Domů Inteligentní zásuvky v serverhostingu

Inteligentní zásuvky v serverhostingu

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 1
NejhoršíNejlepší 
Čtvrtek, 14. listopad 2013

epdu

Takzvané inteligentní zásuvky, existující na poli serverhostingu, pomáhají uživatelům monitorovat klíčové parametry svých serverů, vzdáleně ovládat jejich chod a platit hostingovým centrům pouze na základě skutečné energetické spotřeby svých zařízení.

 

 

 


V oblasti serverhostingu je účtování příkonu serverů dle reálné spotřeby (na úkor tabulkových a štítkových paušálních cen) vstřícným krokem poskytovatelů pro uživatele datových center. Ti v opačném případě v zásadě přeplácejí reálnou spotřebu svých technologií. K měření spotřeby a dalších parametrů serverů využívá hostingový provozovatel Coolhousing (zatím jako jediný) tzv. inteligentní zásuvky ePDU od Eatonu.

Vzdálená správa skrze ControlPanel

V Coolhousingu využívané vzdáleně ovladatelné napájecí panely ePDU Eaton (jednotky vnitrostojanových rozvaděčů) obsahují 24 zásuvek C13, pro něž lze separátně sledovat spotřebu, odběr, napětí, příkon, ale také lze každou z nich vzdáleně zapnout, vypnout, restartovat, nebo kontrolovat její stav skrze ControlPanel v uživatelské sekci. Odtud pochází název „inteligentních zásuvka“, jelikož běžné zásuvkové panely podobné úkony nezvládnou.

Permanentní monitoring a uživatelský přístup

Všechny inteligentní zásuvky jsou v datacentru po celou dobu monitorovány, naměřené hodnoty (elektrický proud, napětí, spotřeba v kWh a Watech) jsou zaznamenávány na centrální server a výstupy, v podobě hodnot a grafů, zprostředkovány prostřednictvím ControlPanelu uživatelům hostingového centra.

Měření příkonu na základě třiceti denního průměru

Pro zařazení serveru do příkonových kategorií se škálováním po 10 W využívá Coolhousing třicetidenní průměr spotřeby zákazníkova zařízení. Tímto způsobem je u uživatele eliminováno riziko přeplácení energetické spotřeby.

Pro představu:

- Supermicro server s jedním procesorem Intel Xeon E3-1220V2 a dvěma SATA disky si vezme v průměru 39 W

- HP ProLiant ml310e Gen8 s jedním procesorem Intel Xeon E3-1270V2 a dvěma SATA disky si vezme v průměru 45 W

- kdežto hodnota štítku na daných zařízeních může vykazovat až 600 W

Uživatelé datacenter by měli za služby platit individuálně na základě reálné spotřeby elektrické energie, nikoliv paušálně podle „tabulkových“ nebo „štítkových“ hodnot, případně podle jednoho zkreslujícího měření při příchodu do datacentra. Jak uživatelé, tak provozovatelé hostingových služeb se tak vyhnou jakýmkoliv nepřesnostem a dohadům.

 

Více informací o ePDU panelech najdete zde

 

Přehled nových článků

insio


insio


insio

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky