaplatíte zhruba 1 500 korun. Revizí musí ale projít i žebřík či hromosvod. Kontrola žebříku vás vyjde na 200 korun, hromosvodu u menšího objektu stojí přibližně 1 100 korun.

 
distrelec

Přehled nových článků

insio
testo
ABB
danfoss
brady

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky