Domů Češi objevují chytrou domácnost. S mobilem v ruce vládnou spotřebičům

Češi objevují chytrou domácnost. S mobilem v ruce vládnou spotřebičům

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Středa, 07. prosinec 2016

chytra_domacnost_1Po ranním budíčku se doma automaticky roztáhnou žaluzie, termostat nastaví pokojovou teplotu a kávovar připraví oblíbený nápoj. Zároveň se nastaví spuštění pračky a aplikace ve smartphonu oznámí, zda si vaše děti vyčistily zuby. I takhle funguje automatizovaná domácnost. Podle řetězce Expert Elektro jsou některé z chytrých spotřebičů jedním z hitů blížících se Vánoc. I díky klesajícím cenám. Automatizace domácností už není jen plánem do budoucnosti nebo výsadou bohatých. S rychlým rozvojem technologií a dostupnějšími cenami volí pohodlnou a inteligentní vládu nad spotřebiči stále více českých zákazníků.

„Díky stupňující se konkurenci, širší nabídce a technologickému pokroku jsou elektro spotřebiče a další prvky chytré domácnost cenově dostupnější než před několika lety. Poměr cena - výkon je už v současnosti zajímavý pro mnohem širší klientelu,“ říká ředitel nákupu a marketingu Expert Elektro Ladislav Pospíšil. Například chytré pračky, které lze na dálku ovládat a programovat přes aplikaci v telefonu, jsou k dostání již od 12 tisíc korun, což je pouze o tisíc více než bez tohoto chytrého vybavení.

Zatím největší zájem o zboží z kategorie chytré domácnosti je mezi lidmi o celkové zabezpečení domu, tedy o dohlížecí kamery, senzory pohybu, dveří a oken. „Tato zařízení jsou součástí celé sady, kde jsou jednotlivé produkty navzájem propojené a kompletně se jednoduše ovládají přes aplikaci v mobilu,“ uvádí Ladislav Pospíšil z Expert Elektro a dodává: „Do této sady patří například také chytré zásuvky, díky nimž lze ovládat další spotřebiče nebo sledovat spotřebu energie.“ V řetězci Expert Elektro lze takovou zásuvku pořídit za 1200 korun. Jen o stovku víc stojí domácí kamera s mikrofonem a detekcí pohybu nebo bezpečnostní senzor dveří a oken. Na 1800 korun pak vyjde senzor hlídající únik vody.

chytra_domacnost_2Chytrá domácnost tak dokáže šetřit nejen čas, ale také nervy majitele bytu či rodinného domu. „Například když se blíží bouřka, dům se automaticky postará o vytažení žaluzií a stáhne markýzy, aby nedošlo k jejich poškození větrem. Odpadnou také starosti kvůli žehličce, která možná zůstala nedopatřením zapnutá, protože dům sám od sebe vypne elektrické obvody. Totéž se týká rizika vytopení kvůli poruše pračky nebo myčky. Dům se postará také o závlahu zahrady, nahraje oblíbený seriál nebo třeba spínáním osvětlení a žaluzií nasimuluje vaši přítomnost v domě,“ popisuje konkrétní využití Radim Hendl, odborník na inteligentní domy ze Schneider Electric.

Na popularitě získávají i další inteligentní elektrické spotřebiče, které lze zapnout pohybem prstu po displeji smartphonu nebo je na dálku vypnout po odchodu z domu. „V tomto segmentu evidujeme zájem například o inteligentní kávovary. Pomocí aplikace si připravíte ranní kávu přímo z vaší postele,“ přibližuje Ladislav Pospíšil z Expert Elektro jednu z výhod.

 

 
distrelec

Články na podobné téma

Přehled nových článků

insio
testo
ABB
danfoss
brady

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky