Domů Revize v bytovém domě

Revize v bytovém domě

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Úterý, 27. duben 2021

shutterstock 724030762Včasná revize zařízení v bytových domech vám může ušetřit velkou spoustu starostí. Provedete revizi v čas a s dostatečnou pečlivostí, můžete se vyhnout vysokým pokutám za porušení platné legislativy, nebo  spory mezi pojišťovnou a vámi v případě nehody, a také vaše zdraví!. Na co je tedy potřeba dát pozor a co musíte (nebo byste alespoň měli) pravidelně kontrolovat?
•    Ať už ve vašem bytovém domě vypukne požár, zkratuje elektrické vedení, nebo jen dorazí kontrola z úřadu. Nutnosti je dobře provedenou revizi příslušenství. Na co jsi dát pozor? Není toho zrovna málo, majitel bytového domu nebo ústřední orgán bytového družstva (případně jimi zmocněný technik nebo odborník) je povinen kontrolovat a revidovat všechno od elektrických zařízení, přes požární bezpečnost, až po zdvihací zařízení.Kdo má za starost revizní kontrolu domu?
•    Tuto povinnost by měl mít majitel, popřípadě družstvo bytového domu, revizí smí provádět jen revizní technik. Jeho úkolem je technická zařízení zkontrolovat a podat o jejich stavu revizní zprávu.

•    Elektrická zařízení

České technické normy ( vnitřní elektrické rozvody musí odpovídat normám ČSN 33 2130 ed, ČSN 33 2000, ČSN EN 50174 a ČSN 7308XX) nařizují vlastníkům bytových domů a družstvům provádět pravidelnou revizi elektroinstalací nejméně jednou za pět let. Aktuálně je třeba jednou za dva roky provést kontrolu hromosvodu, alespoň vizuálně a jednou za čtyři až pět let . Dávejte ovšem dobrý pozor, lhůty těchto pravidelných prohlídek se mohou výrazně lišit podle prostředí, ve kterém se elektronika nachází. Například v domě, který je ovlivněn deštěm nebo blízkosti vody a je  často mokrý a hrozí extrémní korodování, je potřeba provádět kontrolu každý rok. Na staveništích a v výstavbách musí být navíc kontrola prováděna každého půl roku. V tomto opravdu není cokoli zanedbávat. Jen v uplynulém roce technické závady dle statistik Hasičských záchranných sborů způsobily více než 4 000 požárů – mezi zjištěné příčiny patřila právě i nekvalifikovaný technik, či nesprávná elektroinstalace. Poctivá kontrola elektrických zařízení vám tedy může zachránit nejen majetek, ale především život!.


Co revidovat za zařízení?

PC - 2 roky

TV - 2 roky

Nabíječka na telefon - 2 roky

Rychlovarná konvice - 1 rok

Chladnička - 2 roky

Dataprojektor - 2 roky

Osvětlení - 5 let

Zásuvka - 5 let

Prodlužovačka - 1 rok

Elektrické kabely (ve zdi) - 5 let

Elektrická vrtačka - 1 rok

Elektrický kotel - 5 let

Plynový kotel - 4 roky

Klimatizace - 5 let

Hromosvod - 4 roky

1913253Pravidelné revize je nutné provádět především u veškerých elektrických zařízení, spotřebičů a elektroinstalací (kabely, zásuvky, osvětlení, PC, elektrické nářadí, lednice, elektrický kotel apod.). Dále je nutné pravidelně kontrolovat  plynová zařízení (plynový kotel či bojler aj.), zdvihací zařízení (výtah, výsuvný žebřík či plošina apod.), tlakové nádoby. Revizi je vždy nutné provést při jejich nové instalaci či úpravách jejich funkčnosti, a dále pokaždé před uplynutím zákonem stanovené lhůty. Přehled lhůt u nejběžnějších technických zařízení naleznete v boxu.

•    Příklad revize
PC Prohlídka  zaměřená na stanovení správného měřicího postupu, při které je třeba stanovit tř. ochrany jednotlivých částí PC sestavy, které zjistí části krytu spotřebičů jsou vodivé
A zda jsou spojeny s PE obvodem.
Měření – náhradní postup (ČSN 33 1610 kap. 6.2.2 b)
Novelizace ČSN 33 1610 z 3/2005 stanovuje tzv. základní a náhradní postup měření při revizi.
Uvedené lhůty platí při užívání zařízení v běžných podmínkách, ale pokud jsou zařízení vystavena vysokému teplu, vlhkosti, či jinému extrémnímu prostředí, je nutné revize provádět častěji.

Výtahy, komíny a tlaková zařízení

Neméně významné jsou pak i tlaková zařízení, kam spadají například expanzní nádoby. Revizní technik s oprávněním technické inspekce ČR za vás v tomto případě zkontroluje, zda tlaková zařízení netrpí nějakými nedostatky a zda případné závady nezabraňují jejich bezpečnému užívání. Provozní revizi je třeba provádět jednou za rok, vnitřní pak jednou za pět let.

Vynechat z pravidelných kontrol nesmíme ani komíny. Ty legislativa nařizuje kontrolovat a čistit jednou do roka. Zdvihací zařízení, tedy především výtahy, musí procházet jednou za čtrnáct dní provozní prohlídkou, jednou za kvartál odbornou prohlídkou, jednou za tři roky odbornou zkouškou a jednou za šest let inspekční prohlídkou.

U všech zařízení samozřejmě platí, že termíny stanovené normou jsou maximální termíny, které musí být dodrženy. Tyto termíny mohou být ovšem revizním technikem zkráceny dle technické kondice zařízení.

autor: Zdeněk Koky
tel:608 029 198
e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 
distrelec

Přehled nových článků

insio
testo
ABB
danfoss
brady

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky