Nová publikace Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně |
Pondělí, 11. říjen 2021 |
Živnostenské společenstvo elektrotechniků vydává v těchto dnech novou publikaci přehledně monitorující Přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé Stráně. Cena publikace činí 165 Kč, lze jí objednat na eshopu www.elektrotechnici.cz, pro návštěvníky webu www.etm.cz je po zaregistrování možnost stáhnout si publikaci zdarma.
K jejímu hlavnímu vybavení patří generátory, blokové transformátory, blokové transformátory,rozvodna 400 kV, kabelový vývod 400 kV, silnoproudé rozvody,venkovní vedení 400 kV a ostatní zařízení.
Detailní pohled na asynchronní rozběhové motory Generátory V kaverně turbín jsou nainstalovány dva generátory,na které navazují rozběhové asynchronní motory..Generátormotory Škoda ve spojení s reverzními Francoisovými turbínami pracují v turbínovém režimu jako generátory, při čerpání pak jako motory.Generátor-motor je vertikální reverzní synchronní trojfázový stroj s přímým vodním chlazením statorového vinutí. Generátor má jedno radiální ložisko nad rotorem a jedno pod rotorem. Axiální ložisko je na víku turbíny a jedodávkou ČKD Blansko.
Rozběh soustrojí do motorického chodu
Kostra statoru je svařovaná,dělená na třetiny. Jho statoru je složeno z orientovaných plechů a je staženo svorníky mezi deskami z nemagnetického materiálu. Vinutí statoru je dvouvrstvé smyčkové,se zkráceným krokem a se dvěma paralelními větvemi spojenýmido hvězdy. Vinutí je přímo chlazené demineralizovanou vodou. Ve vinutí jsou osazena čidla pro monitorování drážkových částečných výbojů.Pro měření teploty statorového vinutí, chladicí vody a magnetického obvodu jsou osazeny odporové teploměry. Na vnitřním obvodu statoru jsou nalepena čidla pro monitorování vzduchové mezery stroje. Informace ze všech čidel slouží pro trvalou diagnostiku generátoru.Rotorové těleso je složeno z odlitého náboje s přišroubovaným horním a dolním hřídelovým čepem. Na náboji je naklínován skládaný věnec, staženýsvorníky mezi dvěma radiálními ventilátory. Póly jsou listěné, složené zplechů a k věnci jsou připevněny kladivovými rybinami. Vinutí rotoru –cívky pólů – jsou z měděných pasů. Jsou vzájemně vyztuženy Jsou vzájemně vyztuženy mezipólovými rozpěrkami.Horní hvězda a dolní hvězda je šesti ramenná svařovaná,ve střední části každé hvězdy je uloženo radiální ložisko.
Blokové transformátory Detailní pohled na chlazení generátoru
Pro vyvedení výkonu od generátorů do úrovně 400 kV slouží blokové ransformátory (T1 a T2) od firmy Škoda Plzeň. Na díle jsou instalovány dva trojfázové transformátory s chlazením oleje vodními chladiči.Transformátory včetně vodních chladičů jsou umístěny v samostatných kobkách na kolejové dráze.Pod transformátorem s chladiči je záchytná jímka na 20 % obsahu oleje s odtokem do společné olejové jímky dimenzované na 100 %obsahu oleje.Pro manipulaci s olejem je vybudováno olejové hospodářství s nádržemi na čistý a nečistý olej a manipulační nádrž.Chlazení transformátorů je nucené. Chladící souprava sestává ze šesti chladičů. Každý chladič má své olejové čerpadlo.Pro spínání generátoru je ve vývodu instalován zapouzdřený trojfázový výkonový vypínač s náplní SF 6a tlakovzdušným pohonem, typu HEK 4od firmy ABB.Vypínač je vybaven též kompresorem a řídící skříní, uzemňovačem na straně generátoru a měřícími transformátory proudu. Pro sledování součtu spínaného proudu za účelem plánovaní revizí je vevypínači osazen integrační člen.Ve vývodu každého generátoru je instalováno šest jednopólových odpojovačů (typ ZF 15/101 DS) v zesíleném mechanickém provedení a upravenými hroty na 23 kV od firmy EJF, jež svým zapojenímslučují 3 funkce, a to reversace pro změnu chodu generátor-motor,zkratování vinutí statoru při elektrickém brzdění a elektrické oddělenígenerátoru od blokového transformátoru při revizích. Kabelový vývod 400 kV Kabelový vývod 400 kV Blokové transformátory T1, T2 (400/22 kV) v podzemní kaverně jsou propojeny se zapouzdřeným vývodovým polem 400 kV suchými vvn kabelyod francouzské firmy SILEC. Jedná se o jednožilové kabely typu SILYTHENE s izolací typu LDPE, s hliníkovým vodičem (lanem) o průřezu 630 mm² s olověným pláštěm a vnějším pláštěm z polyetylenu pro jmenovité napětí 400 kV. Kabely jsou v celé trase uspořádány do těsného rojúhelníka stahovacími páskami a připevněny uchycovacími pásy nanosné konstrukci. Jsou vedeny pro každé soustrojí v trasách oddělených přepážkou, a to v podzemí v kabelové štole a v nadzemí pak v kabelovémkanále.Kabely jsou ukončeny na obou stranách koncovkami s náplní SF6. Pro dodržení přípustné hodnoty dotykového napětí je ocelová nosná konstrukce propojena páskem FeZn 30 × 4 mm spojeným s uzemňovací přípojnicí elektrárny. Konce plášťů kabelu jsou propojeny jednožilovým uzemňovacím měděným kabelem 1 × 185 mm² položeným ve svazku s kabely 400 kV a připojeným u transfomátoru přes bleskojistku a na druhémkonci uzemněným. |