Domů Unikátní servomotor s vnějším rotorem

Unikátní servomotor s vnějším rotorem

Tisk Email
Hodnocení uživatelů: / 0
NejhoršíNejlepší 
Středa, 10. červen 2009

unikatni_titlNa základě dosavadních zkušeností s výrobou motorů s vnějším rotorem vyvinula německá firma EBM-Papst další typ malého motoru s elektronickou komutací a kompletní řídicí elektronikou instalovanou na diskovém nosiči uvnitř statoru.

Tento typ motoru s rotorem ve tvaru zvonu osazeným permanentními magnety ze slitiny NdFeB nachází široké použiti jako pohon axiálních ventilátorů různých konstrukčních velikostí a průměrů. Mnohapólový magnetický obvod zvonového rotoru a odpovídající počet pólů statorového vinutí zaručuje trvale vyšší pokrytí magnetů a pólového nástavce, takže točivý moment po obvodu se vícekráte rozloží (viz obr. 1).  Přesným dimenzováním souhry zvonového rotoru a statorového vinutí se dosahuje sinusové indukované napětí, které je důležité pro sinusovou komutaci. To garantuje velmi tichý chod a optimální využití vinutí statoru při zcela nepatrném ztrátovém výkonu.

unikatni1
Obr. 1. Provedení mnohapólového vinuti statoru pro motor s vnějším rotorem

Navzdory velkému počtu pólů lze směrem vně otevřený stator snadněji navíjet než je tomu u statorů se srovnatelnými vnitřními rotory. I při vysokých otáčkách zůstává motor s vnějším rotorem stabilní, jelikož zvonový rotor zajišťuje magnety proti vlivu odstředivých sil. Řídicí elektronika pro otáčky, polohování a točivý moment, resp. výkon je umístěna na diskovém nosiči vnitřního statoru.

unikatni2
Obr. 2. Kruhová deska s plošnými spoji k řízení otáček a elektronickou komutaci motoru z obr. 1

Literatura::
A.  Labitzke  a A. Zeiff: Kompakter Kraftpaket, 2009, Antriebstechnik, č. 4,  str. 62 a 63

 

Přehled nových článků

insio


insio


insio

Buďte stále v obraze:

Chci odebírat novinky