Roboty nebo roboti? |
![]() |
![]() |
Čtvrtek, 10. březen 2011 |
Touha člověka přenechat těžkou nebo stále se opakující nudnou práci strojům je opravdu dlouhodobá, jak o tom svědčí například pověst o golémovi. Proto se jako první objevily mechanické napodobeniny člověka (android) nebo zvířete (zooid), které ve své době budily úžas. S příchodem elektrotechniky a později elektroniky došlo k výraznému posunu ve vývoji, ale hlavně ve využívání robotů. Došlo rovněž k jejich rozdělení na roboty určené k vykonávání pracovních činností, například v průmyslu, a na roboty určené pro jiné účely. Podle účelu, vzhledu, způsobu vzniku, schopností a dalších kritérii se rozlišují na několik skupin, které mají svoje pojmenování. Manipulátory jsou stroje, které nemají vlastní inteligenci a jsou ovládány pouze dálkově.
Kyborg (kybernetický organismus) je umělá bytost či mysl. Jedná se o přírodní biologické tělo, které je plně pod kontrolou stroje, díky biokybernetickému propojení. Může se však jednat i o naprostý opak, kdy živá přírodní bytost nebo mysl ovládá uměle upravené tělo, které je obohaceno o mechanické nebo elektronické součástky. V extrémním případě se může jednat pouze o mozek. Tento kyborg je však stále považován za člověka.
S nástupem výpočetní techniky se možnosti využití robotů a jejich schopnosti rozšířily tak, že by se dnes jen těžko hledal obor lidské činnosti, kde by se nemohly uplatnit. Už dnes působí v průmyslu jako různé manipulátory, v nebezpečných prostředích jako průzkumníci nebo manipulátory, v lékařství pro operace prováděné na dálku nebo jako protetické pomůcky pro postižené pacienty. Také se uplatňují jako osobní asistenti v domácnosti nebo v pracovním procesu, v dopravě jako autopiloti, v kosmickém výzkumu, kde se pohybují nejen v kosmickém prostoru, ale i na jiných planetách sluneční soustavy a další. Snahu sestrojit robota, který by byl schopen plně zastat člověka názorně demonstrují soutěže robotů ve fotbale, jejichž cílem je aby do roku 2050 dokázal robotický fotbalový tým porazit v regulérním fotbalovém zápase lidský tým. I když tato snaha může být považována za pouhou zábavu, opak je pravdou. I kdyby se nakonec nepodařilo dosáhnout vytčeného cíle, výsledky, kterých bylo dosaženo během vývoje jsou nezanedbatelné. |