E-shop Elektrotechnici.cz

Etm.cz - elektrotechnika on-line

Neděle
13. 06. 2021
rss_logo facebook_logo youtube_logo
Domů Schneider Electric podporuje elektromobilitu v Česku. Naposledy v Písku, který dostal darem nabíjecí stanici

Schneider Electric podporuje elektromobilitu v Česku. Naposledy v Písku, který dostal darem nabíjecí stanici

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Středa, 23. prosinec 2015

staen_souborV Česku přibývá dobíjecích stanic pro elektromobily, v příštích letech jich má být v provozu přes deset tisíc. Nový trend v dopravě posílí soukromé firmy, poté se připojí i běžní uživatelé. Přidávají se také města, patří mezi ně i Písek, kde je od 7. prosince 2015 v provozu zbrusu nová dobíjecí stanice. „Samotné technologické zázemí a know-how však nestačí, pro další rozvoj jsou v naší zemi důležité také legislativní a jiné stimuly,“ myslí si Jaroslav Žlábek, generální ředitel společnosti Schneider Electric, která dobíjecí stanici městu darovala a v Česku realizovala desítky podobných projektů.

Nabíjecí stanice je přístupná veřejnosti

Nová dobíjecí stanice stojí v areálu Technologického centra Písek, kde je veřejnosti přístupná 24 hodin denně a 7 dní v týdnu. Na dvou vyhrazených parkovacích místech dokáže nabít vozidla všech velikostí. Její celkový nabíjecí výkon je 3x32A a operuje se zásuvkou typu 2. Se správným kabelem si zde vozidlo může nabít každý motorista, k dispozici je i manuál. „Dobíjecí stanici vnímáme jako další krok v rozvoji elektromobility nejen v Písku, ale v celé České republice, kde je v současnosti v provozu zhruba 200 elektromobilů a přibližně stejný počet stanic,“ říká generální ředitel Schneider Electric Jaroslav Žlábek. „Tato stanice je dobrým příslibem pro budoucnost elektromobility v Písku. Vážím si schopnosti všech zapojených partnerů přinášet občanům moderní služby a městu nové možnosti rozvoje,“ dodává Jaromír Grégr, jednatel Technologického centra Písek.

Nabíjecích stanic bude přibývat

Představitelé Písku by rádi zrealizovali více nabíjecích stanicí. Jedna z nich by mohla být na parkovišti P1 ve Svatotrojické ulici. Plánují také dobíjecí stanici pro e-kola v atriu nové knihovny na Alšově náměstí a další před budovou nového plaveckého stadionu. „Zbudování nových dobíjecích stanic pro e-vozidla bude odvislé od předpokladu četnosti jejich využití v každé lokalitě. V průběhu roku 2016 proto budou městem vytipovány vhodné lokality pro umístění takových stojanů. Možnosti zřízení e-stanic pro kola i vozidla jsou již nyní předmětem jednání s jejich výrobci i významnými dodavateli elektrické energie,“ informuje místostarosta Písku Josef Knot.

Jaké jsou stimuly pro rozvoj elektromobility v Česku

Rychlost vývoje elektromobility v Česku nezávisí jen na technologiích, neméně důležitá je podpůrná legislativa a další stimuly. „Může jít například o slevy na dani z koupeného elektromobilu, levnější parkovací karty, možnosti vjezdu do centra města, kam jiná auta nemohou, nebo povolení využívat pruhy pro autobusy a taxi,“ vyjmenovává Jaroslav Žlábek, generální ředitel Schneider Electric. Zdůrazňuje však, že tyto výhody by měly platit jen na omezenou dobu, než elektromobily získají relevantní podíl na trhu a technologie se tím zefektivní a zlevní.

Elektromobilita oslovuje i developery a stává se součástí dalších trhů

Společnost Schneider Electric, která je globálním lídrem v poskytování energeticky úsporných řešení, vnímá elektromobilitu s přesahem do dalších segmentů. „Sledujeme, že například developeři počítají s nabíjecími stanicemi již ve svých projektech a následně zařízení instalují u parkovacích míst. My se také nezaměřujeme pouze na veřejné nabíjecí stanice, máme řešení i pro rezidenční domy. Obecně se dá předpokládat, že do trhu s elektromobilitou se budou postupně zapojovat další a další hráči z různých oblastí, což přinese zainteresovaným stranám zajímavé obchodní příležitosti,“ uzavírá generální ředitel Schneider Electric Jaroslav Žlábek.

 

 

 

Články na podobné téma

Přehled nových článků

topdluhopisy.cz
tepla podlaha deti online seminar
cez banner 300x300

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky