Domů Proč byste neměli na konferenci ELTECH chybět 3.část - Svět chytrých Danfoss měničů kmitočtu !

Proč byste neměli na konferenci ELTECH chybět 3.část - Svět chytrých Danfoss měničů kmitočtu !

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Sobota, 30. duben 2022

shutterstock 511527364 red 850x420Máte rádi svět v pohybu? A co byste řekli na to, když by ten pohyb byl hlídaný chytrým zařízením?

Pokud Vás zajímá odpověď, tak jste srdečně zváni na celostátní setkání elektrotechniků, revizních techniků a projektantů, které se bude konat ve čtvrtek 12. 5. 2022 v hotelu Olšanka a o této problematice bude v 15:00 hod. přednášet aplikační inženýr spol. Danfoss Drives, pan Josef Konečný. Pohovoří o problematice měničů kmitočtu se zaměřením na predikci chování stroje nasazeného v průmyslovém podniku.

Všichni účastníci konference ELTECH 2021 nadšeně sledovali odbornou přednášku pana Josefa Konečného 
kterou jsme nazvali Úvod do koncepce a problematiky měničů obecně,Úvod do koncepce a problematiky měničů obecně,nasazení frekvenčních měničů v průmyslovém podniku
Pan Josef Konečný, za tuto přednášku sklidil velký potlesk a ohodnocení mezi nejlepšími přednášejícími toho dne.

Přednáška, která bude na ELTECH 2022 na jeho loňskou přednášku navazovat, vás posune do světa chytrých Danfoss chytrých měničů kmitočtu ! 

Využijte náš měnič jako inteligentní snímač pro vaši aplikaci jako celek

Co je to vlastně inteligentní měnič?

V dnešních aplikacích hraje měnič kmitočtu důležitou roli a je charakterizován funkcemi, které – mimo jiné - umožňují:

 • Bezpečné připojení: Měnič lze bezpečně připojit k jiným prvkům. Mezi ostatní prvky sítě mohou patřit měniče, jednotky PLC, senzory a cloud.
 • Měnič funguje jako snímač: Měnič kmitočtu používá analýzu proudu a napětí motoru, aby snímal výkon motoru a aplikace.
 • Měnič funguje jako slučovač: Jednotka získává data z externích snímačů souvisejících s procesem, který je řízen měničem a zpracovává je (jednoduchým příkladem je PID regulace).
 • Měnič kmitočtu funguje jako regulátor: Měnič může v některých případech plně nahradit jednotku PLC.
 • Bez omezení lokálního přístupu: Bezdrátové připojení k chytrým zařízením (chytrý telefon, tablet).
   

image 1Informace z měniče lze identifikovat následujícím způsobem:

 • Okamžité signály: Signály, které jsou přímo měřeny měničem pomocí vestavěných snímačů. Data, jako je proud motoru, napětí, teplota měniče a jejich derivát, výkon, který je násobkem proudu a napětí nebo točivý moment motoru. Kromě toho lze měnič použít jako rozbočovač pro připojení

obr. Automatizační pyramida

 • externích snímačů, které poskytují okamžité signály.
 •  Zpracované signály: Signály odvozené od okamžitých signálů. Například statistická distribuce (maximální, minimální, střední a standardní hodnoty odchylky), analýza
 • frekvenčních domén nebo ukazatele profilu.
 • Analytické signály: Signály, které poskytují informace o stavu měniče, motoru a aplikace. Signály se používají ke spouštění údržby nebo ke zlepšování konstrukce systému.
   

Hloubková analýza proudu motoru umožňuje měniči sledovat stav motoru a aplikace. Tato technika umožňuje potenciálně odstranit fyzické senzory nebo včas extrahovat chybové signály, které dříve nebylo možné detekovat. Použitím této techniky je například možné včas odhalit degradující stav izolace vinutí nebo excentricitu mechanického zatížení.

Výhody použití chytrého měniče kmitočtu

Údržba na základě sběru aktuálních dat z aplikace představuje nejsnazší a nejintuitivnější způsob údržby. Získaná data se používají ke sledování technického stavu zařízení. Za účelem identifikace vznikajících závad jsou jako ukazatele vybrány klíčové parametry. Stav zařízení se postupem času obvykle zhoršuje. Zde je to ilustrováno křivkou P-f, která zobrazuje typický degradační vzorec. K poruše dojde, když zařízení přestane plnit určenou funkci. Myšlenkou údržby na základě predikce stavu (condition-based) je zjistit potenciální poruchu dříve, než dojde ke skutečné poruše.

image
Otevírají v oblasti automatizace a průmyslu 4.0 nové možnosti. Frekvenční měniče se tradičně považují jen za procesory pro řízení otáček motoru, ale dnes již také tvoří důležitou součástí informačního řetězce, ve kterém se využívá výhod integrovaného výkonu pro sběr, analýzu a vyhodnocení aplikace, kapacity vlastního úložiště a široké platformy komunikačního rozhraní pro integraci do oblasti Průmysl 4.0.

Integrovaná softwarová nadstavba CBM Vám umožní lepší plánování údržeb, úsporu financí s ohledem na plánování
klíčových aktivit ve firmě a ušetří čas vašim technikům.
 Křivka P-f znázorňující typický degradační vzorec

Nenechte si tuto přednášku ujít a přijďte se podívat, zeptat, konzultovat!

přihlásit se můžete zde: 

https://www.elektrotechnici.cz/eshop/seminare/107-xviii-celostatniho-setkani-elektrotechniku-12-5#a

 
distrelec

Přehled nových článků

insio
testo
ABB
danfoss
brady Test

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky