Domů Elektromotory s extrémními parametry

Elektromotory s extrémními parametry

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Sobota, 14. únor 2009

extrem_motory_titlPři příležitosti norimberského veletrhu SPS/IPC/Drives 2008 v Listopadu minulého roku firma Siemens propagovala své široké spektrum inovovaných a nových produktů pro pohonovou a automatizační techniku s mimořádně vysokými, případně až extrémními nároky na výkonové, regulační a spolehlivostní parametry. V první řadě je třeba jmenovat vysokonapětové asynchronní a synchronní rychloběžné motory pro různé speciální průmyslové aplikace o výkonu 4MW s otáčkami až 15.000 min-1 až po výkon 30MW s otáčkami do 6.000 min-1.

extrem_motory_1
Obr. 1.Celosvětově největší zkušební pracoviště pro měření výkonu, momentu a otáček strojů a převodovek velkých větrných elektráren do výkonu až 14 MW (Windenergy a Siemens)
 
Motory se vyznačuji vysokou spolehlivostí konstrukce rotorů pohánějících vysokootáčkové kompresory.
Axiální ventilátory motorů jsou vyrobeny z pevného syntetického materiálu Kevlar a rotory mohou být alternativně uloženy i v magnetických ložiskách. Uložení rotorů se pak uskutečňuje bez kontaktu materiálů pomocí regulovaných elektromagnetů, nepodléhá opotřebení, pracuje tiše a nevykazuje prakticky žádné ztráty. Pokud jde o vysokootáčkové synchronní motory, byly do Holandska dodány stroje s otáčkami do 6.300 min-1 a výkony 23MW pro zařízení na přepravu zemního plynu a do Norska stroje s výkony 65MW a otáčkami 3600 min-1 pro zařízení na zkapalňování plynu.

extrem_motory_2
Obr. 2. Stator asynchronního motoru, jehož rotor s masivní měděnou klecí dává výkon 20 MW při otáčkách 15.000 min-1

Pro generátory a převodovky velkých větrných elektráren vybudovala firma Siemens pro společnost Windenergy ze SRN zkušební pracoviště plně automatizované, určené pro stroje o výkonu až do 5MW, s možnosti rozšíření až do 15 MW. Veškeré externí řídicí systémy jsou napojeny přes rychlé komunikační procesory na rozhraní Profinet.

 
distrelec

Přehled nových článků

Brož MaR

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky