Domů Muzeum kutilství Polná aneb co dokázali kutilové v době totalitní

Muzeum kutilství Polná aneb co dokázali kutilové v době totalitní

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Pondělí, 05. březen 2012

almeto_1_titlKutilství mělo v Československu před rokem 1989 významnou roli. Spousta, z dnešního pohledu, běžných výrobků byla tehdy pro většinu lidí nedostupná. Často z cenových důvodů, ale také proto, že tehdejší politický a hospodářský systém nebyl schopen dostatečný sortiment zajistit. Touha pořídit si tyto nedostupné věci vedla pravděpodobně k tomu, že si je kutilové amatérsky vyráběli. Navíc měli lidé po skončení zaměstnání (a často i v zaměstnání) dostatek volného času a mohli se tedy kutilství věnovat. Materiál se sháněl těžko, spoustu věcí nemohl obyčejný občan vůbec koupit.

Poněkud volnější systém evidence v tehdejších podnicích však umožňoval neoficiálně získat prakticky všechny potřebné materiály i součástky a kutilové také prokazovali neobyčejnou nápaditost v tom, jak použít věci určené k něčemu jinému tak, aby výrobek fungoval. Strojní vybavení bylo (velmi často načerno) k dispozici u tehdejších zaměstnavatelů.

almeto_1_1
Měřič tranzistorů. Autor a rok výroby neznámý

Zejména v 70. a 80. létech 20. století tak zcela jistě platilo okřídlené rčení o zlatých českých ručičkách. Českoslovenští kutilové vytvořili snad vše, na co si vzpomenete. Zdá se, že není obor, který by nebyl zastoupen kutilským výrobkem.

almeto_1_2
Sekačka na trávu vyrobena přeříznutím vysavače ETA 414. Autor Karel Dočkal, rok výroby neznámý

almeto_1_3
Brýle proti migréně. Základem jsou plavecké brýle, v nichž blikají LED. Autor Josef Valenta, rok výroby 1987

Mezi masově amatérsky vyráběné přístroje patřily například sekačky na trávu, nf zesilovače a reproduktorové skříně, „cirkulárky“, nabíječky autobaterií, elektrické svářečky, rychlovařiče na vodu a další.

Méně často vznikaly zahradní traktory, digitální hodiny, měřicí přístroje a někdy i naprosté unikáty, jako jsou amatérské osobní automobily, televizory nebo detektory radioaktivního záření, brýle proti migréně a podobně.

Samostatným velmi rozšířeným amatérským oborem byla tvorba uměleckých předmětů. Zejména na vojně se vyráběly vázičky, kočáry a lampičky vyřezávané lupenkovou pilkou z překližky, tajně v zaměstnání vznikaly figurky z drátu, svařované svícny, rámy na zrcadla a jiné.

Většina těchto amatérských výrobků již neexistuje. Některé naopak dodnes dobře slouží.

Kutilství před rokem 1989 mapuje čerstvě otevřené Muzeum kutilství Polná, které již vlastní kolem 150 zajímavostí z té doby, a svoji sbírku stále rozšiřuje o další exponáty. Někteří kutilové tak teprve dnes získali zadostiučinění za své skvělé nápady, technická řešení a zručnost alespoň tím, že je jejich výrobek v muzeu umístěn.

almeto_1_4
Televizní hry. Autor Miroslav Žák, rok výroby 1980

almeto_1_5
Vařič na vodu. Autor Karel Hrodek, rok výroby 1961

Zveme všechny zájemce na výstavu nejzajímavějších exponátů z Muzea kutilství, která se bude konat při příležitosti veletrhu AMPER 2012 na BRNĚNSKÉM VÝSTAVIŠTI ve dnech 20.–23. 3. 2012.

 

Muzeum kutilství Polná
Žejdlicova 681, (areál firmy Almeto s.r.o.)
588 13 Polná
e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
internet: www.muzeumkutilstvi.cz

 

Přehled nových článků

insio


insio


insio

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky