Přehled nově vydaných elektrotechnických norem |
Pondělí, 30. duben 2012 |
Seznamte se s nejnovějšími elektrotechnickými normami v oblasti vysokonapěťových spínacích a řídicích zařízení, světla a osvětlení, zařízení pro obloukové svařování a dalších. ČSN ISO 80000-2 (01 0300) Veličiny a jednotky – Část 2: Matematické znaky a značky užívané v přírodních vědách a technice Norma uvádí obecné informace týkající se matematických znamének a značek, jejich významů, slovních ekvivalentů a použití. Doporučení formulovaná v normě jsou určena hlavně pro užití v přírodních vědách a technice, ale jsou použitelná i pro jiné oblasti, kde se užívá matematika. ČSN EN 62271-103 (35 4211) Vysokonapěťová spínací a řídicí zařízení – Část 103: Spínače pro jmenovitá napětí nad 1 kV do 52 kV včetně Tato část ČSN EN 62271 platí pro třífázové spínače a odpínače vnitřního a venkovního provedení, které jsou schopny vypínat a zapínat proud pro jmenovitá napětí nad 1 kV do 52 kV včetně a pro jmenovité kmitočty od 16 2/3 Hz do 60 Hz. Norma platí také pro jednopólové spínače ve třífázových sítích.
ČSN EN 62271-106 (35 4280) Vysokonapěťová spínací a řídicí zařízení – Část 106: Stykače, stykačové řídicí jednotky a spouštěče motorů střídavého proudu Tato část ČSN EN 62271 platí pro stykače a/nebo pro stykačové řídicí jednotky a spouštěče motorů střídavého proudu vnitřního provedení pro použití v sítích s napětím nad 1 kV do 52 kV včetně.
ČSN EN 62561-5 (35 7605) Součásti systému ochrany před bleskem (LPSC) – Část 5: Požadavky na revizní skříně a provedení zemničů Norma předepisuje požadavky a zkoušky pro: – revizní skříně, – provedení zemničů. Součásti ochrany před bleskem (LPC) mohou být použity také v prostředí s nebezpečím výbuchu. Přitom by měly být zohledněny zvláštní požadavky na instalaci pro jednotlivé součásti, které odpovídají těmto podmínkám.
ČSN EN 12665 (36 0001) Světlo a osvětlení – Základní termíny a kritéria pro stanovení požadavků na osvětlení Norma uvádí základní rámec pro specifikaci požadavků na osvětlení. Tyto požadavky jsou určeny potřebou zajistit: – odpovídající osvětlení pro bezpečnost a pohyb, – podmínky pro usnadnění zrakového výkonu a vnímání barev, – přijatelnou zrakovou pohodu pro uživatele prostoru.
ČSN EN 12464-1 (36 0450) Světlo a osvětlení – Osvětlení pracovních prostorů – Část 1: Vnitřní pracovní prostory Norma stanovuje požadavky na osvětlení pro vnitřní pracovní prostory z hlediska zrakové pohody a zrakového výkonu osob s normálním zrakem. Tabulky v normě uvádějí požadované intenzity, rovnoměrnosti a další parametry osvětlení v jednotlivých pracovních prostorech.
ČSN EN 62631-1 (34 6462) Dielektrické a izolační vlastnosti pevných elektroizolačních materiálů – Část 1: Obecně Tato část 1 ČSN EN 62631 uvažuje obecné aspekty vztahující se k měření dielektrických a izolačních vlastností pevných izolačních materiálů. Na tuto první část budou navazovat další dvě části 2 a 3. Ty budou uvádět základní metody pro měření dielektrických a izolačníchvlastností pomocí střídavých a stejnosměrných metod.
ČSN EN 60974-12 ed. 3 (05 2205) Zařízení pro obloukové svařování – Část 12: Spojovací zařízení pro svařovací vodiče Podle této normy musí být spojovací zařízení pro svařovací vodiče označeno rozsahem průřezů svařovacího vodiče (minimální a maximální průřez), k němuž má být připojeno. Jinak norma stanoví požadavky na tato spojovací zařízení z hlediska ochrany před úrazem elektrickým proudem, tepelné zatížitelnosti a mechanických požadavků a zkušební požadavky na ověření těchto hledisek. Každé spojovací zařízení musí být dodáno s instrukčním letákem obsahujícím údaje o správném způsobu spojování a připojování svařovacího vodiče, jeho volbu a vztah mezi dovoleným proudem a zatěžovatelem.
ČSN EN 60974-13 (05 2205) Zařízení pro obloukové svařování – Část 13: Svařovací svorka Podle této normy musí být svařovací svorka označena rozsahem průřezů svařovacího vodiče (minimální a maximální průřez), k němuž může být připojena. Jinak norma stanoví požadavky na svařovací svorky z hlediska ochrany před úrazem elektrickým proudem, tepelné zatížitelnosti a mechanických požadavků a zkušební požadavky na ověření těchto hledisek. Každá svařovací svorka musí být dodána s instrukčním letákem obsahujícím údaje o správném způsobu spojování a připojování svařovacího vodiče, jeho volbu a vztah mezi dovoleným proudem a zatěžovatelem.
ČSN CLC/TS 61836 (36 4600) Solární fotovoltaické energetické systémy – Termíny, definice a značky Norma obsahuje termíny a značky (zkratky), které jsou z hlediska průmyslu fotovoltaických technologií běžně používány a doplňuje vysvětlení k nim i k jejich vzájemným souvislostem. Předpokládá se, že tento dokument se bude upravovat podle toho, jak se nové termíny a značky budou přidávat. |