Domů Akumulátory Li-Ion

Akumulátory Li-Ion

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Pondělí, 20. červen 2011

tme_1_titlEkologické uvědomění průměrného obyvatele není velké. Je tedy obtížné prohlásit, zda popularita akumulátorů používaných k napájení přenosných elektronických zařízení pramení ze starostlivosti o Matičku Zemi nebo jednoduše ze šetřivosti. Dlouhá životnost akumulátorů může způsobit potenciální ohrožení poptávky po těchto komponentách, nicméně laboratoře všech známých výrobců baterií a akumulátorů neustále pracují na nových typech nabíjecích článků.

Lithium-iontové (Li-Ion) akumulátory jsou poměrně novým výrobkem, ale rychle získávají uznání uživatelů. Je to ovlivněno velmi pozitivním výsledkem porovnání jejich vlastností s dříve používanými akumulátory NiCd a NiMH.

Li-Ion versus NiCd a NiMH

Jednou z nejpodstatnější předností Li-Ion akumulátorů je vysoká energetická hustota ve vztahu k hmotnosti akumulátoru. Například u článků NiCd dosahuje tento parametr hodnoty 45...80 Wh/kg, u článků NiMH 60...120 Wh/kg a u Li-Ion 110...160 Wh/kg. Vysoká energetická hustota akumulátorů umožňuje značně snížit hmotnost zařízení, která jsou jimi napájená, což je zvlášť důležité v případě notebooků a mobilních telefonů, ale rovněž digitálních fotoaparátů a videokamer. Další velmi důležitou vlastností pro uživatele Li-Ion akumulátorů je, že vůbec nemají paměťový efekt, se kterým se potýkají majitelé akumulátorů NiCd a NiMH. Připomeňme, že se jedná o snížení kapacity článku v případě, kdy nebyl dostatečně vybit před dalším nabíjením. Akumulátory Li-Ion lze bez obav ze zhoršení parametrů nabíjet dle potřeby. Nemusejí podstoupit celý nabíjecí cyklus. Napětí Li-Ion článku je mnohem větší než u článků NiCd a NiMH. Je to dáno jeho vnitřní konstrukcí a elektrochemickými jevy, ke kterým v něm dochází. Elektrolytem zde jsou soli lithia rozpuštěné v organických sloučeninách. Ionty lithia se přemisťují mezi katodou vyrobenou z oxidu kovů a anodou vyrobenou z pórovitého uhlíku (grafitu). Střední výstupní napětí Li-Ion článku je rovno přibližně 3,6 V. Postupně se snižuje podle míry vybití od maximální po minimální přípustnou hodnotu. Z praktického hlediska to je pozitivní vlastnost, jelikož umožňuje průběžně kontrolovat stupeň vybití akumulátoru na základě jeho napětí. U akumulátorů NiCd a NiMH se napětí dlouho drží na téměř stejné úrovni (cca 1,2 V), aby dost silně pokleslo, když dojde k vybití (Obr. 1). Kontrola stavu vybití těchto akumulátorů by vyžadovala použití poměrně obtížně realizovatelných měřičů (a z tohoto důvodu velmi zřídka stavěných), které by měřily náboj dodávaný do článku během nabíjení a odváděný během jeho používání.

tme_1_2
Obr. 1. Vybíjecí charakteristika akumulátorů NiCd, NiMH a Li-Ion

Uživatelé všech typů akumulátorů musejí počítat se samovybíjením, čili snižováním napětí nezatíženého článku v průběhu času. Je mnohem menší u Li-Ion akumulátorů než u NiCd a NiMH. Dolní mezní hodnota napětí článků Li-Ion, kterou není dovoleno překročit, je rovna 2,4 V. Typická hodnota pro používání je do 3 V. Hluboké vybití může vést k neodvratnému poškození akumulátoru. Podobně to je i s přebíjením. Překročení mezní hodnoty napětí o 10...15% může rovněž být příčinou neodvratného poškození článku a v nejlepším případě ztráty kapacity.
Ochranné prvky nedovolují větší nabití než 4,2 V na článek. U starších typů docházelo dokonce k hrozivým výbuchům. Akumulátory, vyráběné v současné době, jsou vybaveny účinnou ochranou před takovými událostmi. Ochranné obvody bohužel vnášejí dodatečný sériový odpor řádu 30-100 m?.

Pro správnou péči o akumulátory je doporučeno používat nabíječky určené pro konkrétní typy článků.

tme_1_3
Obr. 2. Konstrukce jednoho článku Li-Ion řady CGR18650

tme_1_4
Obr. 3. Konstrukce akupaku 16 článků Li-Ion řady CGR18650

Akumulátory Li-Ion řady CGR18650 v nabídce TME

Příkladem moderních Li-Ion akumulátorů je řada CGR18650 firmy Panasonic. Tyto akumulátory nabízí TME v podobě jednotlivých článků s elektronickou ochranou (Obr. 2) a akupaků, skládajících se z několika kusů (Obr. 3). Standardní konfigurace byly zvoleny s ohledem na typické potřeby uživatelů, zohledňující jmenovité napětí, kapacitu a maximální proud. Podružným parametrem jsou rozměry akupaků. Konfigurace, dostupné ve standardní nabídce jsou uvedeny v Tab. 1. Akupaky obsahují 1 až 16 článků. Firma TME vychází vstříc potřebám zákazníků a realizuje rovněž objednávky na libovolné akupaky, vyrobené podle zadání uživatelů. Akumulátory řady CGR18650 se vyznačují poměrně velkou kapacitou a malou hmotností. Díky zkušenostem výrobce (firmy Panasonic) bylo dosaženo velké životnosti článků. Speciální elektronický obvod v každém akumulátoru zaručuje natolik správné a bezpečné využívání akupaků, nakolik je to možné při současném stavu techniky. Chrání je před přebíjením a zároveň nepřipustí nadměrné vybíjení. To samozřejmě nezbavuje uživatele nutnosti péče o akumulátory v potřebném rozsahu. Týká se to hlavně podmínek skladování (nejlépe při snížené teplotě) a periodické kontroly stavu akupaků.

Tab. 1. Konfigurace paků Li-Ion řady CGR18650

tme_1_1

 

TME Czech Republic s.r.o.
Slévárenská 406/17
709 00 Ostrava
tel.: +420 596 633 105
fax: +420 596 633 104
e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Internet: www.tme.cz

 

Komentáře a dotazy 

 
#1 Chabruz 2011-08-30 09:25 Copak to vy odborníci plácáte za nesmysly o paměťovém efektu u NiCd a NiMH článků?
Laskavě si to nastudujte a pak se zde čtenářům omluvte za vaše bludy.
Že to povídala jedna bába ve frontě na rohlíky není žádný relevantní důkaz.
Napovím: správné informace můžete najít např. na webu NASA.
Citovat
 

Přehled nových článků

insio


insio


insio

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky