Domů Elektromotory s extrémními parametry

Elektromotory s extrémními parametry

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Sobota, 14. únor 2009

extrem_motory_titlPři příležitosti norimberského veletrhu SPS/IPC/Drives 2008 v Listopadu minulého roku firma Siemens propagovala své široké spektrum inovovaných a nových produktů pro pohonovou a automatizační techniku s mimořádně vysokými, případně až extrémními nároky na výkonové, regulační a spolehlivostní parametry. V první řadě je třeba jmenovat vysokonapětové asynchronní a synchronní rychloběžné motory pro různé speciální průmyslové aplikace o výkonu 4MW s otáčkami až 15.000 min-1 až po výkon 30MW s otáčkami do 6.000 min-1.

extrem_motory_1
Obr. 1.Celosvětově největší zkušební pracoviště pro měření výkonu, momentu a otáček strojů a převodovek velkých větrných elektráren do výkonu až 14 MW (Windenergy a Siemens)
 
Motory se vyznačuji vysokou spolehlivostí konstrukce rotorů pohánějících vysokootáčkové kompresory.
Axiální ventilátory motorů jsou vyrobeny z pevného syntetického materiálu Kevlar a rotory mohou být alternativně uloženy i v magnetických ložiskách. Uložení rotorů se pak uskutečňuje bez kontaktu materiálů pomocí regulovaných elektromagnetů, nepodléhá opotřebení, pracuje tiše a nevykazuje prakticky žádné ztráty. Pokud jde o vysokootáčkové synchronní motory, byly do Holandska dodány stroje s otáčkami do 6.300 min-1 a výkony 23MW pro zařízení na přepravu zemního plynu a do Norska stroje s výkony 65MW a otáčkami 3600 min-1 pro zařízení na zkapalňování plynu.

extrem_motory_2
Obr. 2. Stator asynchronního motoru, jehož rotor s masivní měděnou klecí dává výkon 20 MW při otáčkách 15.000 min-1

Pro generátory a převodovky velkých větrných elektráren vybudovala firma Siemens pro společnost Windenergy ze SRN zkušební pracoviště plně automatizované, určené pro stroje o výkonu až do 5MW, s možnosti rozšíření až do 15 MW. Veškeré externí řídicí systémy jsou napojeny přes rychlé komunikační procesory na rozhraní Profinet.

 
distrelec

Přehled nových článků

amper 2023 Noark Electric Witty Petr Soukup PRE Kiwa Hotel Avanti Abb

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky